سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ - Tuesday 23 October 2018
کد خبر : 10804
تاریخ انتشار : جمعه ۱۶ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۰:۵۹
بازدید: -

بیانیه پایانی نخستین همایش ملی آتش‏ نشانی و ایمنی شهری


بیانیه پایانی نخستین همایش ملی آتش‏ نشانی و ایمنی شهری

بیانیه پایانی نخستین همایش ملی آتش‏نشانی و ایمنی شهری در ۱۷ بند تدوین و در مراسم اختتامیه این همایش قرائت شد. به گزارش پایگاه خبری بامنا، ۱۵ و ۱۶ بهمن ماه همایش ملی آتش نشانی و ایمنی در سالن همایش دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد که باتوجه به مطالب ارائه شده در این همایش و نکاتی که از سوی آتش نشانان و مدعوان مطرح شد، […]

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

بیانیه پایانی نخستین همایش ملی آتش‏نشانی و ایمنی شهری در ۱۷ بند تدوین و در مراسم اختتامیه این همایش قرائت شد.

به گزارش پایگاه خبری بامنا، ۱۵ و ۱۶ بهمن ماه همایش ملی آتش نشانی و ایمنی در سالن همایش دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد که باتوجه به مطالب ارائه شده در این همایش و نکاتی که از سوی آتش نشانان و مدعوان مطرح شد، بیانیه پایانی این همایش تدوین و توسط کشوری دبیر عملی در مراسم اختتامیه قرائت گردید.

در این بیانیه آمده است:

با عنایت و لطف الهی و در سال “همدلی و هم‌زبانی دولت و ملت” و بر اساس آموزه‏های دین مبین اسلام که خداوند در قرآن مجید در آیه ۳۲ سوره مائده می‏فرماید ‹‹ … من احیاها فکأنّما أحیا النّاس جمیعاً … ››

هر کس جان یک نفر را حفظ کند مانند آن است که جان همه‏ی مردم را زنده (حفظ) کرده است.

و رهنمودها و منویات مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) نخستین همایش ایمنی و آتش‌نشانی شهری در دهه فجر انقلاب اسلامی، رویداد مبارکی به‌منظور توسعه و ترویج فرهنگ ایمنی و تحقق آرمان “شهر ایمن و زندگی سالم” است. خدای را سپاس می‌گوییم که با برگزاری این همایش فرصت مناسبی برای هم‌اندیشی و هم‌فکری اندیشمندان، متخصصین و کارشناسان صنعت ایمنی شهری و آتش‌نشانی برای طرح مسائل نوین علمی و فناوری جهت پیش‌بینی و ترسیم آینده مطلوب متصدیان و سازمان‌های مرتبط و انتقال دستاوردهای علمی و تجارب عملی فراهم شده است.

یقین داریم این رویداد مبارک سرآغاز فصل نوینی برای توسعه کاربرد مؤثر علوم و فنون آتش‌نشانی و ایمنی خواهد بود.

لذا بدین‌وسیله نتایج محوری حاصل از این همایش به شرح ذیل تقدیم می‌گردد.

۱- با توجه به استقبال کارکنان خدوم آتش‌نشانی از کارگاه‌های آموزشی، ارتقای آموزش‌های حرفه‌ای و مهارتی نقش‌آفرین به‌عنوان زیربنای توسعه پایدار سازمان‌های ایمنی و آتش‌نشانی شهری فراهم گردد.

۲- توسعه آموزش‌های عمومی با استفاده از ظرفیت رسانه‌ها به‌ویژه رسانه‌های اجتماعی و ظرفیت‌های آموزشی کشور به‌ویژه در سنین کودکی، نوجوانی و جوانی موردتوجه قرار گیرد.

۳- نظام مدیریت و ارزیابی عملکرد فردی و سازمانی جهت تعیین جایگاه و نظام‌مند نمودن کارکرد ایمنی و آتش‌نشانی شهری برای جلوگیری از قضاوت‌های غیرعلمی و غیر فنی و پرداختن به نقاط قابل توسعه سازمان آتش‌نشانی و ایمنی شهری استقرار یابد.

۴- برنامه‌ریزی سالیانه برای استفاده از تجارب کشورهای موفق (پیشرو) در عرصه ایمنی آتش‌نشانان و بازدیدهای کارشناسان از سازمان‌های ایمنی و آتش‌نشانی برتر و کسب دانش تجربی خبرگان سازمانی صورت پذیرد.

۵- پایش، ارزیابی و به‌کارگیری فناوری‌های نوین و سامانه‌های الکترونیکی در حوزه ایمنی و اتش نشانی به‌منظور افزایش توان عملیاتی و هوشمند سازی در دستور کار سازمان قرار گیرد.

