پنج شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - Thursday 21 June 2018
کد خبر : 14879
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۹
بازدید: -

افتتاح بزرگترین خط ریل‌سازی خاورمیانه و ماشین ریخته‌گری شماره ۵ فولاد مبارکه


معاون اول رییس جمهور
اسحاق جهانگیری  در سفر خود به استان اصفهان، با حضور در شهرستان لنجان، کارخانه تولید ریل راه آهن در شرکت ملی ذوب آهن اصفهان را افتتاح و از بخش‌های مختلف این کارخانه بازدید کرد.

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

جهانگیری پیش از افتتاح این کارخانه،‌ در محل یادمان شهدای ذوب‌آهن اصفهان حضور یافت و به مقام شامخ شهیدان ادای احترام کرد.
شروع پروژه کارخانه تولید ریل ملی شهریور سال ۹۳ و زمان اتمام آن شهریور ۹۵ بوده است.
اعتبار هزینه شده برای اجرای این پروژه ۲۸٫۲ میلیون یورو و ۵۷۰ میلیارد ریال است.
این خط تولید که ظرفیت تولید ۴۰۰ هزار تن انواع ریل در سال را دارد، بخشی از ریل مورد نیاز راه آهن جمهوری اسلامی ایران و قطار شهری را تولید می‌کند.
افتتاح و بهره‌برداری از سامانه جامع آزمون تایر، ترمز و چرخ انواع هواپیماهای نظامی و غیرنظامی
هم‌چنین با حضور معاون اول رئیس جمهور سامانه جامع آزمون تایر، ترمز و چرخ انواع هواپیماهای نظامی و غیرنظامی در شرکت هواپیماسازی ایران (هسا) به بهره‌برداری رسید.
اسحاق جهانگیری بعداز ظهر پنجشنبه در جریان سفر به استان اصفهان، با حضور در شهرستان شاهین شهر در شرکت هواپیماسازی ایران (هسا) و ضمن افتتاح این سامانه از بخش‌های مختلف بازدید کرد و در جریان جزئیات این سامانه قرار گرفت.
این سامانه از تجهیزات کاملاً خاص و انحصاری بوده و طراحی، ساخت، نصب، راه‌اندازی و بهره‌برداری از آن دراختیار چند کشور محدود صاحب فناوری‌های هوایی است و به دلیل راهبردی بودن این دانش در زمره فناوری‌های تحریمی قرار داشت که به لطف خدا امروز با همت متخصصان سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع شرکت هواپیماسازی ایران شاهد افتتاح و بهره‌برداری از آن هستیم.
سامانه جامع آزمون تایر، ترمز و چرخ انواع هواپیما با قدرت ۴٫۷ مگاوات، توانایی انجام آزمون‌های استاتیکی و دینامیتی تایر، ترمز و چرخ انواع هواپیماهای سنگین نظامی و غیرنظامی تا تایرهای با قطر ۱۶۰ سانتی متر و سرعت ۶۵۰ کیلومتر در ساعت معادل ۱۱۰۰ دور در دقیقه را دارا است و از انواع فناوری‌های روز دنیا شامل میکانیک ـ هیدرولیک، الکترونیک، کنترل و اتوماسیون، نرم افزار و… بهره برده است
کلیه مراحل طراحی، ساخت ونصب این سامانه به صورت کاملا بومی و با مشارکت شرکت‌های دانش بنیان صورت گرفته و با بهره‌برداری از این سامانه امکان سرویس دهی در این حوزه را به سایر کشورها فراهم کرده است.
این دستاورد یکی از مصادیق بارز اقتصاد مقاومتی است و قطع وابستگی به خارج از کشور، صرف جویی ارزی و قرار گرفتن ایران درتراز چند کشور اول دنیا که صاحب این فناوری هستند از ویژگی‌های سامانه جامع آزمون تایر، ترمز و چرخ انواع هواپیماهای نظامی و غیرنظامی به شمار می‌رود.
افتتاح اولین خط تولید فیلم پلی استر در ایران
معاون اول رئیس جمهور اولین خط تولید فیلم پلی استر در ایران را افتتاح کرد.
اسحاق جهانگیری در جریان سفر دو روزه خود به استان اصفهان، با حضور در شهرک صنعتی مبارکه، ضمن افتتاح این واحد صنعتی از بخش‌های مختلف خط تولید آن بازدید کرد.
خط تولید فیلم پلی استر وابسته به مجموعه سپهر پلیمر سپاهان است که در زمینی به مساحت ۱۵۰ هزار متر مربع احداث شده است.
