سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ - Tuesday 21 November 2017
کد خبر : 11483
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۱:۲۴
بازدید: بازدید: 5511

ارزشیابی ریسک فاکتورهای ارگونومی با استفاده از روش انتروپی


ارزشیابی ریسک فاکتورهای ارگونومی با استفاده از روش انتروپی

اهداف: در دنیای صنعتی امروز، تصمیم­گیرندگان حوزه سلامت کار نیاز دارند تا مقادیر عظیمی از داده­ها را آنالیز نموده و ضوابط ارزشیابی چالش­برانگیز زیادی را در نظر بگیرند. بر این مبنا ارزشیابی ارگونومیک محیط کار به منظور کنترل عوامل و کاهش احتمال بروز و شیوع این دسته از اختلالات شغلی، به عنوان یک مشکل تصمیم­گیری چند معیاری در نظر گرفته می­شود. این مطالعه با هدف […]

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

اهداف: در دنیای صنعتی امروز، تصمیم­گیرندگان حوزه سلامت کار نیاز دارند تا مقادیر عظیمی از داده­ها را آنالیز نموده و ضوابط ارزشیابی چالش­برانگیز زیادی را در نظر بگیرند. بر این مبنا ارزشیابی ارگونومیک محیط کار به منظور کنترل عوامل و کاهش احتمال بروز و شیوع این دسته از اختلالات شغلی، به عنوان یک مشکل تصمیم­گیری چند معیاری در نظر گرفته می­شود. این مطالعه با هدف ارزیابی ریسک فاکتورهای ارگونومیکی با استفاده از روش آرت و اولویت­بندی ریسک فاکتورهای ارگونومی جهت انجام اقدامات اصلاحی به روش انتروپی در یک شرکت تولید آرکوپال در سال ۱۳۹۳ طراحی و اجرا گردید.
مواد و روش­ها: مطالعه حاضر از نوع توصیفی- تحلیلی و مقطعی است. تعداد ۲۴۰ نفر از پرسنل شاغل در هفت سالن کارخانه تولید آرکوپال، با مجموع تعداد ۱۳ نوع وظیفه، وارد مطالعه گشتند. جهت جمع­آوری داده­های دموگرافیک افراد، از پرسش­نامه­ای محقق ساخته و برای ارزیابی ریسک فاکتورهای ارگونومی از روش ارزیابی وظایف تکراری (ART) استفاده شد. روش تصمیم­گیری انتروپی نیز به منظور اولویت­بندی ریسک فاکتورهای ارگونومی جهت اجرای اقدامات اصلاحی استفاده شد. تجزیه و تحلیل آماری داده­ها نیز با نرم­ افزار آماریSPSS نسخه بیست و Matlab صورت پذیرفت.
یافته­ها: نمره نهایی روش ART دارای میانگین ۰۷/۳۰ با انحراف استاندارد ۴۳/۱۲ می­باشد. در میان ۲۴۰ مورد بررسی شده، ۱۷۹ مورد (۶/۷۴%) در سطح خطر بالا و ۸/۱۳% در سطح خطر متوسط ارزیابی شدند. نتایج آرت انتروپی (ART-Entropy) نشان داد که بر اساس وزن فاکتورها، بیشترین وزن با مقدار ۲۴۹/۰ متعلق به فاکتور چنگش و کمترین وزن مربوط به فاکتورهای پوسچر گردن، مچ دست و مدت زمان با میزان ۰۰۶/۰ می باشد.
نتیجه ­گیری: با توجه به منابع مالی محدود، به نظر می­رسد این روش در بسیاری از چالش­های کنترلی، اصلاحی و اولویت­ بندی در ارگونومی می­تواند با موفقیت به متخصصان کمک نموده و سازمان­ها را به منظور دستیابی به محیط کار ایمن­ تر پشتیبانی و حمایت نماید. استفاده از سایر روش­های تصمیم­گیری نیز برای ارزشیابی و اولویت­ بندی مشکلات ارگونومیک توصیه می­شود.

 

دریافت مقاله

منبع : ناموجود
نویسنده : ناموجود

نمایشگاه cpse نمایشگاه isaf نمایشگاه cpse
چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

سامپاک پایرواجلاس سالانه جوامع ایمن ایراننمایشگاه ایپاس 2017کنفرانس ملی مدیریت کلانشهر ها سومین همایش تخصصی رفتار شناسی حریقتبليغات تبليغات
test