دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - Monday 25 June 2018
کد خبر : 12511
تاریخ انتشار : یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۲
بازدید: -

بهداشت صنعتی چیست؟


استاندارهای ایمنی و بهداشتی

۱-بهداشت صنعتی چیست ؟ بهداشت صنعتی شاخه ای از علم بهداشت حرفه ای است که از بروز بیماریهایی که در محل کار توسط عوامل شیمیایی ، فیزیکی ، و بیولوژیکی بوجود می آید ، جلوگیری میکند . پزشک فقط تشخیص و درمان بیماریها و آسیب دیدگی ها را انجام میدهد ، ولی یک متخصص  بهداشت صنعتی، تشخیص ، ارزیابی و کنترل وضعیت کار را که […]

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

۱-بهداشت صنعتی چیست ؟

بهداشت صنعتی شاخه ای از علم بهداشت حرفه ای است که از بروز بیماریهایی که در محل کار توسط عوامل شیمیایی ، فیزیکی ، و بیولوژیکی بوجود می آید ، جلوگیری میکند . پزشک فقط تشخیص و درمان بیماریها و آسیب دیدگی ها را انجام میدهد ، ولی یک متخصص  بهداشت صنعتی، تشخیص ، ارزیابی و کنترل وضعیت کار را که ممکنه باعث بیماریهای شغلی در میان کارگران شود را بر عهده دارد . به عنوان یک کوشش واضح بهداشتی ، بهداشت صنعتی سعی میکند مشکلات را قبل از اینکه وضعیت به بیماری منجر شود ، حل کند . بیشتر از چندین سال است که محل اصلی بهداشت صنعتی فراتر از کارخانجات و معادن بلکه به بخشهای خدماتی و اداری نیز توسعه یافته است . بنابراین واژه صنعتی و حرفه ای به جای هم ، همراه کلمه بهداشت بکار میروند .

۲-اصول بهداشت صنعتی چیست ؟

ابتدا پزشکان بودند که رابطه بیماری و وضعیت کار را تشخیص دادند. در طی قرن بیستم دکتر آ لیس همیلیتون از اولین پزشکان در امریکا بود که مشغول معالجه کارهای پر خطر در کارخانه ها بود که علل مسلم مریضها را از ریشه رسیدگی میکرد. او کارخانجاتی را که مستقیماَ وضعیتشان مرتبط با ناراحتیهای بیماری خطرناک همراه با مسمومیت با سرب بود را بازدید کرد .او بر این مطلب صحه گذاشت  که انتشار کنترل نشده گرد و غبار به هوای محل کار و تنفس آنها بوسیله کارگران ، این عوارض را  باعث شده بود . پس از تشخیص دادن مشکل، او بعنوان یک پزشک مرحله بعدی را یافت ، که آن درمان بود . او مطمئن بود که میتوان از مسمومیت با سرب جلوگیری کرد ، اگر حجم گرد و غبار منتشره در محل کار کاهش یابد . او بعنوان یک متخصص بهداشت صنعتی فکر کرد و فرایند کار را فهمید و منابع و مقدار تماس و راه حل مساله را شناسایی کرد . بهداشت صنعتی که با این نام در اواخر قرن بیستم شناخته شده ، واقعاً تا سالهای ۱۹۳۰و ۱۹۴۰ شروع نشده بود تا زمانیکه کار پیشگامانی چون آلیس همیلتون با مهندسی و شیمی کامل گردید .

بالاخره بهداشت صنعتی در بخشهای صنایع سنگین از قبیل معادن ، ریخته گری ، فلزات ، فولاد و کارخانجات اتوماتیک  و هر جایی که خطر جدی برای سلامتی وجود داشت ، بکار گرفته شد . زمینه ترقی به آرامی فراهم میشد . بین سالهای ۱۹۱۰ و ۱۹۴۰   واحدهای بهداشت صنعتی کوچک شخصی در دپارتمان کاری ( اداره کار ) توسعه یافت . مجمعهای حرفه ای بهداشت صنعتی در سال۱۹۳۹ تاًسیس شدند .در سال۱۹۴۰ یک درجه مهم دانشگاهی برای بهداشت صنعتی یا مباحث مرتبط  اعطا شد. اگر چه تا سال ۱۹۷۰ کاربرد بهداشت صنعتی محدود بود و در پائینترین سطح مدیریتی باقی ماند و فقط در دولت بعنوان ثانویه در بخش سرویس خدمات بهداشت عمومی فدرال بود. در طی اواخر سالهای ۱۹۶۰ و آغاز ۱۹۷۰پیوند میان اجتماع، سیاست، دانش و اقتصاد بوجود آمد که برای بهداشت صنعتی و حرفه ای یک جهش بزرگ به جلو بوجود آمد .