این واحد صنعتی قادر است سالانه ۳۲ هزار تن فیلم با ضخامت کمتر از ۸ میکرون و عرض ۹ متر تولید کند.
با راه اندازی این واحد ۳۰ میلیون دلار صرفه جویی ارزی خواهد شد و در آینده‌ای نزدیک ۲۰ میلیون دلار صادرات خواهد داشت.
۹۵ درصد مواد اولیه این صنعت از داخل کشور تهیه می‌شود و میزان سرمایه‌گذاری برای راه‌اندازی این خط تولید، ۲۸ میلیون یورو و ۱۱۰ میلیارد تومان هزینه شده و برای ۳۰۰ نفر اشتغالزایی شده است.
معاون اول رئیس جمهور:
بخش خصوصی باید موتور اصلی اقتصاد کشور باشد
اسحاق جهانگیری در مراسم افتتاح اولین خط تولید فیلم پلی استر اظهار داشت: زمانی که اصل ۴۴ قانون اساسی ابلاغ شد محدودیت رشد بخش خصوصی برداشته شد و باید حریم و حرمت بخش خصوصی حفظ شود تا بتواند میدان‌دار اصلی اقتصاد باشد.
جهانگیری با تاکید براینکه امروز کاملاً مشخص شده که منابع و بودجه دولتی نقش ناچیزی در توسعه کشور و اشتغالزایی دارند گفت: تجربیات موفق دنیا در صنعتی شدن کشورها نیز این واقعیت را بیان می‌کند که باید شرایط برای فعالیت و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی فراهم باشد.
وی اظهار داشت: خوشبختانه ساز و کار لازم برای تامین منابع مالی بخش خصوصی اندیشیده شده و بخش خصوصی می‌تواند از صندوق توسعه ملی که سالانه بخشی از درآمدهای حاصل از فروش نفت در آن ذخیره می‌شود، تسهیلات دریافت کند.
معاون اول رئیس جمهور بر لزوم همکاری نظام بانکی و بازار سرمایه با بخش خصوصی تاکید کرد و گفت: دولت شرایط مناسب بین‌المللی را نیز فراهم کرده است تا بخش خصوصی بتواند از منابع خارجی در سرمایه گذاری‌های خود استفاده کند.
جهانگیری تصریح کرد: دولت به صورت جدی باور دارد که بخش خصوصی باید از فرصت‌های لازم برای توسعه برخوردار باشد و در اقتصاد مقاومتی نیز یکی از ۵ رویکرد اصلی مردمی کردن اقتصاد است.
وی همچنین با اشاره به افتتاح خط تولید فیلم پلی استر گفت: توسعه صنعت پتروشیمی زمانی می‌تواند موفق باشد که صنایع پایین دستی آن نیز شکل بگیرد. خوشبختانه در خط تولید فیلم پلی استر مواد اولیه پتروشیمی در این صنعت به کار رفته و منجر به تولید محصول شده است.
در این مراسم مدیرعامل این شرکت نیز گزارشی از اقدامات انجام شده و جزئیات فنی پروژه ارائه کرد.
بهره‌برداری از خطوط مکانیزه تولید یخچال فریزر ساید بای ساید اسنوا
اسحاق جهانگیری در بخش پایانی سفر دو روزه خود به استان اصفهان با حضور در شرکت تولید لوازم خانگی اسنوا واقع در شهرک صنعتی مورچه خورت از خط تولید یخچال فریزر این شرکت بازدید کرد.
ظرفیت تولید این کارخانه روزانه ۲۰۰۰ دستگاه یخچال است و خط تولید مکانیزه جدید اسنوا نیز روزانه ۶۰۰ دستگاه یخچال فریزر سایدبای‌ساید تولید می‌کند.
با راه اندازی این خط تولید جدید برای ۲۰۰ نفر به صورت مستقیم اشتغالزایی شده است.
جهانگیری:
صنعت اصفهان باید موضوع محیط زیست و کم آبی را مدنظر قرار دهد
معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه مبارزه با استکبار در هر مقطعی شکل و شمایل متفاوتی دارد گفت: در شرایط فعلی مبارزه با استکبار تلاش برای راه اندازی اقتصاد کشور است.
اسحاق جهانگیری در آیین افتتاح طرح‌های شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان با گرامی داشت روز ۱۳ آبان گفت: روز ۱۳ آبان سال ۱۳۵۷ تعداد زیادی از دانش آموزان به نشانه اعتراض به حکومت شاهنشاهی در جلوی دانشگاه تهران تجمع کردند که تعدادی از آنها با گلوله مستقیم به شهادت رسیدند و روحیه آزادی خواهی و استقلال طلبی را در ذهن مردم ایران به یادگار گذاشتند.
