دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ - Monday 20 August 2018
کد خبر : 22318
تاریخ انتشار : شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۰
بازدید: -

مقاله

تجهیزات حفاظت تنفسی (RPE)


۴۶۷۴۸
تجهیزات حفاظت تنفسی (RPE) یک نوع خاص از تجهیزات حفاظت شخصی (PPE) است که برای محافظت از فرد در برابر استنشاق مواد خطرناک در محیط کار استفاده می شود.

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

تنظیم و گردآوری:محبوبه کاظمی

RPE چیست؟

تجهیزات حفاظت تنفسی (RPE) یک نوع خاص از تجهیزات حفاظت شخصی (PPE) است که برای محافظت از فرد در برابر استنشاق مواد خطرناک در محیط کار استفاده می­شود. RPE فقط در مواقعی استفاده می­شود که کنترل کافی از طریق سایر روش­ها هنگام در معرض قرار گرفتن خطر وجود نداشته باشد، به عبارت دیگر، این روش به عنوان آخرین راه­حل ممکن در مواقع کنترل وضعیت مورد استفاده قرار می­گیرد: حذف، جایگزینی، کنترل­های مهندسی، کنترل­های اداری، PPE (حفاظت شخصی).

کارفرمایان در ابتدا تلاش می­کنند خطر را در مبدأ حذف کنند. RPE باید پس از تمام اقدامات کنترل شده منطقی عملی انجام شود.

PPE به عنوان آخرین راه حل در نظر گرفته می­شود زیرا تنها از کارگران به طور فردی محافظت می­کند و اگر از ابتدا این پوشش برای کارگران انجام شود، ممکن است کارگران احساس امنیت کرده و کار خطرناک انجام دهند که دراین صورت RPE، آنها را دچار سوءتفاهم کرده و در معرض خطر قرار می­گیرند و این ایمنی، به درستی اعمال نمی­شود.

تجهیزات حفاظت تنفسی (RPE) که پوشش مناسبی ندارند یا درست انتخاب نمی­شوند، کاملاً بی­اثر هستند و حتی ممکن است کاربر نسبت به کارایی واقعی آنها در هنگام خطر دچار سوءتفاهم شده و دیگر از آنها استفاده نکند. پس حتماً باید این تجهیزات به درستی انتخاب و استفاده شوند.

البته انتخاب درست این تجهیزات وظیفه کارفرما را سخت کرده تا بتواند افراد صالح و سالمی را برای خرید این تجهیزات حساس که در ارتباط مستقیم با جان کارکنان مجموعه تحت مدیریتش است، به کار گمارده تا از تهیه تجهیزات ایمن اطمینان حاصل کرده و خدای ناکرده با زد و بند یا تقلب و رانت در تصمیم­گیری همراه نباشد، چون این افراد (مسئولان خرید و تدارکات) باید از تخصص و وجدان کافی کاری برخوردار باشند تا خرید مناسبی (از نظر استاندارد، کیفیت، نوع مرغوبیت، ایمنی صددرصد و در آخر قیمت مناسب) برای کارکنان تحت مدیریت کارفرما انجام دهند، چرا که نیروی انسانی هر مجموعه جزو سرمایه ­های آن مجموعه محسوب شده و باید از آنها حفاظت و حمایت شود تا به نوعی به عنوان مثال حادثه­ای مثل پلاسکو رخ ندهد.

 

۷  اصل روش کار تنفسی در محیط کار

  1. یک طرح نوشته شده در مورد نحوه مدیریت برنامه
  2. ارزیابی کامل و شناخت خطرات تنفسی که در محل کار با آن مواجه می­شوند.
  3. روش­ها و تجهیزات برای کنترل مسمومیت­های تنفسی، از جمله استفاده از کنترل­های مهندسی و شیوه­های کاری طراحی­شده برای محدود کردن یا کاهش در معرض خطر قرار گرفتن کارکنان.
  4. دستورالعمل­های کاربردی برای انتخاب مناسب تجهیزات حفاظت تنفسی.
  5. برنامه آموزش کارکنان شامل شناسایی خطر، خطرات مرتبط با خطرات تنفسی و مراقبت مناسب و استفاده به موقع از تجهیزات حفاظت تنفسی.
  6. بازرسی، نگهداری و تعمیر تجهیزات حفاظت تنفسی.
  7. نظارت پزشکی کارمندان در صورت لزوم.

 

انواع تجهیزات حفاظت تنفسی

دو نوع RPE وجود دارد که معمولاً در محل کار استفاده می­شود: سیستم­های فیلتر کردن یا  سیستم­های دستگاه تنفسی.

 

انواع دستگاه فیلتر (تنفس خنثی یا منفی)

انواع دستگاه فیلتر شامل ماسک­های گرد و غبار، ماسک­های نیمه­ماسک، ماسک­های کامل و ماسک­های مخصوص (فن کمکی) است. این فیلترها برای حذف آلاینده­ها در هوای محیط کار استفاده می­شوند. در یک دستگاه فشار منفی، یک یا چند فیلتر تصفیه­کننده هوا از طریق یک دریچه استنشاقی به یک حفره کوچک متصل می­شوند. فشار منفی نسبت به هوای خارج، از تنفس به وسیله استنشاق هوا ایجاد می­شود و هوای آلوده را از طریق فیلتر، تصفیه می­کند.

انواع سیستم­های تنفسی (BA) (ماسک موضعی)

انواع مختلفی از سیستم­های تنفسی وجود دارد  از جمله، شیلنگ هوای تازه، خطوط هوایی و … به عنوان مثال از یک سیلندر هوا یا کمپرسور به عنوان منبع مستقلی از هوا با کیفیت تنفس خوب استفاده می­شود. سیستم­های تنفسی تصفیه هوا خود شامل دستگاه تهویه هوا و دستگاه تنفس با فشار مثبت است. فشار در داخل ورودی تنفسی دستگاه بیش از فشار هوا در خارج از آن است. به عنوان یک قاعده کلی، از دستگاه­های فشار مثبت برای قرار گرفتن در معرض خطر بیشتر استفاده می­شود.

 

نویسنده :

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 4
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

test