دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹ - Monday 21 September 2020
کد خبر : 25514
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۳
بازدید: -

مهندس گلابی مدیرعامل آتش نشانی اصفهان:

تا سال ۱۴۰۰ تعداد ایستگاه‌های آتش نشانی را در اصفهان به ۴۰ ایستگاه می‌رسانیم


مهندس گلابی در خصوص اقدامات لازم در جهت مقابله با کرونا به خبرنگار بامنا گفت: یکی از اساسی ترین اقدامات ما اینست که نیروهای آتش نشان در تمام حریق ها و حوادث که انواع مختلفی دارند شرکت میکنند و با ورود به منازل مردم و یا خودروهایی که دچار حادثه شده است و یا مصدومی که محبوس شده, این افراد را از شرایط خطر نجات […]

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

مهندس گلابی در خصوص اقدامات لازم در جهت مقابله با کرونا به خبرنگار بامنا گفت: یکی از اساسی ترین اقدامات ما اینست که نیروهای آتش نشان در تمام حریق ها و حوادث که انواع مختلفی دارند شرکت میکنند و با ورود به منازل مردم و یا خودروهایی که دچار حادثه شده است و یا مصدومی که محبوس شده, این افراد را از شرایط خطر نجات دهند, و در تمام نقاط حضور دارند, از زیر زمین که چاه وجود دارد تا بالای کوه که ارتفاع دارد, آتش نشانان در تمامی عملیات شرکت میکنند بنابراین دو مورد وجود دارد: اول اینکه خود آتش نشانان دچار کرونا نشوند, به طور مثال: اگر مصدومی در ساختمانی که آسانسور ندارد و یا دچار قطع برق شده باشد و یا مبتلا به کرونا باشد, این مصدوم را باید به پایین انتقال دهند در این موارد از تجهیزات فردی که در رابطه با پیشگیری از کرونا است باید استفاده کنند که همان ماسک, دستکش, مواد ضدعفونی است وموارد دیگری که ما سعی کردیم این موارد را به نحو احسن فراهم کنیم و مواد ضدعفونی را برای ایستگاه های آتش نشانی فراهم میکنیم.
در رابطه با اقداماتی که در بحث عموم انجام می دهیم تا چندی پیش با دستگاه های توربوجت قوی به مدت یک ماه هرشب تمام سطح شهر را سعی میکردیم که در مناطق مختلف توسط خودروهای آتش نشانی ضدعفونی کنیم تا زمانی که اعلام کردند نیازی به ادامه ی ضدعفونی سطح شهر نیست اما ما سعی کردیم که ایستگاه های آتش نشانی را حداقل ضدعفونی کنیم و ایستگاه مرکزی واحد که ارباب رجوع از مناطق مختلف ۱۵ گانه شهر به آنجا مراجعه میکنند را مجهز به دستگاه ضدعفونی اتوماتیک کردیم و علاوه برآن تب سنج در آنجا قرار دادیم و رعایت بحث پرسنل که بحث پرده های شفاف بود که بین افراد کشیده شده و سعی کردیم تمامی این موارد را رعایت کنیم.
گلابی در رابطه با تعداد مبتلایان و فوتی های آتش نشانی اصفهان افزود: مورد فوتی نداشتیم و نسبت به جمعیتی که سازمان آتش نشانی دارد خوشبختانه تعداد افراد مبتلا کم بوده است و این افراد بلافاصله قرنطینه خانگی شدند و مورد بستری در بیمارستان نداشتیم و بعد از گذراندن دوره نقاهت با ارائه گواهی سلامت به محل کار خود برگشتند.و علاوه بر آن تست خون برای تمامی پرسنل در دو نوبت در ایستگاه های درگیر انجام شده و اگر شخصی نیاز به تست پی سی آر داشته خود فرد این تست را انجام داده است.
