چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ - Wednesday 14 November 2018
کد خبر : 20503
تاریخ انتشار : پنج شنبه ۷ دی ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۰
بازدید: -

مقاله

استاندارد حفاظت و ایمنی در هتل‌ها


۳۴۹۸۳۵
نخستین استاندارد ملی واحدهای اقامتی ایران با عنوان «استاندارد حفاظت و ایمنی در هتل‌ها» با تلاش و برنامه‌ریزی تیمی از مدیران و صاحب‌نظران هتل‌داری و انجام بیش از یک سال کار کارشناسی، در سال ۸۹ توسط «موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران» تدوین و مصوب شد. شرحی از این استاندارد که مربوط به ایمنی حریق در هتل هست،

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

محمد عباس‌زاده، مدیرعامل شرکت سازه‌های امن هوشمند

Amn.saze@gmail.com

Abaszade

نخستین استاندارد ملی واحدهای اقامتی ایران با عنوان «استاندارد حفاظت و ایمنی در هتل‌ها» با تلاش و برنامه‌ریزی تیمی از مدیران و صاحب‌نظران هتل‌داری و انجام بیش از یک سال کار کارشناسی، در سال ۸۹ توسط «موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران» تدوین و مصوب شد. شرحی از این استاندارد که مربوط به ایمنی حریق در هتل هست، به شرح زیر ارائه می‌شود:

 

تجهیزات مقابله با آتش‌سوزی

این تجهیزات هنگام وقوع آتش‌سوزی به منظور خاموش‌کردن آتش و به حداقل رساندن خسارت‌های ناشی از آن مورد استفاده قرار می‌گیرند. تجهیزات مورد استفاده برای مقابله با آتش‌سوزی در هتل‌ها، از نظر نوع مورد استفاده و تعداد در هر یک از بخش‌های هتل و نحوه استقرار و دسترسی باید مورد تایید فرد صلاحیت‌دار قرار گیرند. همچنین این تجهیزات باید از نظر صحت کارکرد به صورت دوره‌ای مورد بازبینی قرار گرفته و زمان دوره‌های بازبینی باید با نظر فرد صلاحیت‌دار تعیین شود.

– آتش‌خاموش‌کن‌های قابل‌حمل: آتش‌خاموش‌کن‌های قابل‌حمل خاموش‌کننده‌هایی هستند که به منظور حمل و انجام عملیات به طور دستی طراحی شده‌اند. این آتش‌خاموش‌کن‌ها جهت خاموش‌کردن آتش در لحظات ابتدایی استفاده می‌شود. وجود این تجهیزات در بخش‌های مختلف هتل به منظور استفاده در مواقع بروز خطر آتش‌سوزی الزامی‌است. تاریخ شارژ هر یک از آتش‌خاموش‌کن‌ها باید مورد توجه قرار گرفته و قبل از انقضای تاریخ دوباره شارژ شوند.

– آشکارساز آتش‌سوزی: آشکارسازهای آتش‌سوزی قسمتی از سامانه آتش‌سوزی خودکار محسوب می‌شوند که شامل دست کم یک حسگر برای کنترل یک پدیده فیزیکی یا شیمیایی متناسب با حریق، به منظور تولید اخطار (پیغام) برای تجهیزات شناسایی و کنترل حریق است. وجود این تجهیزات در بخش‌های مختلف هتل به منظور ایجاد سرعت در مقابله با آتش‌سوزی، الزامی است. آشکارسازهای آتش‌سوزی بسته به نوع آن باید از نظر مطابقت با استانداردهای ملی موجود، مورد تایید فرد صلاحیت‌دار قرار گیرد    .