معاون اول رئیس جمهور در ادامه مهمترین چالش پیش روی کشور را مسائل اقتصادی دانست و افزود: امروز هیچ موضوعی مهمتر از حل مسائل اقتصادی کشور برای ما وجود ندارد.
جهانگیری ادامه داد: در حال حاضر تعداد جوانان تحصیلکرده جویای کار در کشور بسیار بالاست و به دلیل سیاست‌های غلط سال‌های گذشته قدرت خرید مردم و وضعیت معیشتی آنها کاهش پیدا کرده است.
وی با تاکید براینکه با وجود ظرفیت‌های فراوان ایران غلبه بر مشکلات پیش رو امری میسر و شدنی است تصریح کرد: ایران به لحاظ نیروی انسانی از ظرفیت‌های بزرگی برخوردار است و توانمندی علمی کشور نیز توانمندی بالایی است که این ظرفیت‌ها در کنار محدودیت‌های موجود، قدرت ایران را برای عبور از چالش‌ها افزایش می‌دهد و در این مسیر آنچه اهمیت دارد این است که باور داشته باشیم که می‌توانیم از مشکلات عبور کنیم.
جهانگیری با تاکید براینکه نباید مردم را نسبت به آینده کشور مایوس کنیم، امید مردم را مهمترین سرمایه اجتماعی کشور برشمرد و گفت: امید مردم سرمایه‌ای مهم و تعیین کننده است که می‌تواند درحل مشکلات و توسعه کشور نقش آفرین باشد.
معاون اول رئیس جمهور کلید بکارگیری و استفاده از ظرفیت‌های کشور را اعمال مدیریت صحیح دانست و گفت: فقط مدیریت صحیح است که می‌تواند همه ظرفیت‌ها را به کمک توسعه کشور بیاورد.
وی افزود: شاید کسی باور نمی‌کرد که تورم بالای ۴۰ درصد به زیر ۱۰ درصد برسد و ایران بتواند در مذاکره با شش قدرت بزرگ دنیا سرافراز بیرون آید. این موفقیت‌ها نشان می‌دهد که اگر اراده داشته باشیم و بخواهیم، قادر به انجام کارهای سخت و دشوار خواهیم بود.
معاون اول رئیس جمهور در ادامه سخنان خود با تاکید بر ضرورت توسعه شبکه ریلی کشور اظهار داشت: امروز موضوع حمل و نقل و جابه جایی بار نقش پراهمیتی در توسعه کشور دارد و با روند رو به رشد اقتصادی، امکان جا به جایی بار از طریق حمل و نقل جاده‌ای دشوار است و این موضوع ایجاب می‌کند تا شبکه ریلی کشور را توسعه دهیم.
جهانگیری همچنین با تاکید براینکه شهرهای بزرگ کشور باید از شبکه قطار شهری برخوردار باشند، افزود: امروز برنامه احداث مترو در ۸ کلان شهر کشور در دست اقدام است و حفاظت از محیط زیست بدون توجه به مترو امکانپذیر نیست.
معاون اول رئیس جمهور ایران را صنعتی‌ترین کشور منطقه برشمرد و گفت: در منطقه ما هیچ کشوری تولید ریل ندارد و اکثر کشورها ریل مورد نیاز خود را از کشورهای خارج تامین می‌کنند.
وی با قدردانی از دست اندرکاران شرکت ذوب آهن اصفهان در راه اندازی واحد تولید ریل گفت: در مقاطع مختلف برای تولید ریل در کشور تصمیم گیری شد اما مدیران ذوب آهن در مقطع فعلی درخشیدند و این دستاورد را به نام خود به ثبت رساندند.
جهانگیری از وزارت راه و شهرسازی خواست به جای استفاده از ریل خارجی، در نوسازی و بهره‌برداری از خطوط ریلی و قطار شهری کشور به ظرفیت‌های داخلی نیز توجه داشته باشند.
معاون اول رئیس جمهورشرکت سهامی ذوب آهن را نماد صنعت ایران توصیف کرد و گفت: ذوب آهن در صنعتی شدن اصفهان نقش اصلی داشته است و انتظار داریم همچنان به ایفای این نقش ادامه دهد.
وی با اشاره به مشکلات شرکت ذوب آهن و گزارش مدیرعامل این شرکت مبنی بر بدهی ۶۵۰۰ میلیارد تومانی گفت: مدیران بنگاه‌های اقتصادی نباید برای حل مشکلات خود منتظر تصمیمات وزیر و مقامات دولتی باشند بلکه باید با استفاده از خلاقیت و استفاده از راهکارهای مختلف مشکلات را از پیش رو بردارند.