۳- چه اجبارهای قانونی و سیاسی اجتماعی بهداشت صنعتی را به پیش برد. ؟

سا لهای ۱۹۶۰ سالهایی بود که تغییرات اجتماعی سریعی بوجود آمد. یکی از نتایج این تحولات حرکاتی در جهت تشکیل حقوق بشر و ضد جنگ ویتنام بود و رشد آگاهی های بهداشتی محیطی و حرفه ای کارها سازمان یافته شد .محیط زیست بهداشت عمومی سازمان یافتن جوامع و مبارزه برای استاندارهایی برای پیشگیری محیطی و کاری .

در سال ۱۹۶۹ ، EPA  و در سال ۱۹۷۰ ویلیامز استجر  OSHA تاسیس شد .OSHA محلی امن و بی خطر را برای کارگران ضمانت میکند . با تصویب OSHAزمینه شکوفایی بهداشت صنعتی فراهم شد . در پاسخ به تهدید تصویب قانونهایی برای خشونت در محل کار بهداشت و استانداردهای ایمنی کمپانیهای بزرگ شروع به استخدام متخصصین بهداشتی صنعتی بمنظور مراقبت از کارخانجاتشان کردند . در مجموع گروههای مشاوره ای ، با افزایش تقاضا برای بازرسی کارگاهها و آموزش کارگران پیشرفت کرد . همچنین OSHA در رده مراکزی برای کنترل بیماریها قرار گرفت (دپارتمان بهداشت و خدمات انسانی ) . NIOSH مختص تحقیق درباره علل بیماریهای شغلی و منابعی که منجر به افزایش آنها میشوند ، افزایش یافت و حیطه وظائف بهداشت صنعتی فراتر از کارخانجات و معادن به مراکز خدمات صنعتی و همکاری جهانی گسترش یافت . بهداشت صنعتی یا حرفه ای امروزه بصورت منظم در دانشگاهها و مراکز آموزشی سراسر ایالات متحده آموزش داده میشود .

۴- تحصیلات مورد نیاز برای یک متخصص بهداشت صنعتی چیست ؟

درجه لیسانس مورد نیاز است که بهتر است دز یکی از رشته های علوم پایه باشد . عموماً بیشتر متخصصین بهداشت صنعتی درجه لیسانس یا مهندسی دارند . و یا  استاد بهداشت صنعتی یا استاد بهداشت عمومی دروس مشترک برای این درجات شامل آمار حیاتی اپیدمیولوژی سم شناسی اصول بهداشت صنعتی فرایند تو لید تهویه صنعتی و خطرات فیزیکی میباشد . در مجموع  متخصصین بهداشت صنعتی ممکنه گواهینامه بهداشت صنعتی CTH را از  بورد بهداشت صنعتی امریکا ABIH دریافت کنند. شرایط مورد نیاز برای آزمون این گواهینامه این است که داوطلب بایستی درجه لیسانس با ۶۰ واحد درسی و ۵ سال تجربه بعنوان متخصص بهداشت صنعتی داشته باشد . آزمون تشریحی ۲ روز طول میکشد و آزمون تستی دانش داوطلب در ۱۰ ناحیه علمی بهداشت صنعتی می سنجد .

چون شغل بهداشت صنعتی بوسیله دولت و فدرال کنترل نمی شد ABIH سازمانی خصوصی هیچ شخصی از طرحهایی که افراد حرفه ای بعنوان متخصص بهداشت صنعتی طراحی کرده اند جلو گیری نمی کند . اگر چه طرحهای CTH در این زمینه بطور قانونی نمی تواند استفاده شود .

