یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷ - Sunday 18 November 2018
کد خبر : 11491
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۷
بازدید: -

بررسی ارتباط فرسودگی شغلی و جو ایمنی


بررسی ارتباط فرسودگی شغلی و جو ایمنی

مقدمه: بروز حوادث شغلی در بنادر به ­دلیل جابجایی عظیم کالاها و تردد وسایل حمل بار امری محتمل و البته قابل پیشگیری است. تحقیقات علمی رابطه مستقیم بین فاکتورهای شخصیتی، روانی و ادراکات ایمنی افراد با بروز حوادث در صنایع و سازمان­ها را گزارش کرده ­اند. این تحقیق در سال ۱۳۹۳ با هدف توسعه شناسایی متغیرهای مدیریتی و روانی- اجتماعی مؤثر بر بروز حوادث در […]

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

مقدمه: بروز حوادث شغلی در بنادر به ­دلیل جابجایی عظیم کالاها و تردد وسایل حمل بار امری محتمل و البته قابل پیشگیری است. تحقیقات علمی رابطه مستقیم بین فاکتورهای شخصیتی، روانی و ادراکات ایمنی افراد با بروز حوادث در صنایع و سازمان­ها را گزارش کرده ­اند. این تحقیق در سال ۱۳۹۳ با هدف توسعه شناسایی متغیرهای مدیریتی و روانی- اجتماعی مؤثر بر بروز حوادث در یکی از بنادر جنوب کشور طراحی و اجرا شده است.
مواد و روش­ها: این مطالعه مقطعی و توصیفی- تحلیلی، کلیه پرسنل عملیاتی(n=60) شاغل در یک شرکت مستقر در بنادر جنوب کشور­ را در براشته است. داده­های مورد نیاز به­ کمک پرسش­نامه دموگرافیک، پرسش­نامه­ های جو ایمنی وینودکومار و فرسودگی شغلی مازلاچ جمع ­آوری شد. تحلیل­ های آماری شامل تی­ تست، همبستگی پیرسون و تحلیل واریانس با استفاده از نرم ­افزار SPSS V20 صورت پذیرفت.
یافته­ ها: میانگین و انحراف معیار سن افراد مورد مطالعه۷۱/۵±58/31 و سابقه کارشان۷۸/۴ ± 75/7 سال بود. نمره فرسودگی و جو ایمنی به­ترتیب ۹/۸±17/76 و ۰۷/۲۳±7/188 حاصل آمد. نتایج حاکی از وجود ارتباط معنی­دار آماری (p<0/05) میان نمره کل فرسودگی شغلی و جو ایمنی بود(۴۴/۰-r= ). همچنین ارتباط بین جو ایمنی، فرسودگی شغلی و مؤلفه­های هریک با تعداد حوادث رخ داده برای کارکنان مورد مطالعه، معنی­دار بوده است(p<0/05).
نتیجه­ گیری: با توجه به وجود رابطه بین فرسودگی شغلی، جو ایمنی و حوادث، استفاده از راه­کارهای طراحی مجدد سخت­افزاری و نرم­افزاری شغلی برای مدیریت فرسودگی و استفاده از رهیافت تلفیقی ماکروارگونومی و جو ایمنی در چهارچوب تئوری سیستم­های اجتماعی-فنی برای بهبود جو ایمنی به منظور مدیریت شرایط کاری و کاهش میزان حوادث شغلی توصیه می­گردد.

 

دریافت مقاله

منبع : ناموجود
نویسنده : ناموجود

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

test