جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - Friday 27 April 2018
کد خبر : 18117
تاریخ انتشار : پنج شنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۱
بازدید: بازدید: 4411

مقاله

ارزیابی ریسک حریق نواحی شهری تهران


۴۶۱۹۶
   کشور ما طی سالیان گذشته شیوه های گوناگون برخورد با سوانح را تجربه نموده و برای دستیابی به مدیریت بهینه اثرات ناشی از بلایا تاوان سنگینی پرداخته است.

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

ناصر رهبر ۱

سازمان آتش نشانی تهران، nsr.rahbar@gmail.com

 

 

چکیده: در این تحقیق که به روش میدانی انجام پذیرفته، آتش سوزی های سال ۱۳۸۸ شهر تهران از جنبه های تعداد و مقایسه با سالیان قبل، خسارت مالی آتش سوزی ها از سال ۱۳۸۱ الی ۱۳۸۸، پراکندگی حریق در مناطق شهرداری تهران و توزیع حریق بر اساس تصرف مورد ارزیابی قرار گرفته است. تحقیقات نشان می دهد در سالهای ۱۳۸۶، ۱۳۸۷ و ۱۳۸۸ با رشد آتش سوزی مواجه بودیم که این میزان در سال ۱۳۸۶، رقم ۹/۴۰ درصد بوده است. بیشتر رشد آتش سوزی از جنبه تعداد، در تصرفات گذرگاه ها با ۳۲/۲۷ درصد، فضای سبز با ۵/۲۴ درصد و مسکونی بوده است. افزایش خسارت مربوط به تصرفات انباری، صنعتی و کسبی تجاری بوده است.

 

  • مقدمه

کشور ما طی سالیان گذشته شیوه های گوناگون برخورد با سوانح را تجربه نموده و برای دستیابی به مدیریت بهینه اثرات ناشی از بلایا تاوان سنگینی پرداخته است. البته در سال های اخیر ایمن سازی شهرهای کشور در برابر حوادث و سوانح مورد توجه بیشتری قرارگرفته است و مدیران شهری در راستای کاهش اثرات بلایا و حوادث در شهرها، تلاش نموده اند تا از کارایی لازم برخوردار شوند و نیز روش های مدیریت و فناوریهای موجود را به ویژه در مورد ایمن سازی خدمات، تاسیسات و ساختمانهای شهری بهبود بخشند و به هنگام نمایند. درحقیقت حفاظت از جان و مال مردم، گنجینه های دانش و مهارت های موجود، ابزار تولیدی و صنعتی و تاسیسات و خدمات شهری در مقابل اثرات حوادث،  همواره باید بخش جدا ناپذیری از طرح های آمایش کشور و مدیریت شهری قلمداد شوند برای توجه به مدیریت ریسک و ایمنی در برنامه ریزی برای شهرها باید عوامل دانش و آگاهی و تفاهم را مورد توجه قرارداد و مسئولیت آن را بین دستگاه های گوناگون جامعه و افراد آن تقسیم نمود. برنامه ریزی برای کاهش خطرات و افزایش پایداری شهر باید بتواند فرهنگ ایمنی را گسترش دهد، به گونه ای که مردم بتوانند خطرات گوناگون را بشناسند و در برابر آنها از خود محافظت نمایند و از تلاش های انجام شده در راستای ارتقای ایمنی شان حمایت کنند. برای کاهش آسیب پذیری، به توسعه اقتصادی شهرها نیر باید توجه نمود که در این بین فعالیت هایی نظیر تمرکز زدایی اقتصادی و استقرار سامانه های ایمنی اهمیت ویژه ای دارد.

ادامه این مطلب ویژه کاربران عضو می باشد، لطفاً وارد شوید

نویسنده :

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 1
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

سام پاک پایرو نمایشگاه مجازی بیست و سومین نمایشگاه بین المللی نفت , گاز ,پالایش و پتروشیمی 
16 الی 19 اردیبهشت 1397 تبلیغات
test