۶- توسعه همکاری، تعامل، همفکری و هم‌افزایی مطلوب دستگاه‌های اجرایی کشور اعم از پلیس، سازمان امداد و نجات هلال‌احمر جمهوری اسلامی ایران، اورژانس، سازمان ملی استاندارد ایران و مراکز علمی کشور – که در این همایش تجلی یافت – تداوم و تقویت یابد.

۷- نیازمندی‌های صنعتی سازمان ایمنی و آتش‌نشانی شهری به شرکت‌های دانش‌بنیان و صنایع داخلی به‌منظور حمایت از تولیدات داخلی و تحقق اقتصاد مقاومتی منتقل شود.

۸- در راستای سیاست‌های کلی دولت مبتنی بر واگذاری امور تصدی گرایانه به بخش غیردولتی، اعتقاد داریم که مشارکت بخش خصوصی در توسعه ایمنی، کاهش حوادث نقش مؤثری دارد. لذا برنامه‌ریزی دقیقی برای استفاده حداکثری از این بخش در دستور کار قرار ‌گیرد.

۹- فعالیت‏های خدمات ایمنی و آتش‌نشانی از جمله آموزش‏‏ها و پژوهش‏های مورد نیاز به‌منظور واگذاری و بهره‌مندی از فعالیت سازمان‏های مردم نهاد(سمن‌ها) و آتش‌نشان‌های داوطلب بررسی و اولویت‏بندی ‌گردد.

۱۰- با توجه به نقش اساسی سرمایه‏های انسانی در تحقق اهداف و ماموریت‏های سازمانی، انتظار می‏رود بیش از پیش به امر توسعه و تعالی مدیران، فرماندهان و کارکنان سازمان از منظرهای دانشی، مهارتی و به خصوص نگرشی پرداخته شود.

۱۱- به حمایت سازمانی و معاضدت قضایی از صحت عمل مدیران، فرماندهان و کارکنان سازمان‏های آتش‌نشانی و خدمات ایمنی کشور به نحو سازمان‌یافته اقدام گردد.

۱۲- به معیشت و نگهداشت آتش‌نشان‌ها و کارکنان خدوم آتش‌نشانی و خدمات ایمنی کشور توجه ویژه گردد.

۱۳- با توجه به تفاوت ریسک‌های فضاهای شهری (اعم از ساختمان‏های بلندمرتبه، مراکز تجاری، تونل‏های شهری و متروها و…) و نیاز به دانش تخصصی، تجهیزات و ماشین‌آلات ویژه و اطلاعات میدانی برای این امر در قالب قوانین و آئین‏نامه‏های مصوب کشوری طرح آتش‌نشانان اختصاصی پیگیری جدی به عمل آید.

۱۴- آینده‌پژوهی و آینده‏نگری در ایمنی شهری با بهره‏مندی لازم از تحقیقات کاربردی و شبیه‌سازی حوادث و مانورهای واقعی به عمل آید.

۱۵- لایحه مدیریت یکپارچه ایمنی و آتش‏نشانی باهدف وحدت فرماندهی درصحنه و کار و تفکیک وظایف و مأموریت‌های دستگاه‌های مسئول در امر ایمنی و تعیین تکلیف فضاهای ایمن شهری و روستایی تدوین و برای طی مراحل تصویب ارائه شود.

۱۶- سازمان‏های آتش‌نشانی و خدمات ایمنی باید با رویکرد تعاملی، نسبت به ارتقای ظرفیت‏های تعاملی و اقناع‏سازی خود اقدام نموده تا با همراه سازی آحاد جامعه و مسئول سازی دستگاه‏های دولتی، عمومی و مردمی، مشارکت اجتماعی را به نحو شایسته‏ای تحقق بخشند.

۱۷- با توجه به ظرفیت‏های علمی شناسایی شده در فرآیند برگزاری این همایش، سازمان‏های آتش‏نشانی و خدمات ایمنی شهری باید ضمن سازمان‏دهی این سرمایه‏های علمی، نسبت به بهره‌برداری مناسب از آن‏ها از طریق برپایی اتاق‏های فکر و انجام مطالعات سازمانی و پژوهش‏های علمی، بیش‌ازپیش رویکرد علمی و نوین را مد نظر قرار دهد.

درنهایت با اتکال به درگاه خداوند متعال و توجهات “ولی‌عصر (عج)” عهد و پیمان می‌بندیم که تمام عزم خود را جزم نموده و با دقت تمام، صحت، شفافیت و همت بالا، اقدامات لازم را برای تحقق نیاز فراگیر، سیال و دائمی “ایمنی برای همه‌کس در همه‌جا و همه‌وقت” کلیه مفاد این بیانیه را به کار ببندیم. ان شالله

والسلام علیکم و رحمه‌الله و برکاته

منبع : ناموجود
نویسنده : ناموجود

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

test