یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - Sunday 27 May 2018
کد خبر : 19256
تاریخ انتشار : یکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۹
بازدید: بازدید: 39411

مقاله

اصول بررسی علل حریق و حوادث


JAL787_0925Battery
لذا دانستن مراحل اساسی در بررسی علمی علت حریق، برای مأمورین تحقیق و کارشناسان پی‌جوی حریق ضروری می‌باشد. همچنین باید کارشناسان علت‌یاب نسبت به موارد زیر آگاهی داشته باشند: -رفتار آتش در ساختمان -شهود و کسب اطلاعات حریق از آنها (علل آتش‌سوزی ناشی از برق) بررسی الگوهای حریق و اثرات بجا مانده آن- مستند سازی و ثبت محل بررسی - آشنایی با روانشناسی رفتاری شهود و تطبیق  الگوها با مکان بررسی (اصول مهم درعلت‌یابی) مستند‌سازی صحنه حریق- کانون حریق- نشانه‌های آتش‌سوزی عمدی – مدارک و مستندات ، مواد تسريع کننده و ارتباط آن با شکل‌هاي سوختگي‌، بررسي و تجزيه تحليل آزمايشگاهي و ... .

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

قربان حسین‌زاده، کارشناس ایمنی و آتش‌نشانی ghorban80s@yahoo.com

مهدی هاشمی، کارشناس ایمنی و آتش‌نشانی            mahdi.hashmi@yahoo.com

محمـد تنها‌، کارشناس ایمنی و آتش‌نشانی         m.t904@yahoo.com

 

علت‌یابی حریق و حادثه به منظور پیشگیری از وقوع  مجدد آن است و باعث می‌شود تا:

۱) علت اصلی حریق مشخص شود.

۲) مسببین حریق شناسایی و درصورت مشخص‌شدن، شخص خاطی تحت پیگرد قرار گیرد.

۳) اتهامات از دوش افراد بی‌گناه برداشته و تبرئه شوند.

۴) باعث بالابردن فرهنگ ایمنی و پیشگیری از حریق در محیط کار و زندگی می‌شود.

۵) وقوع حریق‌های عمدی که قصد و نیتی در آن دخیل است، مشخص و ضرورت انجام فرآیند بررسی علل حریق و حادثه به صورتی علمی اهمیت می‌یابد.

لذا دانستن مراحل اساسی در بررسی علمی علت حریق، برای مأمورین تحقیق و کارشناسان پی‌جوی حریق ضروری می‌باشد. همچنین باید کارشناسان علت‌یاب نسبت به موارد زیر آگاهی داشته باشند: -رفتار آتش در ساختمان -شهود و کسب اطلاعات حریق از آنها (علل آتش‌سوزی ناشی از برق) بررسی الگوهای حریق و اثرات بجا مانده آن- مستند سازی و ثبت محل بررسی – آشنایی با روانشناسی رفتاری شهود و تطبیق  الگوها با مکان بررسی (اصول مهم درعلت‌یابی) مستند‌سازی صحنه حریق- کانون حریق- نشانه‌های آتش‌سوزی عمدی – مدارک و مستندات ، مواد تسریع کننده و ارتباط آن با شکل‌های سوختگی‌، بررسی و تجزیه تحلیل آزمایشگاهی و … .

آنچه در این مقاله می‌خوانید مباحثی در خصوص آگاهی از مطالب فوق است و با توجه به گستردگی مطالب تنها به موارد اساسی در بررسی علمی حریق پرداخته‌ایم.