۵-متخصصین بهداشت صنعتی کجا و به چه کاری مشغول میشوند ؟

کار عمده بهداشت صنعتی در صنایع خصوصی و برای شرکتهای مشاوره ای است . در صنایع خصوصی متخصصین بهداشت صنعتی برنامه های ایمنی و بهداشتی را مدیریت می کنند ، تماس کار گران را با عوامل زبان آور ارزیابی می کنند ، پیشنهادات کنترلی میدهند ،  کار گران را در مورد مسایل ایمنی و بهداشتی مستمر آموزش میدهند و مقداری هم کار برای بیمه کارخانجات دولت محلی ، اتحادیه های تجاری ، آکادمیها و دانشگاهها و مراکز آموزشی . میزان فعالیت متخصصین بهداشت صنعتی بستگی به اداره ای که برای آنها کار می کنند و عملکرد شان در این ادارات دارد . میزان فعالیتشان از مدیریت برنامه های بهداشتی و ایمنی که هدف است تا پیشگیری کارکنان و تحقیق در باره امکان بیماریهای مرتبط با کار باشد . البته تعداد زیادی از متخصصین در دولتها بوسیلهOSHA  استخدام میشوند و برای تراضی صاحب منصبان ( کارفرمایان ) همچنین اتحادیه های تجاری برای بیمه اعضایشان توسعه آموزش اعضای شرکت در مذاکرات قرار دادها و نماینده اتحادیه در دادرسی و روشهای مرتبط با بهداشت و ایمنی استخدام میشوند. متخصصین بهداشت صنعتی بطور آکادمیک آموزش میدهند و تحقیقات را هدایت می کنند .

۶-استاندارهای ایمنی و بهداشتی چه هستند و چطور بوسیله متخصصین بهداشت صنعتی بکار میروند؟

عموماً استانداردهای بهداشتی برای عوامل فیزیکی و شیمیایی (صدا ، ارتعاش ، گرما ، تشعشع) میزان آلودگی است که معتقدند بیشترین کارگر ممکنه هر روز در معرض آن باشد (حتی بیشتر از زمان کار ) بدون اینکه صدمات بهداشتی و بیماری بر فرد عارض شود . اصولاً این سطوح بوسیله سازمانهای خصوصی بهداشتی و ایمنی حرفه ای و گروههایی که اهمیت استانداردهایی را که در صنایع داوطلبانه موافقت میکنند ، تشخیص میدهد . استانداردها بیشتر بر اصول تجربیات انسانی و آزمایش روی حیوانات توسعه یافته است . یکی از سازمانهای مهم که استانداردها را توسعه داده است ACGIH میباشد (متخصصین دولتی بهداشت صنعتی آمریکا). استانداردهای ACGIH حد آستانه مجاز TLV  را نشان میدهد که در تمام کشورها قابل قبول است . در حقیقت زمانیکه OSHA در سال ۱۹۷۱ شروع بکار کرد با تمام TLV های موجود خود را تطبیق داد ، TLV های پیشنهاد شده سپس حدود تماس قابل قبول را به عنوان حدود قانونی که قابل اجرا بوسیله قانون فدرال بود را تعیین کرد . در مجموع PEL غلضت تماس را با واحد   بیان میکرد .

برخی از استانداردها جامع ترند مانند استاندارد برای موادی مانند سرب ، آزبست و کلرووینیل کلراید . برخی استانداردها شامل جزئیاتی برای روشهای پیشگیری کارگران با استفاده از لباس مخصوص ، ماسکهای تنفسی ، تستهای پزشکی و آموزش میباشد . با توجه ویژه نسبت به ناکافی بودن پیشگیری از بیماریهای مزمن بحث زیادی بر روی سطوحی است که بعنوان TLV یا  PEL مطرح است . خیلی از متخصصین در جوامع بهداشت عمومی معتقدند که TLV یا PEL نماینده توافق میان دانش علمی و سیاستهای اقتصادی است . چون PEL  ها اغلب بعنوان خطوطی که سلامتی و بیماری را از هم جدا میکند ، تفسیر میشوند آنها نقش فرمانده را در بهداشت صنعتی بازی میکنند اگرچه بیشتر متخصصین بهداشت صنعتی این عقیده را توضیح میدهند که تماس بایستی در پائینترین سطح ممکن نگه داشته شود .« پائینترین سطح ممکن » ممکنه اغلب توسط کارفرمایان (یعنی از دید اقتصادی ) تعریف شود .

از آنجائیکه PEL ها به کمیتهای قابل اندازه گیری آلودگی بازمیگردند یک بخش بزرگی از کار متخصصین بهداشت صنعتی مرتبط با اندازه گیری میزان تماس کارگران است . در چندین دهه گذشته در نمونه برداری و روشهای تجزیه ای پیشرفت حاصل شده که برای بهداشت صنعتی ابزاری با حساسیت بالا برای ارزیابی تماس شغلی فراهم نموده است .

