جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶ - Friday 19 January 2018
کد خبر : 17805
تاریخ انتشار : یکشنبه ۴ تیر ۱۳۹۶ - ۹:۰۳
بازدید: بازدید: 2611

مقاله(قسمت 2)

بررسی اهمیت هوشمندسازی ایمنی، شهری و آتش نشانی


IMG11151549
یکی از اهداف اصلی برنامه ریزي شهري ، ایجاد شهر ایمن می باشد که شامل تمهیدات و اقداماتی است که در قالب برنامه بلند مدت ، میان مدت وکوتاه مدت اجراء می گردد که باعث حفظ جان و مال ساکنان شهرها می شود.

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

اهمیت کاربری زمین در ایمنی شهری

یکی از اهداف اصلی برنامه ریزی شهری ، ایجاد شهر ایمن می باشد که شامل تمهیدات و اقداماتی است که در قالب برنامه بلند مدت ، میان مدت وکوتاه مدت اجراء می گردد که باعث حفظ جان و مال ساکنان شهرها می شود. لذا عدم ایمنی سبب آسیب جانی و مالی به شهروندان و بروز ناهنجاری اجتماعی و اقتصادی و عدم تعادل در سیستم شهری و انسانی می گردد. فرهنگ ایمنی به دو عامل اصلی بستگی دارد. اول دانش و آگاهی مردم، دوم الزامات قانونی مانند رعایت مقررات ملی، لذا دستیابی به شهر ایمن ضمن ارتقای آگاهی مردم با الزامات قانونی امکان پذیر است.

نحوه استفاده از زمین بر اساس سرانه جمعیتی به منظور سکونتگاه و فضاهای مورد نیاز شهری را کاربری گویند. یکی از وظایف مهم برنامه ریزی شهری تخصیص کاربری ها بر اساس نقش و کارکرد شهر، اقتصاد شهری و همچنین تاثیر متقابل کاربری با همدیگر است امروزه مکان یابی بهینه مراکز خدمات شهری از جمله : مراکز بهداشت و درمان، ایستگاه های آتش نشانی و… دارای اهمیت زیادی می باشدکه در تحقق شهر ایمن بسیارحائز اهمیت می باشد. هر گاه در تعیین کاربری ها نی هم جواری رعایت گردد به عبارتی کاربری های ناسازگار در کنار یکدیگر قرارداده نشوند در کاهش خسارت و امداد رسا ثر سریع بسیار مو است. کاربری های مختلف ، آسیب پذیری های متفاوتی در مقابل آتش سوزی دارند. کاربری مسکونی همیشه بیشترین آسیب پذیری را در مقابل حوادث آتش سوزی داشته اند[۹].

 

ادامه این مطلب ویژه کاربران عضو می باشد، لطفاً وارد شوید

نویسنده :

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

test