شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ - Saturday 24 March 2018
کد خبر : 12341
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۵
بازدید: بازدید: 3511

امداد هوایی زرندیه، روی هواست!


امداد هوایی زرندیه، روی هواست!

شهرستان‌های ساوه و زرندیه به دلیل مجاورت با پایتخت کشور و نزدیکی به فرودگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) در کنار برخی از استان‌ها و شهرهای همجوار تهران، از جمله گزینه‌هایی به شمار می‌روند که در طرح سبک‌سازی پایتخت و استفاده از ظرفیت شهرهای معین اطراف و انتقال بخشی از دستگاه‌های خدماتی، اداری و اجرایی به اطراف تهران در اولویت قرار دارند. برخورداری از زیرساخت‌های لازم در […]

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

شهرستان‌های ساوه و زرندیه به دلیل مجاورت با پایتخت کشور و نزدیکی به فرودگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) در کنار برخی از استان‌ها و شهرهای همجوار تهران، از جمله گزینه‌هایی به شمار می‌روند که در طرح سبک‌سازی پایتخت و استفاده از ظرفیت شهرهای معین اطراف و انتقال بخشی از دستگاه‌های خدماتی، اداری و اجرایی به اطراف تهران در اولویت قرار دارند.

برخورداری از زیرساخت‌های لازم در ساوه و زرندیه نظیر استقرار بزرگترین شهر صنعتی کشور در ساوه و نیز فعالیت بیش از ۲۰۰ واحد صنعتی و تولیدی در زرندیه و بسیاری امکانات همچون راه مواصلاتی مناسب به پایتخت و گستره زمین آماده، زمینه برخورداری این منطقه را به منظور انتقال دستگاه‌های وزارتی و نیز سازمان‌های پائین‌دستی نظیر مجموعه‌های خدماتی و امدادی دو چندان می‌کند.

کاهش ترددهای غیر ضروری به مرکز کشور و تسریع در حرکت شتابان توسعه‌ای مناطق اطراف پایتخت از جمله اهدافی است که در طرح سبک‌سازی پاتیخت مد نظر است. موضوعی که اجرای آن با ارائه پیشنهاداتی از سوی مقامات استان‌هایی که استان‌های تحت مدیریت آنان از جمله گزینه‌های اجرای این طرح بودند از سالیان گذشته مطرح شده، اما اجرای این طرح همچنان بر روی میز متولیان امر خاک می‌خورد.

طرح سبک‌ سازی پایتخت موضوعی جداگانه قابل بحث و مستلزم اعلام نظرات کارشناسی است و امید می‌رود که با فعالیت مجلس در دوره جدید و بررسی برنامه ششم توسعه به این موضوع مهم پرداخته شود و اجرای آن از حال سکوت به درآید.

آن چه در این گزارش بدان پرداخته می‌شود، طرح جانمایی سایت امداد هوایی هلال احمر کشور و استقرار انبار پشتیبانی امدادی در شهرستان زرندیه است. اقدامی که در سفر “پیرحسین کولیوند” رئیس وقت سازمان امداد و نجات هلال احمر کشور و در جریان بازدید وی و جمعی از مسئولان استانی و شهرستانی در ۲۵ آبان ماه سال ۱۳۹۳ انجام و با گذشت ۱۸ ماه از این جانمایی، استقرار امداد هوایی کشور در زرندیه همچنان بر روی هوا مانده است.

داستان یک توافق همگانی

در جریان این جانمایی، رئیس وقت سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر کشور در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: جانمایی و انتخاب زرندیه به عنوان سایت امداد هوایی هلال احمر کشور و محل استقرار انبار پشتیبانی امدادی کل کشور به دنبال کار کارشناسی صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه زرندیه از شرایط استراتژیک مناسبی برای امدادرسانی برخوردار است، اضافه کرد: چندین نقطه از جمله شهرستان‌های استان تهران برای این مهم پیش‌بینی شده بود اما، در نهایت با پیگیری مسئولان استان مرکزی، شهرستان زرندیه برای این امر انتخاب شد.