۷- توضیح دهید چطور اطلاعات برگه های ایمنی (MSDS ) و بررسیها میتواند به شناخت منابع تماس توسط متخصصین بهداشت صنعتی کمک کند ؟

اگر هنوز مشکل شناخته ، یا مشاهده نشده (مثل نشت لوله ها) بررسی گام به گام اولین مرحله تشخیص خطر است . ابزار اصلی بررسی گام به گام ، محل کار است . در طی یک بازرسی دقیق از تمام نقاط محل کار متخصص بهداشت صنعتی برای فرایندی که ممکنه منجر به تماس با آسیابها ، ماشینهای سند بلاست .اسپری سازی یا چربی زدایی شود .تحقیق میکند و مشاهدات بهداشتی خود را روی کارگران با تمرکز بر روی سوالات زیر انجام میدهد

ü         آیا تماس متناوب است یا منقطع؟

ü         آیا کارگرانیکه در محیط بسته قرار دارند در آن محل تهویه کافی وجود دارد؟

ü         آیا کارگران از وسایل حفاظتی (ماسکها) استفاده میکنند؟

ü  آیا محل کار علائم آشکارز خطر زا بودن دارد ؟ (از قبیل ماشینهای گردوغبارزا)

شاید مهمتر این باشد که متخصص بهداشت صنعتی بایستی با کارگران و دیگر پرسنل محل کار به منظور تشخیص مسائل ویژه منطقه عملیاتی که فوراً ظاهر نمیشود ، صحبت کند . بهیار بایستی سعی کند تا موارد ویژه که ممکنه دارای خطرات شیمیایی یا فیزیکی باشند و افراد با آن در تماس هستند را تعیین مقدار کند مثل صدا ، تششع یا تماسهای بیولوژیکی . برای ارزیابی خطرات شیمیایی، بهداشتی اطلاعاتی را بوسیله خواندن برچسب و برگه های اطلاعات ایمنی جمع آوری میکند . تمام کارخانجات به داشتن برگه های ایمنی مواد روی هر تولید که عرضه میشود ، احتیاج دارند و کارفرمایان بوسیله OSHA این اطلاعات را بدست می آورند و در محل کار خود بایگانی میکنند . اگرچه برگه های لطلاعات ایمنی اطلاعات مفیدی را فراهم میکند شامل اثرات شیمیایی آن روی سلامتی و معیار حفاظتی که برای حمل آن لازم است اطلاعات جمع آوری شده از برگه های اطلاعات ایمنی در شناخت خطرات مهم است .

۸- پس از اینکه منبع خطر شناخته شد ، چطور شدت مشکل ارزیابی و سطح تماس اندازه گیری میشود؟

تعیین مقدار ، بوسیله ارزیابی سطح تماس انجام میشود. راههای زیادی برای ارزیابی تماس وجود دارد و انواع مختلف تماس ارزیابی میشود . بیشتر متداول است متخصصین بهداشت صنعتی علاقمندند تماس کارگر را تا زمانیکه او در حال انجام کار روزانه اش در طول کل زمان کاری یا انجام یک کار مشخص است ، اندازه گیری کنند . به منظور اندازه گیری تماس ، منطقه تنفسی کارگر (دهان و بینی) ارزیابی میشود . این طریق ارزیابی به ارزیابی شخصی معروف است . بررسی با استفاده از چندین وسیله نمونه گیر انجام میشود . کمربندی که روی آن پمپ نمونه برداری کوچک قرار میگیرد و به کارگر وصل میشود به طور مداوم دبی جریان هوا را نشان میدهد . نمونه برداری متوسط که بوسیله پمپ و لوله های مخصوص انجام میشود . نمونه برداری ثانویه ، نوعاً جذب برای گازها و بخارات با وسایلی از  قبیل زغال فعال و فیلتر برای گردوغبار استفاده میکنید و برای آنالیز ، ذرات آلوده به آزمایشگاه فرستاده میشوند . بیشتر از چندین دهه است که  وسائلیکه در آنالیز شیمیایی بکار میرود  بسیار بهبود پیدا کرده ، و امکان اندازه گیری غلظت آلودگی تا قسمت در میلیون (PPM ) ممکن شده است. همچنین متخصصین بهداشت صنعتی توانایی بسیاری در ارائه ابزارهایی که هم تجزیه و نمونه برداری حجمی از هوا برای آلودگی انجام میدهد ، پیدا کردند . ابزارهای قرائت مستقیم عموماً بر اساس خاصیت شیمیایی یا فیزیکی آلودگی ، برای تعیین مقدار غلظت آن در هوا استفاده میشوند . مانند توانایی ورود به حلال ، جذب اشعه با طیف مشخص یا تغییر رنگ در اثر فعل و انفعال شیمیایی .برخی از وسائل قرائت مستقیم برای تعیین سریع و تقریبی میزان تماس کارگران در طی بررسی گام به گام استفاده میشوند.به منظور تعیین مقدار آن نمونه برداری طولانی مدت لازم است.

