سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷ - Tuesday 25 September 2018
کد خبر : 17890
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۷ تیر ۱۳۹۶ - ۱۶:۳۵
بازدید: -

رییس ستاد ایمن سازی واحدهای صنفی تهران:

انجام حداقل‌های ایمن‌سازی در ساختمان آلومینیوم


ساختمان آلومینیوم
ایمن سازی ساختمان آلومینیوم را از بنیاد مستضعفان و آتش نشانی درخواست‌ کردیم و آنها هم سعی کردند که حداقل‌های ایمنی را مهیا کنند. این حداقل‌ها تا حدود زیادی تامین شده اما با توجه به وسعت کار و امکان بروز خطر حتی با وجود انجام این اقدامات هنوز بخش‌های زیادی روی زمین مانده و با مدینه فاضله‌ای که جامعه انتظار دارد فاصله داریم.

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

رییس ستاد ایمن سازی واحدهای صنفی تهران با تاکید بر لزوم رعایت مسائل امنیتی ساختمان‌های بزرگ کشور، گفت: ایمن سازی ساختمان آلومینیوم را از بنیاد مستضعفان و آتش نشانی درخواست‌ کردیم و آنها هم سعی کردند که حداقل‌های ایمنی را مهیا کنند. این حداقل‌ها تا حدود زیادی تامین شده اما با توجه به وسعت کار و امکان بروز خطر حتی با وجود انجام این اقدامات هنوز بخش‌های زیادی روی زمین مانده و با مدینه فاضله‌ای که جامعه انتظار دارد فاصله داریم.

خسرو ابراهیمی‌نیا در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در اتاق اصناف مدت‌هاست بر مبنای بند ۳ ماده ۳۷ قانون نظام صنفی مبنی بر نظارت بر واحدهایی که طبق ماده ۲۷ نظام صنفی ملزم به رعایت ایمنی، بهداشت، موارد انتظامی هستند ستادی تشکیل شده و طبق قوانین باید یادآور شد هر واحد صنفی خود ملزم به رعایت برخی مسائل مانند استفاده از کپسول آتش‌نشانی، عدم سد معبر و مسائلی از این دست می‌شود.

وی ادامه داد: بر این اساس اتاق اصناف هم مجاز شده‌ که بدون دخالت به نظارت در این زمینه بپردازد، بر همین اساس ما در ستاد مربوطه مشاوران مختلفی را جذب کرده و جلساتی را با افراد ذی‌صلاح و ذی‌مدخل تشکیل داده‌ایم.

رییس ستاد ایمن سازی واحدهای صنفی تهران افزود: دراین میان افراد ذی‌مدخل افرادی مانند برخی سراهای بازار به شمار می‌روند و سازمان‌های ذی‌صلاح شامل ارگان‌هایی چون شهرداری، آتش‌ نشانی، ادارات آب و برق وغیره می‌شود.

ابراهیمی‌نیا همچنین عنوان کرد: در این راستا ما جلسات متعددی را برگزار کرده‌ایم که البته در این حوزه تاکید داریم ما به عنوان نیروی اجرایی در این حوزه مجاز به فعالیت نیستیم، اما برای شروع کار به سراغ واحدهای صنفی ریسک پذیر قدیمی که می‌تواند خطر ساز بوده و مشکلاتی را ایجاد کنند رفته‌ایم.

Iran-Tehran-Bazaar

Iran Tehran Bazaar

 

بازار تهران امن است؟

وی در ادامه به برخی مراکز فروش مانند بازار بزرگ تهران اشاره کرد و گفت: به عنوان مثال بازار بزرگ تهران حدود ۱۰۰ سال پیش ایجاد شده و در آن زمان محلی برای خرید و فروش از اقصی نقاط کشور تلقی می‌شد، اما اکنون با تغییر تعاریف، فعالیت‌ها در این بخش به گونه‌ای شده که در آن علاوه بر خرید و فروش نگهداری و انبار کردن مواد و یا تولید نیز صورت می‌گیرد.

رییس ستاد ایمن سازی واحدهای صنفی تهران ادامه داد: از سوی دیگر وقتی چنین حجمی از فعالیت‌ها در یک واحد صورت می‌گیرد طبیعتا کمبود فضا موجب می‌شود که افراد از فضای بیرونی نیز استفاده کرده و به نوعی موجبات سد معبر را فراهم آورند که نمونه این موضوع در پاساژ پلاسکو نیز دیده می‌شد. بر همین اساس در شرایط حساس این امکان وجود دارد که مخاطرات بیشتری ایجاد شده و یا حتی امکان جلوگیر از مخاطرات به واسطه این شرایط مهیا نباشد.

ابراهیمی‌نیا همچنین عنوان کرد: علاوه بر این در حوزه برق نیز در گذشته هر واحد در نهایت پنج تا ۱۰ آمپر مصرف برق داشت که آن را صرف روشنایی حجره خود می‌کرد اما اکنون در همان حجره‌ها انواع وسائل گرمایشی و سرمایشی، کامپیوترها و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرند و به طور عملی ۳۰ تا ۳۵ آمپر یا حتی بیش از آن برق مصرف می‌شود و بدین ترتیب در موارد متعدد برخی واحدها دست به اقدامات غیراصولی زده و انشعابات برقی می‌گیرند که ممکن است هر لحظه موجبات داغ شدن فیوزهای برق را فراهم کرده و منجر به آتش سوزی شود.