وی دسترسی به اتوبان ساوه تهران، نزدیکی به فرودگاه بین‌المللی امام خمینی(ره)، نزدیکی به راه‌آهن و فاصله کم با پایتخت را از مزایای محل در نظر گرفته شده برای استقرار سایت یاد شده عنوان کرد و گفت: با احداث این سایت و انبار پشتیبانی امکان استقرار بیمارستان صحرایی و اسکان اضطراری مصدومان در این محل نیز فراهم می‌شود.

کولیوند با اشاره به اینکه این نقطه باید از نظر قرار گرفتن در گسل زلزله بررسی شود، گفت: در این راستا نیز باید با نگاه کارشناسانه تحقیقات انجام شود و در حال حاضر زرندیه به عنوان بهترین مکان برای این امر در نظر گرفته شده است.

وی گفت: ما مکلف هستیم به دلیل شرایط استراتژیک تهران بزرگ مرکز پشتیبانی و امداد هوایی را از تهران به یک منطقه مناسب منتقل کنیم که پس از انجام مراحل نخست کارشناسی و پیشنهاد از سوی مسئولان استان مرکزی آخرین نقطه این استان و نزدیک‌ترین آن به تهران مورد بررسی قرار گرفت.

وی با بیان اینکه با انجام این مهم مرکز امداد هوایی و پشتیبانی جمعیت هلال احمر کشور به شهرستان زرندیه انتقال خواهد یافت، یادآور شد: نزدیکی به آزادراه تهران ساوه، ریل آهن، فاصله ۲۵ دقیقه‌ای تا تهران از مزایای محل جانمایی شده است.

وی افزود: با احداث این سایت و انبار پشتیبانی که به زودی انجام می‌شود امکان استقرار بیمارستان صحرایی و اسکان اضطراری مصدومان به سبب نزدیکی زرندیه به تهران در این مکان فراهم می‌شود.

نماینده ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی نیز در جریان این بازدید زرندیه را به لحاظ موقعیت مناسب جغرافیایی مورد پذیرش هلال احمر کشور جهت این اقدام عنوان کرده بود.

“شهلا میرگلوبیات” با بیان اینکه زرندیه از پتانسیل لازم برای قرار گرفتن به عنوان شهرستان معین استان تهران و استان‌های همجوار برخوردار است، افزود: استقرار سایت امداد هوایی و انبار پشتیبانی امدادی کشور در این منطقه کمک شایانی به خدمت‌رسانی به مصدومان سوانح خواهد کرد.

وی تصریح کرد: با توجه به تراکم جمعیت در تهران، باید زمینه پوشش مناسب حوادث طبیعی و غیر طبیعی احتمالی پایتخت در شهرهای مجاور فراهم شود.

“مرتضی سلیمی” مدیرعامل وقت جمعیت هلال احمر استان مرکزی نیز با میرگلوبیات و کولیوند در مناسب بودن شهرستان زرندیه به دلیل نزدیکی به تهران برای استقرار پایگاه امداد هوایی هلال احمر هم عقیده بود و این انتخاب را بهترین انتخاب در این راستا دانسته بود.

وی با بیان اینکه موقعیت ویژه زرندیه امدادرسانی به حادثه‌دیدگان را تسریع می‌کند، افزود: هم‌مرز بودن این شهرستان با استان‌های استراتژیک کشور نکته مهمی است که در انتخاب آن برای استقرار این پایگاه مؤثر واقع شده است.

وی افزود: راه‌اندازی این پایگاه نقش مؤثری در به ثمر رساندن اقدامات داوطلبانه هلال احمر به مجروحان سوانح خواهد داشت.

وی همچنین با اشاره به بازدید رئیس جمعیت هلال احمر کشور از پایگاه‌های پشتیبانی و استان‌معین و انبارهای امدادی در این شهرستان گفت: یک انبار امدادی شامل ۲۲ قلم کالا از جمله پتو، وسایل گرمایشی و کنسرو نیز در این شهرستان احداث خواهد شد.

از نظر مقام اجرایی ارشد شهرستان نیز زرندیه بهترین انتخاب بود، وی گفته بود: با توجه به شرایط ویژه شهرستان زرندیه و فاصله ۷۵ کیلومتری آن با تهران و موقعیت استراتژیک این شهرستان در گذشته انتقال بخشی از خدمات هلال احمر کشور به این منطقه پیشنهاد شد.