برخی دیگر از وسائل قرائت مستقیم ممکنه به وسائل هشدار دهنده (اخطارها) وصل شوند که کارگران را از وضعیت خطرناک آگاه سازد . این وسائل ممکنه برای تست یک یا چند ماده شیمیایی طراحی شوند .برخی دیگر از این وسائل آنقدر کوچک هستند که در کف دست جای میگیرند . متخصصین بهداشت صنعتی ممکنه انواع دیگری از نمونه ها را بگیرند که ممکنه منابع بالقوه خطرزا را آشکار کند برای مثال wipesample  برای ارزیابی آلودگی روی سطوح کار یا پوست استفاده میشوند . کارگران ممکنه آلودگی را اگر دستهایشان کمک میکند . حدود تماس شغلی فقط به غلظت مواد در هوا باز میگردد و به قدرت جذب پوست توجه نمیکند ، بنابراین به منظور ارزشیابی کامل تماس کارگران میزان مواد شیمیایی که ممکنه روی پوست قرار گیرد یک مشخصه مهم است . در مجموع برای آزمودن آلودگی هوا ، تماس یا دقت بیشتر ، میزان جذب شده ممکنه بوسیله میزان آلودگی (یکی از آنها متابولیسمشان ) در بدن اندازه گیری شود . بیشتر میزان مواد شیمیایی در خون ، ادرار یا هوای بازدمی اندازه گیری میشود . برای مثال تماس با منوکسید کربن ممکنه بوسیله میزان مونوکسید کربن در هوای بازدمی یا اندازه گیری کربوکسی هموگلوبین در نمونه خون سیاهرگی اندازه گیری شود . تماس با جیوه ممکنه در ادرار و تماس با بنزن بوسیله فنل در ادرار ارزیابی میشود . اندازه گیریهای بیولوژیکی برای ارزیابی سطح تماس سودمند است مواد شیمیایی کمی در عموم صنایع به عنوان شاخص تماس بیولوژیک استفاده میشود که در حال توسعه یافتن است .

۹- پس از اینکه میزان تماس اندازه گیری شد برای جلوگیری از تماس کارگران چه کاری انجام میشود؟

کنترل مهندسی شامل تهویه ، تغییر فرایند یا تجهیزات ، جانشینی یک ماده ایمن تر شیمیایی ، تکنیک های کاهش گردوغبار ، نظافت و کارهای بهداشتی ، کنترل مدیریتی برای کاهش تعداد کارگران مواجه با خطر یا تعیین طول مدت زمان در مواجه شخصی استفاده میشود اگرچه آنها میزان خطر در محیط کار را حذف نمیکنند و کاهش نمیدهند . کنترلهای مدیریتی شامل دوره های استراحت ، تغییر شیفت کاری یا محلی که افراد کمتری در آن کار میکنند . یا چرخش کاری ، تجهیزات حفاظت فردی (ماسکها،دستکشهاو عینکهای ایمنی) تماس با خطر را برای کارگران کاهش میدهد . اگرچه از سه روش کنترلی ذکر شده ، آنهایی کمتر مطلوبند که راحت نیستند،اغلب اوقات غیر اختصاصی استفاده میشوند و ممکنه ضعیف تنظیم شوند . هنگامیکه تجهیزات حفاظت فردی بایستی در محل کار استفاده شود این مهم است که تاثیر برنامه حفاظت فردی را کارگران باور داشته باشند.و کارگران بطور اختصاصی استفاده از این تجهیزات را آموزش ببینند . اگر اینطور نیست در این وضعیت هیچ برنامه ایمنی و بهداشتی نباید کلاً وابسته به تجهیزات حفاظت فردی باشد .

