یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷ - Sunday 18 November 2018
کد خبر : 12792
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۵ - ۹:۴۶
بازدید: -

ایجاد سامانه‌ های کاربردی پایش ماهواره‌ ای برای حفاظت تنوع زیستی در کشور


ایجاد سامانه‌ های کاربردی پایش ماهواره‌ ای برای حفاظت تنوع زیستی در کشور

سازمان فضایی ایران و سازمان محیط زیست برای ایجاد سامانه‌های کاربردی پایش ماهواره‌ای برای حفاظت تنوع زیستی و عرصه‌های طبیعی تفاهم نامه همکاری امضا کردند. دکتر بهرامی، رییس سازمان فضایی ایران ضمن تاکید بر اهمیت حفاظت از محیط زیست گفت: توجه به موضوع محیط زیست امری بدیهی است و حفاظت از محیط زیست، حفظ بقای انسان است و در صورتی که محیط زیست در خطر […]

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

سازمان فضایی ایران و سازمان محیط زیست برای ایجاد سامانه‌های کاربردی پایش ماهواره‌ای برای حفاظت تنوع زیستی و عرصه‌های طبیعی تفاهم نامه همکاری امضا کردند.

دکتر بهرامی، رییس سازمان فضایی ایران ضمن تاکید بر اهمیت حفاظت از محیط زیست گفت: توجه به موضوع محیط زیست امری بدیهی است و حفاظت از محیط زیست، حفظ بقای انسان است و در صورتی که محیط زیست در خطر قرار بگیرد، بقای انسان مورد تهدید قرار خواهد گرفت.

بهرامی خاطر نشان کرد: محیط زیست جزء هویت وجودی ما انسانها است و لازم است که ما به صورت خیلی جدی به مشکلات و تهدیدات این حوزه رسیدگی کنیم.

دکتر بهرامی افزود: بسیاری از مشکلات محیط زیست از طریق فناوری فضایی مانند تصاویر ماهواره‌ای سنجش از دور قابل مدیریت و کنترل است. این تکنولوژی به عنوان یک ابزار به ما کمک می‌کند تا شکل برنامه ریزی‌ها را عوض کنیم.

وی یادآور شد: سازمان فضایی ایران بر مبنای سنجش از دور شکل گرفته است و یکی از قوی ترین واحدهای این سازمان بخش سنجش از دور است. ما امیدواریم با ایجاد ارتباط با همه دستگاه‌ها و استفاده کنندگان از محصولات و داده‌های سنجشی که در سازمان وجود دارد، بتوانیم استفاده از این فناوری را گسترش دهیم.

دکتر بهرامی خاطر نشان کرد: وظیفه اصلی سازمان فضایی برآورده کردن نیازهای فناوری فضایی کشور است. سازمان فضایی عضو سازمان همکاری‌های آسیا و اقیانوسیه است که چند ماهواره را در یک منظومه قرار داده تا کشورهای عضو بتوانند از اطلاعات این ماهواره‌ها در زمان مقتضی استفاده کنند که اخیرا هم در زمان سیل استان خوزستان در عرض چند ساعت تصاویر خیلی مهمی را به سازمان تحویل دادند.

دکتر دبیری، معاون محیط زیست طبیعی سازمان محیط زیست، ضمن استقبال از تعامل و همکاری با سازمان فضایی ایران گفت: سازمان محیط زیست از حدود ۴۰ سال پیش سیستم‌هایی برای پایش دارد؛ ولی با توجه به پیشرفت فناوری‌های نوین این روشهای سنتی دیگر جوابگوی نیازهای این حوزه نیست، زیرا دقت و جامعیت لازم را ندارد. در نتیجه سنجش این امور با توجه به امکانات و ظرفیت‌های مدرن امروزه که در جهان وجود دارد، لازمه کار سازمان محیط زیست است و بدون اتکا به این نوع امکانات و فناوری نمی‌توان به نحو احسن از محیط زیست حفاظت کرد.

وی تصریح کرد: لازم است که وضعیت آینده محیط زیست را پیش بینی و رصد کنیم و بر اساس آن یک نوع مطالعات تحقیقی انجام بدهیم تا به نتایج درست و قابل قبولی برسیم. در نتیجه، همکاری ما با سازمان فضایی می‌تواند کمک بزرگی باشد برای رسیدن به اهداف سازمان محیط زیست در اجرای سیاست‌های کلی نظام که در ۱۷ بند تصویب شده است. این سیاست‌های کلی نویدبخش آینده بهتر محیط زیست کشور است. بنابراین یکی از ابزارها و نقاط قوتی که باید به آن متکی باشیم، همان همکاری و تعامل با سازمان فضایی ایران و استفاده از علوم و فناوری فضایی به خصوص بحث سنجش از دور است.

در این مراسم محمدهمایون صدر، معاون توسعه کاربرد و خدمات فضایی سازمان فضایی ایران با بیان اینکه بیش از ۴۰ سال از شروع فعالیت‌های سنجش از دور سازمان فضایی ایران گذشته است، گفت: دانش و نیاز استفاده از فناوری سنجش از دور بین شرکت‌ها، سازمان‌ها و نهادهای کشور با سرعت خوبی رو به گسترش است و دانشگاه‌های مهمی در کشور در این حوزه به آموزش متخصصان می‌پردازند.

وی با بیان اینکه اقدامات سازمان فضایی ایران جهت تحول و رشد کشور در اکثر نهادهای دولتی در زمینه سنجش از دور همکاری می‌کند، افزود: این سازمان همکاری‌هایی در دست بررسی و اجرا با وزارت جهاد کشاورزی، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، وزارت نیرو، وزارت ارتباطات و سایر سازمان‌ها دارد.

صدر ادامه داد: امروز همکاری سازمان فضایی ایران و سازمان محیط زیست وارد مرحله جدیدی از سطح همکاری شد، فناوری سنجش از دور در زمینه‌های مختلف محیط زیستی می‌تواند به عنوان یک ابزار کارآمد مورد استفاده قرار گیرند.

معاون توسعه کاربرد و خدمات فضایی سازمان فضایی ایران در خصوص جزییات همکاری با سازمان محیط زیست در چارچوب این تفاهم‌نامه گفت: سازمان فضایی در زمینه توسعه پایدار، اهمیت آب و غذا، پایش زمین و ارزیابی محیط زیست و زیرساخت‌های لازم برای فعالیت‌های محیط زیست، حفظ گونه‌های گیاهی، انتخاب مناسب کاربری اراضی و جلوگیری از تخریب زیست‌گاه‌ها با سازمان محیط زیست همکاری می‌کند.

وی در ادامه از افزوده شدن برخی اقدامات مهم و جدید در راستای این تفاهم‌نامه خبر داد و گفت: پیش‌بینی وقوع آتش‌سوزی جنگل‌ها، سامانه پایش تغییرات کاربردی اراضی و پوشش گیاهی عرصه‌های جنگلی و مراتع، پایش حریم رودخانه‌ها و تالاب‌ها، منابع آبی زیست‌گاه‌ها، مناطق حفاظت شده تحت نظارت سازمان محیط زیست، پایش سیل و بررسی فرسایش خاک، پیش‌بینی خطر خشکسالی و پایش محصولات کشاورزی از مهم‌ترین اقدامات اجرایی سازمان فضایی ایران در حفاظت از محیط زیست است.

منبع : ناموجود
نویسنده : ناموجود

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

test