مقدمه

آتش از زمان پیدایش‌، همواره انسان را مجذوب خود نموده است‌، اجداد و نیاکان ما به آتش احترام می‌گذاشتند و از آن برای دور‌کردن جانوران وحشی یا حشرات‌، پخت وپز‌، گرم‌شدن و غیره استفاده می‌نمودند‌. از زمان شناخت آتش‌، همواره از آن به عنوان یک سلاح جنگی یا به صورت وسیله انهدام نیز استفاده می‌گردید‌. علی‌رغم منافعی که آتش از زمان پیدایش خود در زندگی انسان داشته‌، استفاده نابجا از آن منجر به خسارات زیانباری شده است‌. گاهی در گزارش‌ها می‌خوانید که بازرس علت‌یاب حریق‌، موارد مهمی از صحنه حریق را فراموش نموده و فقط ساختار ساختمان‌، محتویات ساختمان و اثر آتش‌سوزی بر روی ساختار سازه  را گزارش نموده است و به اینکه واقعا دلیل آتش‌سوزی چه بوده وچرا‌، هیچ توجهی نکرده است. کارشناس علت‌یاب باید در کار خود دقیق باشد و به تمام جوانب توجه نماید‌، او بایستی رفتار آتش در ساختمان و ارتباط آن با شکل‌های سوختگی‌، بررسی الگوهای حریق و اثرات به جا مانده‌، مستند سازی و ثبت محل بررسی‌، کسب اطلاعات حریق از شهود‌، علل آتش‌سوزی برقی‌، اصول مهم علت‌یابی‌، کانون‌یابی حریق، بررسی نشانه های‌ آتش‌سوزی عمدی و … را بداند‌. حقیقت تلخ این است که عاملین حریق عمدی با ایجاد آتش افروزی باعث از بین رفتن وجه هنگفتی از پول و سرمایه جامعه می‌شوند‌، بررسی علل حریق و حوادث هنری است که بـا بررسی و تجزیه تحلیل اطلاعات بدست آمده، می‌توان به واقعیت‌ها رسید‌. اساس پژوهش در بررسی علل حریق و حوادث‌، دستیابی درست و توجه به جزئیات حادثه می‌باشد‌. دستیابی سیستماتیک روشی علمی است‌، مثل شیمی و فیزیک که در علت‌یابی حریق‌، یک فرآیند تجزیه و تحلیل علمی را ایجاد می‌نماید که بر پایه قانون و فرآیند مهندسی استوار است‌.

 

هدف از این مقاله ارائه راهنمای کاربردی به کارشناسان درعلت‌یابی حریق می‌باشد‌.

بررسی علمی علت حریق‌، شش مرحله کلی دارد که عبارتند ا‌ز:

  1. تشخیص و درک نیازهای مسئله‌.
  2. مشخص کردن مسئله (تعریف مسئله یا مشکل)‌.
  3. جمع‌آوری اطلاعات و داده‌ها‌.
  4. آنالیز‌، تجزیه و تحلیل اطلاعات و داده‌ها.
  5. فرضیه‌سازی (ایجاد فرضیه‌های متعدد)‌.
  6. آزمایش و اثبات فرضیه‌ها .

بهترین شروع برای انجام بررسی علل حریق‌، شامل جمع‌آوری مدارک‌، شواهد و مستندات آتش‌سوزی است و این کار از اهمیت بسزایی برخوردار است‌. مصاحبه با شهود آتش‌سوزی نیز اهمیت زیادی دارد، زیرا گفته‌های شهود درصورت درست بودن و صحنه آتش‌سوزی (محل بررسی)که بایستی گفته‌های شهود را اثبات نماید و گفته‌های شهود با محل حریق مطابقت داشته باشد‌، می‌تواند در کشف علت حریق‌، کمک شایانی نماید، همچنین در صرف زمان نیز صرفه‌جویی می‌گردد، اما باید توجه نمود گاهی شهود دروغ می‌گویند یا شما را گمراه می‌نمایند که آن هم دلایل مختلفی دارد‌، مثلاً پنهان کردن جرم و جنایت‌، تفسیر  آتش‌سوزی به دلخواه خود‌، بزرگ‌نمایی خود و یا خودنمائی در اطفاء آتش‌سوزی تا مثل یک قهرمان با او برخورد شود و …‌،کارشناس تحقیق باید دارای دید باز بوده‌، از خود فرضیه یا تصوری غلط‌، نسازد  بلکه باید به علائم و نشانه‌های موجود در محل توجه نموده و هرگز نباید در کار تحقیق و بررسی عجله کند‌، بلکه باید به رفتار شهود توجه کند و از شهود‌، در مورد حالات و چگونگی آتش‌سوزی‌، محل قرار گرفتن آنها (‌موقعیت زمانی و مکانی شهود نسبت به آتش‌سوزی‌) سوال کند‌، سپس گسترش حریق و هر عملی‌، پیش از رسیدن نیروی آتش‌نشانی را بپرسد.

ادامه این مطلب ویژه کاربران عضو می باشد، لطفاً وارد شوید

نویسنده :

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نهمین نمایشگاه حفاظتی،امنیتی،پلیسی،ایمنی و آتش نشانی HSE  اصفهان سام پاک پایرو نمایشگاه مجازی اولین نمایشگاه صنعت گاز ایران تبلیغات تبلیغات تبلیغات
test