یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - Sunday 18 March 2018
کد خبر : 18806
تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۶ - ۲۲:۰۰
بازدید: بازدید: 4611

مقاله

اصول ایمنی حریق در ساختمان‌ها


قابلیت اجرائی محصورکردن حریق در یک طرح محافظت سازه از حریق جهت حفظ دارایی‌ها و جان ساکنان و همینطور مردم و ساختمان‌های مجاور بسیار مهم است. این یکی از روش‌های محدودسازی و کنترل حریق است که به روشنی در قوانین مورد تاکید قرار گرفته و بوی‍ژه مورد توجه شرکت‌های بیمه است.

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

محصورکردن حریق

قابلیت اجرائی محصورکردن حریق در یک طرح محافظت سازه از حریق جهت حفظ دارایی‌ها و جان ساکنان و همینطور مردم و ساختمان‌های مجاور بسیار مهم است. این یکی از روش‌های محدودسازی و کنترل حریق است که به روشنی در قوانین مورد تاکید قرار گرفته و بوی‍ژه مورد توجه شرکت‌های بیمه است. مثل همیشه گرما خطرناک‌ترین محصول آتش برای سازه ساختمان و دود خطرناک‌ترین آن برای ساکنان به شمار می‌رود. بنابراین لازم است که طرح محصورکردن حریق هردوی این خطرها را متوقف ساخته و جلوی گسترش آنها را بگیرد.

طراحی بایدبگونه‌ای انجام گیرد که از پیشروی حریق، از طریق تابش حرارتی و حمل ذرات مشتعل بوسیله‌ جریان‌های جابجایی از یک قسمت به قسمت دیگر ساختمان جلوگیری شود. در طراحی محصورنمودن حریق می‌توان از هر دو دسته حفاظت‌های عامل و غیرعامل استفاده کرد.

حفاظت عامل روشی است که در آن دسته‌ای از وسایل حفاظتی استفاده می‌شوند که متعاقب ارسال یک پیام هشدار توسط شبکه‌های تشخیص و اعلام حریق، توسط افراد یا سیستم‌های خودکار وارد عمل شده و از گسترش حریق جلوگیری می‌کنند. تدابیر ایمنی غیرعامل نیز مهار و محدودساختن حریق سازه ساختمان، بخش‌های فرعی و پوشش آن‌ مورد توجه قرار می‌دهد. تدابیر ایمنی غیرعامل را می‌توان تحت سه عنوان زیر طبقه‌بندی کرد:

۱- محافظت سازه‌ای: محافظت عناصر سازه‌ای، ستون‌ها، دیوارهای باربر و کف‌ها در مقابل آثار گرما

۲- فضابندی: تقسیم‌کردن ساختمان به فضاهای مختلف و به‌دست‌آوردن مقاومت آن در برابر آتش و دود که با وسایلی نظیر دیوارهای داخلی، درها و کف‌ها انجام می‌گیرد.

۳- محافظت پوششی: پوشش ساختمان بوسیله دیوارهای خارجی و سقف‌ها برای منظورهای زیر:

الف- محافظت ساکنان و سرمایه‌های اطراف ساختمان از یک حریق که درون ساختمان رخ داده است.

ب- محافظت خود ساختمان و متصرفات آن از یک حریق که در اطراف آن روی داده است.

ادامه این مطلب ویژه کاربران عضو می باشد، لطفاً وارد شوید

نویسنده :

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

سام پاک پایرو نمایشگاه مجازی تبلیغات تبلیغات
test