محمد کردی افزود: شهرستان زرندیه شرایط لازم را برای استقرار مرکز امداد هوایی و پشتیبانی جمعیت هلال‌احمر کشور را دارد که با پیگیری‌های نماینده مردم ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی این امر محقق شد.

به گفته وی، همچنین در این بازدید رییس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر کشور، قول مساعد برای تامین آمبولانس و خودروهای امدادی مورد نیاز را به شهرستان زرندیه را داد.

پس از انجام بازدید مقرر شد که با واگذاری زمین ظرف مدت دو ماه پس از بازدید عملیات اجرایی این طرح از سوی استان مرکزی آغاز شود و در همین اثنا با تغییر “پیرحسین کولیوند” رئیس وقت سازمان امداد و نجات هلال‌احمر کشور و سپردن این منصب به “ناصر چرخ‌ساز” به دلیل تغییر و تحولات صورت گرفته مدتی این طرح مسکوت ماند و هیچ اقدام عملی برای تسریع در اجرایی شدن آن صورت نگرفت و همچنان روی هوا ماند.

از آنجاکه خبرنگار اعزامی خبرگزاری ایسنا منطقه مرکزی در روزی که این بازدید صورت گرفت در محل حضور داشت و نظاره‌گر توافق نهایی استقرار امداد هوایی در این شهرستان براساس توافق صورت گرفته از سوی سازمان هلال‌احمر با مقامات استانی و شهرستان بود، بر آن شد تا با گذشت ۱۸ ماه از این بازدید از نتیجه اقدامات صورت گرفته مطلع و در مصاحبه‌ای با متولیان امر پیگیر تحقق این پروژه باشد تا شاید طرح امداد هوایی زرندیه از هوا به زمین بیاید.

زمین هنوز واگذار نشده! زمین ندهند طرح را به البرز می‌بریم

قائم‌ مقام سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر کشور در گفت‌و‌گو با ایسنا مرکزی عدم واگذاری زمین از سوی استان مرکزی را دلیل توقف اجرای این طرح دانست.

مرتضی سلیمی افزود: قرار بود ظرف مدت دو ماه پس از بازدید، زمین مورد نیاز اجرای این طرح از سوی مقامات استان مرکزی به سازمان هلال احمر واگذار شود.

وی بیان کرد: در صورت واگذاری زمین از سوی استان مرکزی آمادگی استقرار امداد هوایی در این استان را خواهیم داشت، در غیر این صورت قطعا گزینه‌های دیگری نظیر استان البرز در دستور کار سازمان قرار خواهد گرفت.

به گفته سلیمی از آنجاکه این طرح، طرحی بسیار هزینه‌بر و نیازمند سرمایه‌گذاری عظیمی است، لذا نمی‌توان تا قبل از واگذاری قطعی زمین اقدام به آغاز عملیات اجرایی کرد و نظر دولت هم همین است که تا زمانی که زمین واگذار نشده هزینه نخواهد کرد.

در ادامه این گزارش موضوع واگذاری زمین را از سرپرست جمعیت هلال احمر استان مرکزی جویا می‌شویم و از وی می‌خواهیم که علت عدم واگذاری زمین از سوی استان به سازمان هلال‌احمر را بیان کرده و علت این وقفه طولانی مدت را تشریح کند.

منتظر اخذ مجوز هستیم

سرپرست جمعیت هلال احمر استان مرکزی با اشاره به جانمایی منطقه استقرار امداد هوایی در زرندیه گفت: پس از جانمایی صورت گرفته توسط مقامات هلال احمر کارشناسانی از سازمان به منظور بررسی دقیق در محل حضور یافتند و با تنظیم گزارش مشروحی، نقطه نظرات خود را به دبیر کل سازمان ارائه کردند.

محمد محمدی افزود: با ارائه گزارش کارشناسی به دبیر کل هلال‌احمر منتظر اخذ مجوز هستیم تا نسبت به استقرار امداد هوایی و انبار امدادی در زرندیه اقدام کنیم.

