یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷ - Sunday 18 November 2018
کد خبر : 19269
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۰
بازدید: -

مقاله

تستر دتکتورهای دودی


photo
دتكتورهاي يك ساختمان را بايد ماهانه تست و يا سنجش كرد تا از صحت عملكرد آنها اطمينان حاصل شود. دتكتورهاي دودی نقطه‌اي را بايد توسط دستگاه‌هايي كه با تولید دود، وقوع حریق را شبيه‌سازي می‌کنند و يا توسط آيروسل‌ها تست نمود. دود توليد‌شده مي‌بايست به محفظه داخل دتكتور وارد شود تا بر اثر برخورد دود به سنسور، دتكتور اعلام حريق نماید.

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

براساس استاندارهای بین‌المللی،

دتکتورهای یک ساختمان را باید ماهانه تست و یا سنجش کرد تا از صحت عملکرد آنها اطمینان حاصل شود. دتکتورهای دودی نقطه‌ای را باید توسط دستگاه‌هایی که با تولید دود، وقوع حریق را شبیه‌سازی می‌کنند و یا توسط آیروسل‌ها تست نمود. دود تولید‌شده می‌بایست به محفظه داخل دتکتور وارد شود تا بر اثر برخورد دود به سنسور، دتکتور اعلام حریق نماید. باید اطمینان حاصل شود که دود تولیدشده، به محفظه دتکتور آسیب نرسانده و موجب مختل‌شدن سیستم آن نشود. (BS 5839 1: 2013 45.4)

دتکتورهای دودی بسیاری از ساختمان‌ها، در محل‌هایی نصب گردیده‌اند که غیرقابل دسترس هستند و یا دسترسی به آنها به‌منظور آزمایش صحت عملکرد، دشوار و هزینه‌بر می‌باشد. از طرفی اطمینان حاصل‌کردن از صحت عملکرد دتکتورها، برای امنیت ساختمان و ساکنین آن امری ضروریست. از جمله محل‌های غیر‌قابل‌دسترس برای دتکتورها می‌توان به تونل آسانسورها، میان تالارها (ایتریوم) و سقف‌های کاذب اشاره داشت. فرودگاه‌ها، کارخانجات و انبارها، بیمارستان‌ها، سینماها و دانشگاه‌ها اغلب دارای دتکتورهایی هستند که دسترسی به آنها بسیار مشکل است. در کشورهای پیشرفته، حداقل ده درصد دتکتورهای نصب‌شده در مکان‌های ذکرشده به هیچ وجه تست نمی‌شوند. در حالی‌که جهت اعلام وضعیت حریق در حساس‌ترین مناطق ساختمان نصب گردیده‌اند. در ایران نیز تست منظم دتکتورها، حتی در مکان‌های قابل‌دسترس کمتر انجام می‌پذیرد و می‌توان ادعا کرد، دتکتورهایی که در مناطق غیرقابل‌دسترس نصب شده‌اند، هیچ‌گاه تست نمی‌شوند.

امروزه در صنعت از روش‌های نامناسبی از‌جمله: آتش‌زدن سیم، چوب و یا لاکتوز جهت تست و آزمایش دتکتورهای دود نقطه‌ای استفاده می‌شود. اینگونه روش‌های مرسوم تهدیدی است برای بهداشت و سلامت ساکنین و امنیت ساختمان. همچنین تست دتکتورهای مکش هوا Aspirating Smoke Detector) ASD) توسط روش‌های رایج، زمان‌بر و با هزینه زیاد می‌باشد.

این روش‌ها معایبی دارد که ازجمله آنها، عبارتند از:

١. تک‌به‌تک تست‌کردن دتکتورها با استفاده از تجهیزات سیار، باعث اختلال در نظم ساختمان می‌گردد.

٢. صرف هزینه سنگین اجاره یا خرید تجهیزاتی همچون بالابرها، جهت تست دتکتورها در محل‌های غیر‌قابل‌دسترس (برای مثال در ارتفاع بالای نه متر)

 1. امکان بروز آسیب به سازه و تجهیزات معلق (مانند روشنایی‌ها کانال‌های تهویه و …)، در اثر جابجایی بالابرها
 2. امکان وقوع حوادث مختلف و یا سقوط اپراتور هنگام انجام تست
 3. عدم امکان کنترل حجم دود و بروز دودزدگی سقف و تجهیزات نصب‌شده در ارتفاع
 4. ضرورت صرف انرژی و برنامه مجزا برای خارج‌کردن دود اضافی از محیط و یا دتکتور
 5. آلودگی زیست‌محیطی، آسیب‌های ریوی به افراد و همچنین کاهش میدان دید اپراتور
 6. از کنترل خارج شدن احتمالی فرایند تولید دود با استفاده از آتش‌زدن و احتمال سرایت حریق به اجناس قابل‌اشتعال
 7. صرف هزینه برای آموزش حداقل دو اپراتور جهت تست دتکتورهای نصب‌شده در مکان‌های دشوار و سایر مکان‌ها
 8. ایجاد نگرشی سنتی و عقب‌مانده در ذهن و دید افراد و ساکنین سازه