وی با تاکید بر این که در ستاد ایمن سازی واحدهای صنفی تهران در این راستا مذاکرات مختلفی با نهادهای مربوطه صورت گرفته است، اظهار کرد: البته با توجه به آنکه ما دارای قدرت اجرایی نیستیم تنها می‌توانیم به ارائه پیشنهاد و برگزاری جلسه بپردازیم که دراین میان برخی دستگاه‌ها تعاملاتی با ما داشته و در مواردی هم از همکاری سرباز زده و انجام هرگونه اقدامی را نیازمند الزام دستگاه‌های ذی‌صلاح دانسته‌اند.

ساختمان الومینیوم

ساختمان آلومینیوم

 

مروری بر برخی دیگر از پاساژهایی که امنیت آنها زیر ذره‌بین است

رییس ستاد ایمن سازی واحدهای صنفی تهران در ادامه از پاساژ اسلامی جمهوری به عنوان یکی دیگر از محل‌هایی که طی این مدت مورد بررسی قرار گرفته یاد کرد و گفت: در این پاساژ که محلی برای تولید کیف و کفش است لازم بوده که دستگاه‌های اعلام و اطفاء حریق تعبیه شده و شرایط مناسب برای از بین بردن آنچه موجب سد معبر می‌شود فراهم آید. ما نیز تذکرات لازم را به اتحادیه مربوطه و هیات مدیره آن مرکز منتقل کرده‌ایم و خوشبختانه در حال اجرای این پیشنهادات هستند.

وی ادامه داد: البته بسیاری از مراکز دیگر هم دارای این شرایط بوده و از نظر ایمن سازی حداقل‌ها را هم انجام نداده‌اند در حالی که استانداردهای امروز با دهه‌های قبل متفاوت است و برهمین اساس ما تذکرات لازم را به اتحادیه‌ها منتقل کرده و حتی از آنها خواسته‌ایم که هر اتحادیه عده‌ای را برای آموزش دیدن در خصوص مسائل HSE به ما معرفی کنند تا با همکاری  مراکز آکادمی اقدامات لازم در این زمینه صورت بگیرد.

ابراهیمی‌نیا افزود: اکنون به عنوان مثال در خیابان امام حسین (ع) و در خیابان مازندران انبار بزرگی از چوب وجود دارد در حالی که قرار بر آن است که تمام فعالیت‌های چوب‌بری به شهرکی صنعتی که در خاوران وجود دارد منتقل شود. اکنون وجود چنین انباری با مراکز شهر می‌تواند خود مخاطرات متعدد به همراه داشته باشد، اما جالب اینجاست که با وجود اقدامات شهرداری و سایر واحدها همچنان این مرکز به کار خود ادامه می‌دهد.

رییس ستاد ایمن سازی واحدهای صنفی تهران ادامه داد: به هر صورت ما در این زمینه به اتحادیه‌های مختلف اعلام کرده‌ایم و آنها را ملزم به رعایت و اجرای بند ۳۷ قانون نظام صنفی کرده‌ایم تا واحدهای مربوطه نیز صحبت‌هایی داشته‌ایم که امیدواریم این اقدامات مثمرثمر واقع شود.

مذاکره برای ایمن سازی ساختمان آلومینیوم

ابراهیمی‌نیا در بخش دیگری از صحبت‌های خود به ارائه‌ توضیحاتی درباره پاساژ آلومینیوم پرداخت و گفت: در این زمینه نیز در جلسه‌ای که حدود دو ماه پیش با بنیاد مستضعفان و آتش نشانی داشتیم درخواست‌هایی رامطرح کردیم و آنها هم سعی کردند که حداقل‌های ایمنی را برای این مرکز مهیا کنند. این حداقل‌ها تا حدود زیادی تامین شده است، اما باید توجه داشت که با توجه به وسعت کار و امکان بروز خطر حتی با وجود انجام این اقدامات می‌توان گفت که هنوز بخش‌های زیادی روی زمین مانده و ما با آن مدینه فاضله‌ای که جامعه انتظار دارد فاصله داریم.

وی عنوان کرد: به عنوان مثال در لحظه‌ای که در پاساژ پلاسکو جرقه اولیه زده شد فرض را بر آن بگذاریم که وسائل اطفاء حریق هم وجود داشته باشد، اما آیا در آن لحظه افرادی بودند که آموزش‌های کامل در این حوزه را دیده باشند یا استانداردهای مقتضی آن آتش را بدانند!؟ از سوی دیگر آیا سد معبر شرایط را برای عبور مناسب از آن فضا فراهم می‌کرد!؟ به هر صورت همان طور که اشاره شد بهترین شیوه در این زمینه دقت و رعایت خود مردم است.

انتهای پیام

نویسنده :

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

test