وی در خصوص واگذاری زمین نیز به خبرنگار ایسنا گفت: برای استقرار امداد هوایی و انبار امدادی زمینی به مساحت ۱۰۰ هکتار در شهرستان زرندیه مشخص و جانمایی شده است و مشخصات زمین نیز توسط کارشناسان به سازمان اعلام شده است، اما به دلیل طولانی شدن پروسه واگذاری زمین از سوی منابع طبیعی به هلال‌احمر، این روند کمی طولانی شده است.

وی با بیان اینکه در حوزه دبیرکل سازمان دو گزینه برای استقرار امداد هوایی و انبار امدادی کشور مطرح است، گفت: استان‌های البرز و مرکزی دو گزینه مطرح شده در سازمان هستند و تلاش خواهیم کرد تا با تسریع در روند واگذاری زمین این طرح در استان مرکزی عملیاتی شود.

محمدی تصریح کرد: طرح استقرار امداد هوایی طرح کوچکی نیست و نمی‌توان زمان خاصی برای اجرای آن تعریف کرد. منتظریم با موافقت دبیرکل در خصوص طرح توجیهی کارشناسی ارسال شده به سازمان و نیز تسریع در واگذاری زمین از سوی منابع طبیعی این طرح بزرگ هر چه سریعتر عملیاتی شود.

پروسه تنظیم یک گزارش خبری انتقادی بدین شکل است که معمولا پس از تکمیل نهایی گزارش تیتری مناسب با اظهارات مصاحبه شوندگان و برداشت‌های خبرنگار گزارش نویس انتخاب می‌شود. اما در تنظیم این گزارش قبل از اینکه دست به قلم شوم اول تیتر را انتخاب کردم. رویه‌ای که کمتر خبرنگاری در تنظیم گزارش در پیش می گیرد، اما وقتی گفت‌و‌گوها با مخاطبین این گزارش گرفته شد بر انتخاب تیتر آن مصر شدم و فهمیدم که واقعا این پروژه روی هواست.

اصلا زمینی در کار نیست

دلیل روی هوا بودن این پروژه را در گفت‌وگو با مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی متوجه خواهید شد. آنجا که این مقام مسئول استانی در حوزه منابع طبیعی از مخالفت این سازمان در خصوص واگذاری زمین در محلی که توسط مقامات هلال احمر جانمایی شده است، خبر می‌دهد.

یوسف یوسفی در پاسخ به پرسش ایسنا مبنی بر علت عدم واگذاری زمین از سوی منابع طبیعی به هلال احمر به منظور استقرار امداد هوایی در زرندیه گفت: سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور با واگذاری زمین در محل مورد نظر هلال‌احمر مخالفت کرده است.

وی در خصوص دلیل مخالفت این سازمان اظهار کرد: از آنجا که در منطقه یاد شده بیش از میزان لازم اراضی واگذار شده است، لذا جانمایی صورت گرفته از لحاظ فنی مورد تائید سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور قرار نگرفت.

وی واگذاری زمین برای احداث سرزمین سیاحان، شهرک مبل و شهرک‌های دیگر را بخشی از واگذاری‌ها در مجاورت منطقه جانمایی شده برای استقرار امداد هوایی دانست و این اقدام را براساس نظریه سازمان جنگل‌ها مغایر با مباحث توسعه‌ای در آن منطقه بیان کرد.

یوسفی در پاسخ به پرسش ایسنا مبنی بر اینکه براساس چه مولفه‌هایی می‌توان در آن منطقه زمین لازم را برای اجرای این طرح واگذار کرد، گفت: پیشنهاد ما جابجایی منطقه جانمایی شده به شعاع حدود ۲۰ کیلومتر دورتر از مکان جانمایی شده فعلی است.

وی در خصوص موافقت یا عدم موافقت منابع طبیعی در واگذاری زمین در صورت جابجایی منطقه جانمایی شده فعلی به نقطه‌ای دیگر گفت: منابع طبیعی یکی از دستگاه‌هایی است که در این خصوص از آن استعلام می‌شود و قطعا ما فقط مرجع نهایی موافقت کننده نیستیم و به نظر سایر دستگاه‌ها نیز بستگی دارد.

