چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶ - Wednesday 22 November 2017
کد خبر : 18806
تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۶ - ۲۲:۰۰
بازدید: بازدید: 1011

مقاله

اصول ایمنی حریق در ساختمان‌ها


قابلیت اجرائی محصورکردن حریق در یک طرح محافظت سازه از حریق جهت حفظ دارایی‌ها و جان ساکنان و همینطور مردم و ساختمان‌های مجاور بسیار مهم است. این یکی از روش‌های محدودسازی و کنترل حریق است که به روشنی در قوانین مورد تاکید قرار گرفته و بوی‍ژه مورد توجه شرکت‌های بیمه است.

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

محصورکردن حریق

قابلیت اجرائی محصورکردن حریق در یک طرح محافظت سازه از حریق جهت حفظ دارایی‌ها و جان ساکنان و همینطور مردم و ساختمان‌های مجاور بسیار مهم است. این یکی از روش‌های محدودسازی و کنترل حریق است که به روشنی در قوانین مورد تاکید قرار گرفته و بوی‍ژه مورد توجه شرکت‌های بیمه است. مثل همیشه گرما خطرناک‌ترین محصول آتش برای سازه ساختمان و دود خطرناک‌ترین آن برای ساکنان به شمار می‌رود. بنابراین لازم است که طرح محصورکردن حریق هردوی این خطرها را متوقف ساخته و جلوی گسترش آنها را بگیرد.

طراحی بایدبگونه‌ای انجام گیرد که از پیشروی حریق، از طریق تابش حرارتی و حمل ذرات مشتعل بوسیله‌ جریان‌های جابجایی از یک قسمت به قسمت دیگر ساختمان جلوگیری شود. در طراحی محصورنمودن حریق می‌توان از هر دو دسته حفاظت‌های عامل و غیرعامل استفاده کرد.

حفاظت عامل روشی است که در آن دسته‌ای از وسایل حفاظتی استفاده می‌شوند که متعاقب ارسال یک پیام هشدار توسط شبکه‌های تشخیص و اعلام حریق، توسط افراد یا سیستم‌های خودکار وارد عمل شده و از گسترش حریق جلوگیری می‌کنند. تدابیر ایمنی غیرعامل نیز مهار و محدودساختن حریق سازه ساختمان، بخش‌های فرعی و پوشش آن‌ مورد توجه قرار می‌دهد. تدابیر ایمنی غیرعامل را می‌توان تحت سه عنوان زیر طبقه‌بندی کرد:

۱- محافظت سازه‌ای: محافظت عناصر سازه‌ای، ستون‌ها، دیوارهای باربر و کف‌ها در مقابل آثار گرما

۲- فضابندی: تقسیم‌کردن ساختمان به فضاهای مختلف و به‌دست‌آوردن مقاومت آن در برابر آتش و دود که با وسایلی نظیر دیوارهای داخلی، درها و کف‌ها انجام می‌گیرد.

۳- محافظت پوششی: پوشش ساختمان بوسیله دیوارهای خارجی و سقف‌ها برای منظورهای زیر:

الف- محافظت ساکنان و سرمایه‌های اطراف ساختمان از یک حریق که درون ساختمان رخ داده است.

ب- محافظت خود ساختمان و متصرفات آن از یک حریق که در اطراف آن روی داده است.

ادامه این مطلب ویژه کاربران عضو می باشد، لطفاً وارد شوید

نویسنده :

نمایشگاه cpse نمایشگاه isaf نمایشگاه cpse
چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

سامپاک پایرواجلاس سالانه جوامع ایمن ایراننمایشگاه ایپاس 2017کنفرانس ملی مدیریت کلانشهر ها سومین همایش تخصصی رفتار شناسی حریقتبليغات تبليغات
test