جهانگیری اضافه کرد: مدیران و دست اندرکاران شرکت ذوب آهن از توانمندی و تجربه بالایی برخوردار هستند و قادرند با استفاده از راهکارهای مختلف از مشکلات پیش روی خود عبور کنند که این در حقیقت هنر مدیریت است.
معاون اول رئیس جمهور همچنین با انتقاد از مالکین برخی کارخانه‌ها که در زمان زیان دهی واحدهای تحت مالکیت خود را رها می‌کنند، گفت: نهادهای عمومی که مالک کارخانه‌ها هستند باید دلسوزترین افراد نسبت به این کارخانه‌ها باشند و تلاش کنند تا این واحدها را به سوددهی برسانند و این انصاف نیست که تا زمانی که کارخانه‌ها سود می‌دهند حضور د اشته باشند و به محض آنکه کارخانه با مشکل مواجه می‌شود آن را رها کنند و تعداد زیادی کارگر و نیروی انسانی بلاتکلیف شوند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع کم آبی استان اصفهان نیز اشاره و خاطر نشان کرد: از صنعت اصفهان انتظار داریم موضوع محدودیت منابع آب را مورد توجه قرار دهد و با استفاده از روش‌هایی که آب کمتری مصرف می‌کند، فعالیت‌های خود را با شرایط کم آبی تنظیم کند.
جهانگیری ادامه داد: کشاورزان استان اصفهان نیز بدلیل کم آبی با مشکل مواجه هستند و انتظار دارند که دولت به آنها توجه کند و دولت نیز قطعاً وضعیت کشاورزان را مدنظر قرار خواهد داد و آنها را تنها نخواهد گذاشت زیرا کشاورزان مهمترین تولید کنندگان کشور هستند و از اهمیت فراوانی در تولید ثروت ملی برخوردارند.
معاون اول رئیس جمهور از دست اندرکاران صنعت اصفهان خواست برای استفاده از پساب در صنعت برنامه ریزی کنند و تلاش کنند خود را از آب زاینده رود بی‌نیاز گردانند.
وی براهمیت موضوع محیط زیست در استان اصفهان تاکید و خاطر نشان کرد: اقداماتی که در سه سال اخیر برای حل مشکلات زیست محیطی اصفهان صورت گرفته رضایت بخش است و براساس گزارش رئیس سازمان حفاظت محیط زیست روزهای پاک در شهر اصفهان نسبت به سال ۹۲ سه برابر شده است که علت آن استفاده از بنزین یورو ۴ و ملزم شدن نیروگاه‌های اطراف اصفهان به استفاده از گاز به جای مازوت است.
جهانگیری افزود: مسئولین شهری اصفهان نیز اقدامات خوبی در زمینه احداث قطار شهری و بزرگراه‌ها انجام داده‌اند و کارهای خوبی نیز در زمینه کاهش آلایندگی واحدهای صنعتی در اصفهان صورت گرفته است.
معاون اول رئیس جمهور از مدیران شرکت ذوب آهن اصفهان خواست در برنامه توسعه‌ای خود موضوع محیط زیست و کمبود آب را در دستور کار قرار دهند تا سلامت مردم در معرض خطر قرار نگیرد.
در این مراسم وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز از برنامه ریزی این وزارتخانه برای تکمیل زنجیره فولاد در کشور خبر داد و گفت: خوشبختانه هر روز شاهد راه اندازی طرح‌های جدید برای تکمیل زنجیره فولاد در کشور هستیم.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم در این مراسم گزارشی از وضعیت صندوق‌های کارگری ارائه کرد و گفت: صندوق‌ها نقش مهمی در اقتصاد مردمی دارند و در دوره رکود نیز موضوع حفظ نیروی کار را دنبال کرده‌اند.
دکتر ربیعی با بیان اینکه خوشبختانه اقتصاد کشور در ریل صحیح قرار گرفته است گفت: خوشحالیم که سوزن بانان ناشی دیگر قطار توسعه کشور را به بن بست نمی‌برند.
در ابتدای این مراسم نیز مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان گزارشی از اقدامات صورت گرفته و مشکلات پیش روی این مجتمع ارائه کرد.

منبع :
نویسنده :

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 52
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نهمین نمایشگاه حفاظتی،امنیتی،پلیسی،ایمنی و آتش نشانی HSE  اصفهان سام پاک پایرو نمایشگاه مجازی اولین نمایشگاه بین المللی صنعت گازایران نهمین کنفرانس ملی و سومین کنفرانس بین المللی سازه و فولاد هفدهیمن نمایشگاه بین المللی لوازم و تجهیزات پلیسی،امنیتی و ایمنی تبلیغات
test