مشکل دو تا شد!

فرماندار زرندیه نیز به مشکل دیگری غیر از واگذاری زمین اشاره کرد و به خبرنگار ایسنا گفت: معضل اصلی واگذاری زمین نیست چرا که با طی فرآیند قانونی قطعا موضوع واگذاری حل خواهد شد.

محمد کردی افزود: در بازدیدی که کولیوند، رئیس وقت سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر کشور از منطقه داشت قول مساعد برای اجرای این طرح داد، اما با تغییر ریاست این سازمان گزینه استان البرز نیز توسط این مجموعه مطرح شد و عملیات اجرایی این طرح را به تاخیر انداخت.

وی بیان کرد: اعتقاد داریم که شهرستان زرندیه براساس ویژگی‌های خاصی که دارد از شرایط نزدیک‌تری نسبت به شهرستان کرج برخوردار است و موقعیت این منطقه به مراتب برای استقرار امداد هوایی مطلوب‌تر است.

فرماندار زرندیه در عین حال تصریح کرد: تمام تلاش خود را بکار خواهیم بست تا امداد هوایی در این شهرستان مستقر شود و از تمامی توان اداری خود با ارائه طرح توجیهی اجرای این طرح در زرندیه بهره خواهیم برد و به جد پیگیر اجرایی شدن آن هستیم.

به گزارش ایسنا؛ رویکرد امروز توسعه در جهان مبتنی بر رویکرد تمرکززدایی است و حال که این تفکر در کشور شکل گرفته است نباید بیش از این دست روی دست گذاشت و اجرای آن را به تعویق انداخت.

وقتی گفت‌وگوهای ناهماهنگ متولیان اجرای این طرح را برای این گزارش تنظیم می‌کردم بی اختیار یاد روایتی از امام حسین(ع) افتادم که آن حضرت می‌فرمایند: میان ادّعا و عمل، گاهی فاصله بسیار است. اظهارات مسئولان وقت که آغازگر اجرای این طرح بودند و حالا دیگر نیستند و آنها که هستند و داعیه حمایت از اجرای آن را دارند نشانگر فاصله بسیار بین حرف تا عمل است. موضوعی که به یکی از مشکلات اصلی سیستم مدیریتی کشور بازمی‌گردد.

شتابزدگی مسئولان در اجرای طرح‌های این چنینی و تعهدات بین‌بخشی که در روزهای آغازین اجرای آن بین مقامات و متولیان امر ردوبدل می‌شود و همگی اصرار بر عملیاتی شدن طرح در کمتر از ۶ ماه دارند با مسکوت ماندن همان طرح و طولانی شدن پروسه اجرایی آن هم به مدت ۱۸ ماه تا به امروز که قطعا ادامه‌دار هم خواهد بود هیچ توجیهی ندارد.

به راستی تا کی باید طرح‌های این چنینی روی هوا و کلنگ‌هایی که بر زمین زده می‌شود در زمین بماند و نتیجه‌ای در بر نداشته باشد.

وقتی یک مقام مسئول در کشور در ذهن خود تفکر تسریع در امدادرسانی به مصدومان را می‌پروراند و برای عملیاتی کردن این اندیشه و تفکر خود وارد مرحله اجرایی می‌شود تا بتوان با اجرای این طرح، کمک به مصدومان در کمترین زمان ممکن انجام شود و بتوان در بالا بردن میزان نجات حادثه‌دیدگان گام برداشت و خطرات را کنترل کرد، چرا باید در سایه نبود هماهنگی بین بخشی از مرکز کشور گرفته تا نقطه اجرای طرح، عملیاتی کردن این طرح مهم را به تعویق انداخت؟ سوالی که همواره در ذهن مردم باقی مانده و با ادامه رویه‌های این چنینی، همچنان باقی خواهد ماند.

گزارش از : علی فرقانی، خبرنگار ایسنا، منطقه مرکزی

منبع : ناموجود
نویسنده : ناموجود

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

سام پاک پایرو نمایشگاه مجازی تبلیغات تبلیغات
test