۱۰- چند وقت یکبار پزشکان با متخصصین بهداشت صنعتی همکاری میکنند؟

به جز برای پزشکی شغلی یا پزشکی در وظیفه سلامت کارگران در کارخانه ، پزشکان رابطه بیشتری با متخصصین بهداشت صنعتی در دوره کاری شان ندارند . چون پزشکان درباره بیماریهای شغلی تجربه کاری در این محیطها ندارند و آموزش ندیده اند . آنها بطور معمول علل بیماریها را در خطرات شیمیایی که ممکنه کارگران در معرض آن باشند ارزیابی نمیکنند . به عنوان مثال اگر کارگری پس از حادثه صنعتی که بازویش را از دست داده به ملاقات پزشک برود ، پزشک شاید نتیجه بگیرد که از دست دادن بازو مرتبط با ماشین یا وضعیت کاری نامناسب باشد . اگرچه ، اگر کارگری به علت ناراحتی کلیه ، به ملاقات پزشک برود پزشک ممکن نیست که درباره مواجهه شغلی در محل کار که دلیل این وضعیت کارگر شده باشد تحقیق کند .

۱۱- تحت چه شرایطی ممکنه متخصصین بهداشت صنعتی به پزشکان در تشخیص یا درمان بیماریها کمک کنند؟

در زیر ۴ مورد مطالعه شده و نتایج ، چگونگی کمک متخصصین بهداشت صنعتی را به پزشکان توضیح داده است.

أ‌.  یک مرد ۲۸ ساله با شکایت از درد ماهیچه ها ، سردرد،کاهش اشتها ، دردهای شکمی و خستگی مفرط به ملاقات پزشک رفت . با وجود اینکه بیمار بدون تب بود ، پزشک به یک عفونت ویروسی رایج در مناطق بومی مشکوک شد . چون بیمار کارگر ساختمانی است که در محوطه باز کار میکند .پزشک استراحت و مایعات را برای چندین روز پیشنهاد کرد پس از سه روز بیمار بهبود یافت و دو روز دیگر را هم در خانه ماند و احساس کرد بهتر شده ، روز دوشنبه او به کار بازگشت سه شنبه علائم دوباره بازگشت . پزشک گیج شده است .

اعتقاد بر این است که بازگشت بیماری با ویروسی در محل کار مرتبط است . پزشک از کارگر راجع به ابتلا فرد دیگری که با او کار میکند سوال کرد که کارگر جواب مثبت داد . در مجموع اینکه یکی از افراد برای سرب به وسیله پزشک در کلینیک بهداشت حرفه ای تست شد . نتایج نشان میداد که سطح سرب خون بالا است . اگر بایکI H  در این مورد مشاوره میشد او محیط کار را می دید . انجام دادن بررسی گام به گام او کارگرن فلزکار را مشاهده کرد که در کارهایشان بخارات و دمه فلزی زیادی بوجود می آید . کارگرانیکه از ابزارهای پنوماتیک سنگین جهت درآوردن پرچ تیرها استفاده میکنند و کسانیکه سط.ح را نقاشی میکنند . برخی کارگران از مشعل اکسی استیلن برای بریدن تیرهای زنگ زده استفاده میکنند . او فهمید که پل با لایه ای ضخیم از رنگ (متشکل از سرب) پوشیده شده که بطور معمول سالهاست از آن استفاده میشود . کارگران فلزکار با سطح زیادی از گردوغبار معدنی سرب مواجهند . به منظور تایید تردیدش او به محل کار بازگشت و ابزاری جهت ارزیابی سطح تماس کارگران با سرب به همراه برد .نمونه برداری از منطقه تنفسی تعدادی کارگر در طول شیفت کاری انجام شد . فیلترها به آزمایشگاه جهت تجزیه سرب فرستاده شد . نتایج مواجهه با حد بالایی از سرب را نشان داد . پس از مشخص شدن علت مساله ،به کارگران پیشنهاد کرد از وسائل حفاظت تنفسی جهت جلوگیری از تماس سرب استفاده کنند و کارفرما ، لباسهای تمیز برای کار و دستشویی برای کارگران که دستهایشان را قبل از خوردن بشئیند و از ورود گردوغبار سرب به خانه و خانواده شان جلوگیری شود . در مجموع یک برنامه ارزیابی بیولوژیک برای اندازه گیری تاثیرات سرب انجام شد . همچنین مشخص شد که راه حل کنترل مهندسی برای طولانی مدت بهتر است . از قبیل ابزارهایی که به جاروها جهت جذب گردوغبار تولید شده ، متصل شود قبل از اینکه آنها تنفس شوند .

