جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ - Friday 19 October 2018
کد خبر : 11487
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۳
بازدید: -

ارزیابی ریسک فاکتورهای ارگونومیکی در یک شرکت تولیدی با استفاده از مدل تصمیم گیری تاپسیس


ارزیابی ریسک فاکتورهای ارگونومیکی در یک شرکت تولیدی با استفاده از مدل تصمیم گیری تاپسیس

مقدمه: تکنیک تاپسیس به ­عنوان یکی از روش­های تصمیم­گیری چند معیاره، به تصمیم­ گیرندگان کمک می­کند تا مشکلات را سازماندهی و تحلیل، و گزینه ­ها را اولویت­ بندی کنند. در این تحقیق ریسک فاکتورهای ارگونومیکی مؤثر بر سلامتی در یک شرکت تولیدی در سال ۱۳۹۳ به کمک روش آرت ارزیابی شده و بر اساس نتایج، با روش تاپسیس سالن­ های مختلف کارخانه از نظر اولویت […]

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

مقدمه: تکنیک تاپسیس به ­عنوان یکی از روش­های تصمیم­گیری چند معیاره، به تصمیم­ گیرندگان کمک می­کند تا مشکلات را سازماندهی و تحلیل، و گزینه ­ها را اولویت­ بندی کنند. در این تحقیق ریسک فاکتورهای ارگونومیکی مؤثر بر سلامتی در یک شرکت تولیدی در سال ۱۳۹۳ به کمک روش آرت ارزیابی شده و بر اساس نتایج، با روش تاپسیس سالن­ های مختلف کارخانه از نظر اولویت اقدام اصلاحی و بهینه ­سازی ارگونومیک شرایط کار، دسته ­بندی شدند.
روش انجام کار: مطالعه حاضر از نوع توصیفی-تحلیلی و مقطعی است. شرایط در هفت سالن یک کارخانه تولید آرکوپال، با مجموع تعداد ۱۳ نوع وظیفه، مطالعه گشت. جهت جمع ­آوری داده­های دموگرافیک افراد، از پرسش­نامه ه­ای محقق ساخته و برای ارزیابی ریسک فاکتورهای ارگونومی از روش ارزیابی وظایف تکراری (ART) استفاده شد. روش تصمیم­ گیری تاپسیس نیز به­ منظور اولویت­ بندی واحدهای کاری جهت اجرای اقدامات اصلاحی استفاده شد. تجزیه و تحلیل داده ­ها نیز با نرم ­افزار آماری SPSS V.20 و Matlab صورت پذیرفت.
نتایج: نمره نهایی روش ART دارای میانگین ۰۷/۳۰ با انحراف استاندارد ۴۳/۱۲می­باشد. در میان ۲۴۰ مورد بررسی شده، ۱۷۹ مورد (۶/۷۴%) در سطح خطر بالا و ۸/۱۳% در سطح خطر متوسط ارزیابی شدند. نتایج آرت تاپسیس (ART-TOPSIS) نشان داد سالن لهر در اولویت اول اقدام اصلاحی و سالن درجه ­بندی در آخرین سطح اقدام قرار گرفته است.
نتیجه­ گیری: نتایج تحقیق نشان از موفقیت کاربرد روش تاپسیس در ارگونومی و حل چالش­ های مهندسی فاکتورهای انسانی دارد. به نظر می­رسد ارائه راهکارهای اصلاحی ماکرو و میکروارگونومی به همراه مشارکت کارگران، مبتنی بر نتایج علمی روش­های تصمیم­گیری می­تواند اثر بخشی فزاینده­ای جهت ارتقای سطح سلامت در واحدهای صنعتی در پی داشته باشد.

 

مدیریت مقاله

منبع : ناموجود
نویسنده : ناموجود

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 1
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

test