– وسیله اعلام خطر آتش‌سوزی دستی: وسیله اعلام آتش‌سوزی به طور دستی فعال شده و به صورت شنیداری یا دیداری اعلام خطر می‌کند. این وسیله باید دارای یک شستی متصل به سامانه اعلام حریق باشد. وجود این وسیله در بعضی از قسمت‌ها به منظور اطلاع‌رسانی به موقع و جلوگیری از سرایت آتش به سایر بخش‌های هتل الزامی است. شستی اعلام حریق وسیله‌ای است که با شکستن یا فشار دادن یک شیشه که در جلوی قاب آن قرار گرفته و هنگام بروز حریق موجب تحریک سیستم اعلام حریق می‌شود، فعال می‌گردد. شستی اعلام حریق باید به طور پاک‌نشدنی با شماره‌ای از بخش استاندارد شماره‌گذاری شود. به طور مثال این استاندارد با اطلاعات کافی برای مشخص‌کردن نوع و نام کارخانه سازنده به نحو مقتضی و حداکثر ولتاژ و جریان عملکرد و فرکانس است. روش عملکرد باید به طور خوانا و دایمی و به اختصار شامل «آتش» بر روی دستگاه نوشته شود.

– تلفن اعلام آتش‌سوزی: دستگاه تلفنی که منحصرا برای اعلام آتش‌سوزی پیش‌بینی شده‌است.

این دستگاه می‌تواند با نظر فرد صلاحیت‌دار، برای برخی از بخش‌های هتل تعبیه شود .

– سامانه آتش‌خاموش‌کن‌های خودکار: این تجهیزات معمولا با آشکارسازهای آتش‌سوزی ارتباط داشته و تحریک آشکارسازها موجب تحریک این سامانه آتش‌خاموش‌کن خودکار می‌شود. وجود این سامانه در هتل‌ها الزامی است.

– تجهیزات کامل شیلنگ آتش‌نشانی: تجهیزاتی است که شامل قرقره شیلنگ مجهز به نازل و شیر توقف برای منبع آب بوده و شکل مناسبی از محفظه نگه‌دارنده که بر روی دیوار نصب شده‌است را دارد. ­

– علایم ایمنی محافظت در برابر آتش‌سوزی: به کاربردن علایم مربوط به آتش‌خاموش‌کن‌های قابل‌حمل، خروجی اضطراری و تجهیزات کامل آتش‌نشانی در محل‌های مناسب الزامی‌است. به عنوان مثال: علامت مربوط به تجهیزات کامل آتش‌نشانی حرف F است که بر روی محفظه نگه‌دارنده درج می‌شود.

علامت‌گذاری راه‌های خروج اضطراری باید دارای شرایط زیر باشد:

– تمام دسترسی‌های خروج باید با علامت راه خروج اضطراری موجود در استاندارد ملی ایران که سمت و جهت‌یابی به خروج را با پیکان نشان می‌دهد، مشخص شوند. ­

– تعداد و موقعیت این علایم باید به گونه‌ای انتخاب شود که فاصله هیچ نقطه‌ای از دسترسی خروج تا نزدیک‌ترین علامت قابل‌مشاهده، از ۳۰ متر بیشتر نشود.

– تمام خروج‌های اضطراری هر هتل باید با علامت‌های تایید‌شده، مشخص شوند. علامت هر خروج اضطراری باید در موقعیتی نصب شود که از تمام جهات دسترسی به آن خروجی، به آسانی دیده شود.

– علایم خروج اضطراری باید در موقعیتی نصب شوند که به آسانی دیده شوند. هیچ نوع تزیینات، مبلمان، تجهیزات و تاسیسات نباید مانع دیده‌شدن علایم خروج اضطراری شود. همچنین استفاده از انواع نورپردازی، نمایش تصویر و یا اشیایی که روشنایی آن بیشتر از روشنایی علایم خروج بوده و یا در مسیر رویت علایم خروج، توجه را به خود جلب کند، مجاز نخواهد بود.

­- به طرزی آشکار و مشخص علامت‌گذاری شود. به طوری که راه منجر به مکان امن به روشنی مشخص شود.

– درصورت استفاده از علایم نوری، رنگ مورد استفاده در علامت باید با مفهوم علامت هماهنگ باشد.­

– استفاده از متن مکمل همراه با نماد در تابلوهای ایمنی حداقل باید به دو زبان فارسی و انگلیسی باشد.

نویسنده :

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

test