وی گفت: تعداد عملیات در آتش نشانی اصفهان بستگی به تعداد تماسهایی است که با سامانه ۱۲۵ گرفته میشود و امداد خواهی هاست که از ما درخواست میشود.
گلابی از اعلام اخبار عملیات آتش نشانی در مصاحبه ی رادیویی روز سه شنبه هر هفته خبر داد .
وی گفت: تعداد حریق در سال ۹۹ نسبت به سال گذشته رشد ۳۰% داشته.
به طور مثال آمار روز ۱۸ تا ۲۴ مرداد ۹۹ : ۹۲۰۴ مورد تماس با سامانه ۱۲۵ سازمان آتش نشانی گرفته شده که از این میان تنها ۲۴۵ مورد عملیات امدادو نجات صورت گرفته است.
وی اظهار ناراحتی خود را از تماس های غیر ضروری با این سامانه اعلام کرد و گفت : در بیشتر موارد با حضور آتش نشانان به محلهای مورد نظر مشاهده میکنند که یا آدرس اشتباه است و یا اتفاقی در آن منطقه رخ نداده.
و در تاریخ مدنظر بین ۲۴۵ عملیات ۱۱۷ مورد حریق و ۱۲۸ مورد حادثه بوده است.
وی گفت: که در این میان جان ۹۸ نفراز افراد گرفتار در حریق توسط آتش نشانان نجات یافته است.
گلابی افزود: ۶۲ مورد گشت ایمنی به منظور شناسایی نقاط مخاطره آمیز صورت گرفته است.
تعداد حریق در سال ۹۸ در همین مدت بین ۱۸ تا ۲۴ مرداد ۸۸ مورد بوده و در سال ۹۹ به ۱۱۷ مورد رسیده است که ۳۳%افزایش داشته, تعداد حادثه در سال گذشته ۱۲۳بوده که در امسال ۱۲۸شده که ۴% افزایش داشته, تعداد کل حریق و حادثه هم ۲۱۱ بوده که در امسال ۲۴۵ عدد شده و ۱۶% افزایش داشته و تعداد حریق و حوادث خارج از محدوده ۱۳ مورد بوده و در امسال به۱۱ عدد رسیده و ۱۵% کاهش داشته و تعداد نجات یافتگان در سال گذشته ۹۵ نفر بوده که امسال به ۹۸ نفر رسیده است.
گلابی در خصوص تجهیزات و کمبودهای موجود در آتش نشانی گفت: هرچند که شهر وسعت و گسترش پیدا کند و هر چقدر ساختمانهای عمودی و تعداد طبقات افزایش پیدا کند و با توجه به مسائلی که در رابطه با افزایش قیمت زمین در سطح شهر وجود دارد , متاسفانه بجای ساختمان ۴ طبقه ۶ یا ۸ طبقه ساخته میشود و با بلندمرتبه سازی به نردبان هیدرولیکی بیشتری نیاز می شود و با توجه به افزایش قیمتها, نردبانی که دو سال پیش ۴میلیارد خریداری شده امسال به ۵۰ میلیون رسیده است.
در آتش نشانی اصفهان ۴ دستگاه نردبان هیدرولیکی موجوداست.
وی از خرید ۸ دستگاه شاسی اسکانیا فوق سنگین خبرداد و گفت: که مناقصه آن برای کاربری سازی طی یک یا دوروز آینده منتشر میشود و همچنین خرید ۲۰ دستگاه ایسوز نیمه سنگین و سبک که تا ۷ مهر کاربری آن تمام میشود و به ناوگان ما اضافه میشود.
در بحث اتوبوس ستاد سیار فرماندهی که در حال تجهیز است و تجهیزات فردی از جمله دستکش, چکمه, هود, اوور و شلوار, کلاه در حال پیگیری است که فعلا هود, دستکش و چکمه رسیده و اوور و شلوار زیر دوخت است و چراغ قوه ,فیس و بقیه وسایل هم در حال انجام است که تا پایان سال به امید خدا به دست ما می‌رسد.
وی در خصوص ایمن سازی شهرکهای صنعتی گفت: شهرکهای صنعتی در حوزه کار سازمان آتش نشانی نیست و زیر نظر شرکت شهرکهای صنعتی است و این شهرکها مانند منطقه آزاد هستند .
