چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶ - Wednesday 22 November 2017
کد خبر : 11491
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۷
بازدید: بازدید: 3211

بررسی ارتباط فرسودگی شغلی و جو ایمنی


بررسی ارتباط فرسودگی شغلی و جو ایمنی

مقدمه: بروز حوادث شغلی در بنادر به ­دلیل جابجایی عظیم کالاها و تردد وسایل حمل بار امری محتمل و البته قابل پیشگیری است. تحقیقات علمی رابطه مستقیم بین فاکتورهای شخصیتی، روانی و ادراکات ایمنی افراد با بروز حوادث در صنایع و سازمان­ها را گزارش کرده ­اند. این تحقیق در سال ۱۳۹۳ با هدف توسعه شناسایی متغیرهای مدیریتی و روانی- اجتماعی مؤثر بر بروز حوادث در […]

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

مقدمه: بروز حوادث شغلی در بنادر به ­دلیل جابجایی عظیم کالاها و تردد وسایل حمل بار امری محتمل و البته قابل پیشگیری است. تحقیقات علمی رابطه مستقیم بین فاکتورهای شخصیتی، روانی و ادراکات ایمنی افراد با بروز حوادث در صنایع و سازمان­ها را گزارش کرده ­اند. این تحقیق در سال ۱۳۹۳ با هدف توسعه شناسایی متغیرهای مدیریتی و روانی- اجتماعی مؤثر بر بروز حوادث در یکی از بنادر جنوب کشور طراحی و اجرا شده است.
مواد و روش­ها: این مطالعه مقطعی و توصیفی- تحلیلی، کلیه پرسنل عملیاتی(n=60) شاغل در یک شرکت مستقر در بنادر جنوب کشور­ را در براشته است. داده­های مورد نیاز به­ کمک پرسش­نامه دموگرافیک، پرسش­نامه­ های جو ایمنی وینودکومار و فرسودگی شغلی مازلاچ جمع ­آوری شد. تحلیل­ های آماری شامل تی­ تست، همبستگی پیرسون و تحلیل واریانس با استفاده از نرم ­افزار SPSS V20 صورت پذیرفت.
یافته­ ها: میانگین و انحراف معیار سن افراد مورد مطالعه۷۱/۵±58/31 و سابقه کارشان۷۸/۴ ± 75/7 سال بود. نمره فرسودگی و جو ایمنی به­ترتیب ۹/۸±17/76 و ۰۷/۲۳±7/188 حاصل آمد. نتایج حاکی از وجود ارتباط معنی­دار آماری (p<0/05) میان نمره کل فرسودگی شغلی و جو ایمنی بود(۴۴/۰-r= ). همچنین ارتباط بین جو ایمنی، فرسودگی شغلی و مؤلفه­های هریک با تعداد حوادث رخ داده برای کارکنان مورد مطالعه، معنی­دار بوده است(p<0/05).
نتیجه­ گیری: با توجه به وجود رابطه بین فرسودگی شغلی، جو ایمنی و حوادث، استفاده از راه­کارهای طراحی مجدد سخت­افزاری و نرم­افزاری شغلی برای مدیریت فرسودگی و استفاده از رهیافت تلفیقی ماکروارگونومی و جو ایمنی در چهارچوب تئوری سیستم­های اجتماعی-فنی برای بهبود جو ایمنی به منظور مدیریت شرایط کاری و کاهش میزان حوادث شغلی توصیه می­گردد.

 

دریافت مقاله

منبع : ناموجود
نویسنده : ناموجود

نمایشگاه cpse نمایشگاه isaf نمایشگاه cpse
چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

سامپاک پایرواجلاس سالانه جوامع ایمن ایراننمایشگاه ایپاس 2017کنفرانس ملی مدیریت کلانشهر ها سومین همایش تخصصی رفتار شناسی حریقتبليغات تبليغات
test