یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ - Sunday 19 August 2018
کد خبر : 13820
تاریخ انتشار : یکشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۸
بازدید: -

بی توجهی و خطای انسانی!


بی توجهی و خطای انسانی!

بی‌توجهی به اصول ایمنی و خطای انسانی، مهم‌ترین دلایل حوادث اخیر صنعت پتروشیمی کشور اعلام شدند. مدیرکنترل و تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی رعایت نکردن مسائل ایمنی را مهم‌ ترین عامل حوادث اخیر در صنعت پتروشیمی اعلام کرد و افزود: اگر استانداردها و دستورعملهای اچ‌اس‌ای رعایت می‌شد شاهد بروز این حوادث نبودیم. علی محمد بساق زاده، مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی، امروز (شنبه، […]

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

بی‌توجهی به اصول ایمنی و خطای انسانی، مهم‌ترین دلایل حوادث اخیر صنعت پتروشیمی کشور اعلام شدند.

مدیرکنترل و تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی رعایت نکردن مسائل ایمنی را مهم‌ ترین عامل حوادث اخیر در صنعت پتروشیمی اعلام کرد و افزود: اگر استانداردها و دستورعملهای اچ‌اس‌ای رعایت می‌شد شاهد بروز این حوادث نبودیم.

علی محمد بساق زاده، مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی، امروز (شنبه، ٣٠ مردادماه) در نشست خبری «واکاوی دلایل حوادث آتش سوزی اخیر در صنعت پتروشیمی»، در پاسخ به پرسشی مبنی بر جنبه‌های اجتماعی این حوادث توضیح داد: حوادث جنبه های مختلف فنی، امنیتی، سایبری و غیره دارد که هر یک از این جنبه ها از سوی بخشهای مسئول در حال بررسی است.

وی درباره ابعاد فنی حوادث اخیر صنعت پتروشیمی تصریح کرد: اگر استانداردها و دستورعملهای اچ‌اس‌ای رعایت می شد این حوادث رخ نمی داد.

مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی بر اجرای صحیح دستورعملهای اچ اس یی و رعایت استانداردهای لازم در زمینه ایمنی و اچ اس ای از سوی مجتمع های مختلف تاکید کرد و در عین حال افزود: طراحی برخی از مجتمع‌های پتروشیمی مربوط به گذشته است که باید به روز شود.

بساق زاده با اشاره به فضای مناسب ایجاد شده در دوره پسابرجام آن را فرصتی مناسب برای بهره گیری از فناوریهای روز دنیا در زمینه بهینه سازی، ایمنی و اچ‌اس‌ای در سطح جهان دانست که با این اقدام افزون بر جلوگیری از حوادث، راندمان تولید و کیفیت محصولات افزایش می یابد.

مدیرکنترل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در ادامه نشست خبری در پاسخ به پرسشی مبنی بر اعلام غیرقانونی بودن اخطار وزیر نفت درباره قطع خوراک پتروشیمی های متخلف از سوی برخی از مدیران این مجتمعها، با قانونی خواندن اخطار و دستور بیژن زنگنه، وزیر نفت برای قطع خوراک پتروشیمی هایی که ایمنی را رعایت نمی کنند، افزود: این اخطار مطابق قانون نفت است.

بساق زاده با اعلام این که وزارت نفت و شرکت ملی صنایع پتروشیمی، تامین خوراک مجتمع ها را دنبال می کنند و امسال هم میزان ارائه خوراک افزایش داشته است، یادآور شد: اگر مجتمعها به اصول ایمنی توجه نکنند، احتمال قطع خوراک و فعالیت آنها وجود دارد.

وی افزود: پتروشیمی های حادثه دیده نیز تا زمانی که همه اصول ایمنی را برقرار نکنند، خوراک تحویل نمی گیرند.

بساق زاده افزود: مطابق قانون اگر مسائل محیط زیستی، ایمنی، پزشکی و سرمایه انسانی و دیگر موارد دیگری که مورد اشاره قرار گرفته است، رعایت نشود، خوراک مجتمع‌های پتروشیمی قطع خواهد شد و قانون نفت این پیش‌بینی ها را انجام داده است.

این مدیر شرکت ملی صنایع پتروشیمی درباره میزان خسارت حوادث اخیر توضیح داد: بر اساس برآورد بیمه، خسارت واحد حادثه دیده پتروشیمی بوعلی سینا در حدود ١٠٠ میلیون دلار خسارت دیده است.

وی با اشاره به این که بازسازی واحدهای مجتمع پتروشیمی بوعلی سینا در حال انجام است؛ توضیح داد: تا زمانی که  بازسازی ها کامل نشود نمی توان میزان خسارت را برآورد کرد.

بساق زاده با اعلام این که  میان شرکت ملی صنایع پتروشیمی و مجتمعهای پتروشیمی هماهنگی و همکاری وجود دارد، گفت: حوادث آتش سوزی اخیر زنگ خطری بود تا در زمینه پیشگیری اقدامهای بیشتری انجام دهیم.

همچنین مدیر اچ اس ای شرکت ملی صنایع پتروشیمی نیز فصل مشترک حوادث آتش سوزی اخیر در این صنعت را رعایت نشدن الزامهای فنی، ایمنی و خطای انسانی اعلام کرد.

حمیدرضا عجمی، اظهارکرد: حوادث اخیر آتش سوزی در این صنعت با حادثه آتش سوزی در مجتمع پتروشیمی بوعلی سینا آغاز شد اما پیش از آن حوادث کوچک دیگری در این صنعت وجود داشت که محدوده وسیعی درگیر آن نشد.

وی با اعلام این که دلیل ریشه ای حوادث در صنعت به  پیش از حادثه باز می گردد، یادآور شد: به عنوان نمونه در حادثه آتش سوزی مجتمع پتروشیمی بیستون مجموعه عوامل مختلف سبب شد که این حادثه به بحران بدل شود.

عجمی حادثه آتش سوزی پتروشیمی بوعلی سینا را نیز خارج از این چارچوب ندانست و درباره دلیل حادثه خط لوله اتیلن غرب توضیح داد: فعالیت شرکت ملی گاز در اطراف این خط منجر به حادثه شد.

مدیر اچ اس یی شرکت ملی صنایع پتروشیمی با ابراز تاسف از حوادث آتش سوزی اخیر در صنعت پتروشیمی گفت: البته خوشحال هستیم که در مجموعه این حوادث آسیب جانی نداشته ایم و صدمه ها به صورت جزئی بوده است.

منبع: ایسنا

منبع : ناموجود
نویسنده : ناموجود

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 938
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

test