گلابی گفت: براساس استانداردهای جهانی یا باید در شعاع هر ۵ کیلومترمربع و یا براساس هر ۵۰ هزار نفر جمعیت باید یک ایستگاه آتش نشانی داشته باشیم و اگر جمعیت اصفهان را ۲میلیون نفر در نظر بگیریم, به طبع ما به ۴۰ ایستگاه نیاز داریم, در حال حاضر اصفهان ۲۵ ایستگاه آتش نشانی دارد که سعی میکنیم تا پایان سال تعداد دیگری ایستگاه اضافه کنیم, در حال حاضر ۳ ایستگاه در حال ساخت است که تقریبا پیشرفت ۴۰% دارند و اعتبارات آن نیز تامین شده که امید داریم تا پایان سال به بهره برداری برسد. وی از بهره بردای ایستگاه سیتی سنتر خبرداد و گفت که این ایستگاه در حال تجهیز است.
وی در ادامه افزود: مرکز آموزشی ما که زمین آن ۷ هکتار است و اقدامات اولیه آن انجام شده و یک ایستگاه و یک مرکز آموزش در شرق شهر است در مجاورت شهر رویاها و نمایشگاه و پوشش وسیعی روی اتوبان و مناطق اطراف آن داده میشود, ضمن اینکه مرکز آموزشی از جنوب کشور راهم قصد داریم در آنجا بسازیم.
و زمین یک سری از ایستگاه های ما هم خریداری شده و در حال حاضر ۱۳ مورد داریم که در حال تملک زمین هستیم از جمله ناژوان اصفهان که حدود یک سال است که در کمیسیون ماده ۵ مطرح شده و ایراداتی به آن وارد کرده اند که در حال رفع آن ایرادات هستیم که اگر رفع بشود و به تصویب برسد در آنجا هم یک ایستگاه خواهیم داشت.
وی از احداث چند ایستگاه در مناطق مختلف شهر اصفهان خبرداد.
گلابی در خصوص ایمن سازی بناهای تاریخی شهر اصفهان گفت : به طور کلی ماباید دستورالعمل داشته باشیم, مثلا برای اطفا مواد شیمیایی یا در بحث پرتووی و در تمامی موارد دیگر باید دستورالعملهای خاص داشته باشیم. ساختمانها براساس نوع کاربری که دارند باید دستورالعمل های خاصی به آنها ارائه کنیم, از جمله ساختمانهای تاریخی و قدیمی, به طور مثال ساختمان عالی قاپو که نقاشی های خاص خودش را دارد.
شهرداری و سازمان آتش نشانی اصفهان این اعتبارات را به مناقصه گذاشتند که دکتر حجازی از دانشگاه اصفهان برنده شد و قرار است با همکاری یونسکو و اداره میراث فرهنگی و سازمان آتش نشانی دستورالعملهای نوشته شود و بعد از تصویب مورد عمل قرار بگیرد.
وی در آخر گفت: نظارت ما بر ساختمانها به اینصورت است که اگر ساختمانی در حال ساخته شدن است باید نقشه های آن به آتش نشانی ارائه و استعلام گرفته شود و در پایان کارهم باید استعلام بگیرند و اگر موارد ایمنی را رعایت کرده باشند پایان کار از طرف سازمان آتش نشانی به آنها داده میشود.
اخیرا تفاهم نامه ای را با سازمان نو سازی مدارس,دانشگاه علوم پزشکی امضا کردیم که آنها هم از آتش نشانی استعلام بگیرند و تمام ساختمان های اداری در شورای معاونین شهرداری مقرر گردید که از خود ساختمانهای شهرداری هم بازدید شود و گواهی ایمنی برای آنها صادر شود .
در سال گذشته ایمنی ۱۷۰۲۰ که مربوط به استاندارد لوازم کودکان و اسباب بازی پارکها کودک است برای اولین بار به آتش نشانی اصفهان داده شد.

نویسنده :

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

fireindex نمایشگاه مجازی صنایع ایمنی و اطفا تهران نمایشگاه تخصصی مجازی بهداشت،ایمنی،محیط زیست،انرژی ipas تبلیغات تبلیغات تبلیغات
test