ب‌.  یک پرستار ۴۰ ساله که در یک جامعه روستایی زندگی میکند ، پزشک خانوادگی اش را با خستگی ، علائمی شبیه آنفولانزا و سرفه شدید ملاقات کرد.پزشک آنفولانزا و برونشیس تشخیص داد و آنتی بیوتیک و داروی سرفه تجویز شد . پس از ۲ هفته سرفه قطع شد اما خستگی همچنان باقی ماند . او به دکترشان پیشنهاد کرد که برای سل تست شود اگرچه دکتر این نظر را رد کرد و گفت که هیچکدام از علائم ناتوان کننده همراه با سل در تو دیده نمیشود (تعریق شبانه ، سرفه ، کاهش وزن ) و خستگی اش بیشتر بخاطر ساعات کار طولانی است (۱۴ تا ۱۶ ساعت) ، ۴ ماه بعد او دچار ذات الریه شد و روی تست سل پافشاری کرد . PPD او مثبت بود . وقتیکه دپارتمان بیماریهای عفونی بیمارستان کارکنان آن بخش را تست کرد ،در نزدیک به ۴۰ نفر تست مثبت بود.

بخاطر خطر بهداشت عمومی ، بیمارستان مسئله را به سازمان بهداشت گزارش کرد و سازمان با متخصصین بیماریهای عفونی و دو متخصص بهداشت صنعتی مشاوره کرد تا سیستم تهویه را در اتاقهای بسته بررسی و ارزیابی کنند

ت‌.  یک مرد ۵۶ با شکایت از خستگی ، عوارض عصبی ، افسردگی اختلال حافظه و سر درد روزانه در محل کار به پزشک مراجعه کرد همسر این مرد اضافه کرد در مواقعی که حال شوهرش بهم می خورد نسبت به محلی که در آن است و کاری که انجام میدهد بدگمان میشود( نا مطمئن) . پزشک آزمایشات کلینیکی و ارزیابیها را روی وضعیت روانی مرد انجام داد. همچنیی تست ادرار و خون را برای احتمال اثرات سمیت روی کبد و کلیه ها و تستهای عصبی را برای بهتر شناختن بیماری سفارش کرد.

از آنجایکه تست کبد آنزیمهای غیر طبیعی کبدی را نشان میداد و فرد الکل ننوشیده بود پزشک به تماس با عامل خارجی شک کرد. تستهای عصبی روانی نیز ضربه و ناراحتی را همراه با وجود آنسفالوپاتی سمی در تعدادی از مناطق عملیاتی مغز نشان دادند. دکتر می دانست که بیمار۲۰ سال است که در بخش اسپری رنگ در یک کارگاه ساخت فلزات کارمی کند یک ‏‏متخصص بهداشت صنعتی برای تحقیق وضعیت در کارگاهی که اسپری کنندگان رنگ  کار می کردند فرستاده شد . در ۳ اطاقک بزرگ  قطعات فلزی مدام توسط سرنگ اسپری کننده که با دست نگه داشته میشود اسپری میشود . اپراتور رنگ کننده در میان اتاق بزرگی که اطرافش از سه جهت محدود شده ایستاده است فیلتر های بزرگ بعنوان مانع در سطوح داخلی اتاق قرار داده شده بودند . در طی اسپری کردن رنگ از سرنگ  بطرف چیزی که رنگ میشود کمانه می کند و نقاش، فیلتر ها و سطوح داخل اتاق با رنگ پوشیده میشوند در تمام محل بوی تر کیبات آلی(حلالها)که در رنگ استفاده میشود استشمام میشود اندازه گیری سیستم تهویه در اتاق نشان داد که کمبود یا نبود تهویه در اطاقهای نقاشی (رنگ آمیزی) عاملی است که روی کارگر تاثیر میگذارد. اندازه گیری غلظت بخارات آلی در هوا تائید کرد که اپراتور با مقادیر زیادی حلال مواجه بوده است . و برای دکتر و بهیار صنعتی مشکل نبود که نتیجه بگیرند مشکلات بیمار در ارتباط با مواجه با مقادیر زیاد بخارات آلی در طی سالهای طولانی بوده است .

ث‌.  ۳ کارگر که در یک محل کار میکردند با علائم سردرد ، گلو درد ، خون دماغ مکرر به ملاقات پزشک رفتند ، وضعیت کارگران در طول روز بدتر میشد و به آرامی پس از ترک محل کار و بیشتر در اواخر هفته فرونشین میکرد و علائم ناپدید میشد.