اسکورپین (Scorpion) این قابلیت را دارد که تمامی دتکتورهای دود، صرف نظر از محل نصب آنها، به‌آسانی و در مدت زمانی کوتاه تست شوند. این سیستم، آزمایش صحت عملکرد دتکتورهای نصب‌شده در نواحی سخت و یا غیرقابل‌دسترس را آسان، سریع و مقرون به صرفه می‌نماید. این سیستم از سه بخش اصلی تشکیل شده است که به ترتیب سر اسکورپین (Scorpion Head)، دستگاه کنترل مرکزی (Control Panel) و باتری قابل‌شارژ (Rechargeable Battery) می‌باشند. دود توسط سر اسکورپین تولید می‌شود که در مجاورت دتکتور دود نقطه‌ای قرار می‌گیرد و توسط سیم به دستگاه کنترل مرکزی متصل می‌شود. در سیستم ASD نیز سر اسکورپین در مجاورت آخرین سوراخ مکنده لوله قرار می‌گیرد. دستگاه کنترل مرکزی در محلی که به‌آسانی قابل‌دسترس باشد، نصب می‌شود. با فشاردادن دکمه شروع (Start) بر روی دستگاه، تمامی دتکتورها صرف نظر از محل نصب آنها، در بالاترین ارتفاع و مکان‌های غیر قابل‌دسترس تست می‌شوند. از آنجایی که سر اسکورپین در نزدیک‌ترین نقطه به دتکتور قرار می‌گیرد، دود تولیدشده توسط آن، مستقیماً وارد محفظه دتکتور شده و آن را فعال می‌کند. یکی از مهم‌ترین مزایا این سیستم نسبت به روش‌های سنتی فعلی، این است که پس از اطمینان از کارکرد صحیح دتکتور، عملیات پاکسازی دتکتور نیز توسط این سیستم انجام می‌گیرد تا هیچ‌گونه آلودگی یا غبار در محفظه آن وجود نداشته باشد. اینگونه است که عملیات تست دتکتورها، سریع، ایمن و بدون هیچگونه مزاحمتی برای ساکنین و صدمه به ساختمان انجام می‌پذیرد.
[auth]
در حالی که مدت مدیدی از ورود این تکنولوژی به بازارهای بین‌المللی سپری نشده، این تسترها در بسیاری از مکان‌ها ازجمله اتاق‌های بایگانی دانشگاه‌ها، سالن‌های ورزشی، تونل آسانسورها، انبارها و اتاق‌های سرور مورد استفاده قرار گرفته است. به طور مثال اتاق بایگانی دانشگاه لیدز (Leeds University) انگلستان که دارای سیستم ASD است، به سیستم اسکورپین تجهیز شده است. دستگاه کنترل مرکزی آن در بیرون از اتاق نصب گردیده تا به آسانی و بدون ورود و خروج از اتاق، کلیه دتکتورهای موجود تست شوند.

انبار Althuisius در هلند، مثال دیگری است که در آن نگهداری سیستم‌های اعلام حریق در بالاترین سطح استانداردها حائز اهمیت می‌باشد. در این انبار لوله‌های ASD با پانزده متر فاصله تا زمین نصب شده‌اند که دسترسی به آنها جهت تست توسط روش‌های معمول، بسیار مشکل و هزینه‌بر بود. از این رو به پیشنهاد کارشناسان مجرب ایمنی، سیستم اسکورپین در این محل نصب گردید. پس از آن تست تمامی دتکتورهای داخل انبار، از طریق دستگاه کنترل مرکزی نصب‌شده، امکان‌پذیر و سهل گردید.

با تکنولوژی جدید اسکورپین می‌توان کلیه سیستم‌های اعلام حریق یک مجموعه صنعتی، مجنمع مسکونی و حتی یک ساختمان اداری، مسکونی و یا تجاری را به‌صورت ماهیانه و یا در هر لحظه از شبانه‌روز، به سرعت و با کمترین زمان و هزینه تست کرد. زمان تست دتکتورها از ساعات‌ها به دقیقه کاهش پیدا کرده و به طبع آن، هرگونه اختلال در روند مطلوب کشف و اعلام حریق به‌آسانی مشاهده و رفع می‌گردد. این تکنولوژی از کدها، استانداردها و قوانین بین‌المللی تبعیت می‌کند، در حالی که آسان‌ترین و بهینه‌ترین روش تست دتکتورها محسوب می‌شود.

shima.roozbahani@idsproduct.com

شیما روزبهانی- مدیر تحقیق و توسعه شرکت ایده طرح محصول 

کارشناس ارشد طراحی و مهندسی پیشرفته از انگلستان 
[/auth]

نویسنده :

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 0
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

test