چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ - Wednesday 14 November 2018
کد خبر : 20280
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۳
بازدید: -

مقاله

بیمه مسئولیت مدنی پروژه‌های نصب سیستم‌های اعلام و اطفاء حریق


Insurance-Review
بیمه مسئولیت مدنی، مسئوليت بيمه‌گذار را در قبال اشخاص ثالث (جاني و مالي) تحت پوشش بيمه قرار مي‌دهد. انواع بيمه مسئوليت مدني عمومي شامل موارد زیر است

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

مهندس محمدی، کارشناس بیمه

Mihan.2468@gmail.com

photo_2015-09-28_04-58-15

بیمه مسئولیت مدنی، مسئولیت بیمه‌گذار را در قبال اشخاص ثالث (جانی و مالی) تحت پوشش بیمه قرار می‌دهد. انواع بیمه مسئولیت مدنی عمومی شامل موارد زیر است:

۱- بیمه مسئولیت مدنی ناشی از اجرای عملیات ساختمانی: مالک یا پیمانکار ساختمان ممکن است در مراحل اجرای عملیات تخریب، ‌خاکبرداری،‌ گودبرداری و احداث ساختمان، موجب خسارت جانی و مالی به اشخاص ثالث (ساختمان‌های مجاور و اموال و افراد داخل آنها، عابرین و خودروها و سرنشینان آن که در محل تردد می‌نماید و نیز اشجار و ابنیه و تأسیسات شهری زیر و روی زمین) شوند. در این بیمه‌نامه، کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی که اجرای هر بخش یا بخش‌هایی از عملیات مربوط به انجام کار موضوع بیمه را در محل مورد بیمه عهده‌دار باشند، بیمه‌گذار تلقی می‌شوند و مسئولیت آنان تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد. قبل از صدور بیمه‌نامه بایستی محل مورد بیمه توسط کارشناس بیمه‌گر بازدید شود.

۲- بیمه مسئولیت مدنی ناشی از آتش‌سوزی: وقوع حوادثی چون آتش‌سوزی، انفجار و ترکیدگی لوله آب و فاضلاب در اماکن مسکونی، اداری، تجاری و صنعتی، علاوه بر خسارات مالی و جانی به اماکن مذکور و ساکنین آنها، ممکن است با گسترش حادثه، خسارات مالی و جانی به اشخاص ثالث (همسایگان و رهگذران) وارد نماید. این بیمه‌نامه مسئولیت بیمه‌گذار را در برابر خطرات آتش‌سوزی، انفجار و ترکیدگی لوله آب که ممکن است در محل مورد بیمه، وقوع و موجب خسارت جانی و مالی به اشخاص ثالث گردد، تحت پوشش قرار می‌دهد.

۳- بیمه مسئولیت مدنی ناشی از اجرای عملیات طرح‌های آب و فاضلاب: اجرای طرح‌های آب و فاضلاب ممکن است خساراتی به ابنیه، تأسیسات شهری، خودروهای عبوری و عابرین وارد نماید. این بیمه، خسارات جانی و مالی وارد به اشخاص ثالث را تا سقف مبلغ بیمه‌نامه جبران می‌نماید.
۴- بیمه مسئولیت مدنی مؤسسات انتقال نیرو (آب، برق، گاز، فاضلاب و …): مؤسسات انتقال نیرو در بهره‌برداری از تاسیسات و ارائه خدمات ممکن است بر اثر قطع برق یا پاره‌شدن خطوط انتقال برق یا سقوط دکل‌های برق و یا نشتی یا شکستن لوله‌های آب، فاضلاب و گاز، موجب خسارت به اموال و حتی صدمات بدنی به مشترکین و اشخاص ثالث گردند. این بیمه، خسارات مذکور را تا سقف مبلغ بیمه‌نامه جبران می‌نماید.

۵- بیمه مسئولیت مدنی پیمانکاران: این بیمه‌نامه، مسئولیت مدنی پیمانکاران را که ناشی از اجرای قرارداد پیمان باشد را جبران می‌نماید.

۶- بیمه مسئولیت مدنی ناشی از نصب، سرویس و نگهداری آسانسورها: استفاده از دستگاه‌ها و ابزار صنعتی در کار و زندگی روزمره، گرچه موجب آسایش و سرعت امور می‌گردد، اما مخاطراتی نیز در بر دارد که گاه جبران آثار این مخاطرات، غیرممکن می‌نماید. سقوط و یا خرابی و باز نشدن در آسانسور، ممکن است موجب صدمات بدنی و حتی از دست دادن جان اشخاص محبوس در آن گردد. این بیمه‌نامه برای کلیه اماکن مسکونی، اداری، تجاری و صنعتی توصیه می‌شود.

۷- بیمه مسئولیت مدنی جامع CGL: این بیمه‌نامه مسئولیت مدنی پیمانکاران پروژه‌های ساختمانی و تاسیساتی را در اجرای پروژه، بصورت جامع، در برابر کلیه کارکنان، اشخاص ثالث، کارفرما و مسئولیت متقابل پیمانکاران فرعی را در مقابل یکدیگر، کارفرما و مسئولیت ناشی از ماشین‌آلات و تجهیزات کارگاهی در مقابل اشخاص ثالث، تحت پوشش قرار می‌دهد.

۸- بیمه مسئولیت مدنی کالای تولیدی در برابر مصرف‌کنندگان و اشخاص ثالث: علی‌رغم استانداردها و کنترل‌ها و دقت‌های لازم، ممکن است محصول هر تولیدکننده و یا ارائه‌کننده خدمات به علت خطا، اشتباه، غفلت و یا قصور، دارای نقایص پنهان باشد و این نقایص موجب خسارات مالی و جانی به مصرف‌کنندگان و اشخاص ثالث گردد. به عنوان مثال: نقص پنهان در ساخت لاستیک تولیدی، ممکن است حادثه‌ای ایجاد نماید و خسارت مالی و جانی به خودرو و سرنشینان آن (مصرف‌کننده) و همچنین خسارات مالی و جانی به خودرو و سرنشینان یا ابنیه و اموال ساکنین دیگر (اشخاص ثالث) وارد گردد. به موجب قانون، یکی از اشخاص تولیدکننده، توزیع‌کننده و فروشنده و ارائه‌دهنده خدمات، مسئول حادثه قلمداد و ملزم به جبران خسارت به زیان‌دیدگان می‌شوند. در این‌صورت خسارات مذکور از محل بیمه‌نامه مسئولیت کالا و خسارت لاستیک معیوب که موجب خسارت شده، به مصرف‌کننده قابل جبران است. اصولاً ارائه کالا و خدمات، با پوشش بیمه‌ای، امنیت خاطر مصرف‌کننده را فراهم نموده و در نتیجه موجب افزایش فروش می‌شود.

نویسنده :

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

test