پزشک ، دپارتمان بهداشت محلی را از این مساله آگاه کرد و دپارتمان یک بهیار را برای تحقیق فرستاد . او فهمید ساختمانی که سه کارگر در آن کار میکنند یک ساختمان ۱ طبقه است که در سالهای ۱۹۷۰ بنا شده است . از آنجائیکه هیچ پنجره ای نداشت یک تهویه مرکزی بزرگ هوای همه اتاقها را فراهم میکرد . چندین عدد از پخش کننده های هوا به اتاق سرپوش گذاشته شده بود . کارگرانیکه زیر دریچه ها خوابیده بودند هوا مستقیماً بسوی آنها جریان داشت پس آنها دریچه ها را با مقوا پوشاندند . بهیار چندین نمونه با وسایل دستی گرفت . او رطوبت نسبی ، دما ، سرعت جریان هوا و دی اکسید کربن را در چندین نقطه از اطاقها اندازه گیری کرد . مطالعه رطوبت نشان داد که رطوبت هوا بسیار کم بوده که میتواند باعث خشکی پوست و مخاط شود مطالعه دما نشان داد که اتاق بسیار گرم بوده و سرعت جریان هوا نیز نشان داد که بعضی مناطق تهویه خوب بوده ولی در بعضی مناطق تهویه ضعیف بوده است . مطالعه مونوکسید کربن نیز ارتباط با سردرد را  نشان داد . طولی نکشید که بهیار فهمید در طول بازسازی تازه خوابگاهها ، ساکنینشان از منبع هوای موجود و فرسودگی آن خسته شده بودند . همچنین مدیریت ساختمان سیستم تهویه را طوری تنظیم کرده بود که هوای کمی از بیرون وارد اتاقها شود تا هزینه گرم کردن ساختمان زیاد نشود و همین باعث گسترش آلودگی هوا در سراسر ساختمان میشد . تعمیر سیستم تهویه مشکلی نبود سیستم بایستی طوری تنظیم میشد که هوای بیشتری از بیرون وارد شود.

۱۲- در مثالهایی که در سوال قبل بیان شد ، بهیار به محل کار دسترسی داشت ، وقتی او به محل کار دسترسی ندارد چه میشود ؟

اغلب کارفرمایان رغبتی به بهیارها جهت تحقیق در محل کارشان ندارد حتی بازرسین osha که اختیار قانونی برای ورود به محلهای کار را دارند از سوی کارفرمایان رد میشوند. و بایستی جهت دریافت مجوز به دادگاه بروند که معمولا این مجوز سریع اعطا میشود. بطور ایده آل بهیار میتواند اطلاعات بسیاری را با مشاهده محیط کاری جمع آوری کند. اما ممکنه بکمک روشهای غیر مستقیم مانند صحبت کردن با کارگران در مورد طریقه انجام کار، چه موادی را استفاده می کنند ، علائم مشترک یا شکایت در میان همکاران و مرور بر چسب تولیدات و برگه های اطلاعاتی ایمنی، اطلاعاتی را بدست بیاورند تا رسیک بالا یا شاخصهای تماس را تشخیص دهد .

۱۳- آیا بهیار در تحقیقات پایه ای به منظور کشف علل بیماریهای شغلی شرکت می کند ؟

بله- یکی از اهداف مطالعات اپیدمیولوژیک تعیین ارتباط میان تماس با عوامل فیزیکی، شیمیایی و بیماری است از قبیل مطا لعاتی که علل یا عواملیکه مرتبط با بیماری و شدت میزان تماس را جستجو می کند . ارزیابی کیفیت و کمیت تماس یکی از کارهای بهیار است . شامل اتفاقاتی که قبلاً افتاده . بعبارت دیگر بهیار بخشی از سیستم مطالعه جریان وقوع بیماری است . بهیار در طراحی برنامه های ارزیابی تماس شرکت می کند . طراحی برنامه های ارزیابی چالش برای بهیار است چون بایستی جزئیات روشهای نمونه برداری تجزیه کار و فرآینده های کار را بداند و مورد تحقیق قرار دهد .

منبع : ناموجود
نویسنده : ناموجود

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 93
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نهمین نمایشگاه حفاظتی،امنیتی،پلیسی،ایمنی و آتش نشانی HSE  اصفهان سام پاک پایرو نمایشگاه مجازی اولین نمایشگاه بین المللی صنعت گازایران نهمین کنفرانس ملی و سومین کنفرانس بین المللی سازه و فولاد هفدهیمن نمایشگاه بین المللی لوازم و تجهیزات پلیسی،امنیتی و ایمنی تبلیغات
test