یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ - Sunday 21 October 2018
کد خبر : 11124
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۷
بازدید: -

اختلال استرس پس از سانحه در امدادرسانی


اختلال استرس پس از سانحه در امدادرسانی

اختلال استرس پس از سانحه، یکی از اختلالات اضطرابی است که مواجه شدن با حوادث آسیبزا به عنوان یکی از عوامل سببی در بروز این اختلال مطرح میباشد. از آن جا که پرستاران اورژانس بیمارستانها و کارکنان مراکز آتشنشانی بیشتر در معرض حوادث آسیبزا قرار میگیرند، این پژوهش با هدف تعیین میزان شیوع اختلال استرس پس از سانحه در بین این دو گروه تدوین شد. […]

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

اختلال استرس پس از سانحه، یکی از اختلالات اضطرابی است که مواجه شدن با حوادث آسیبزا به عنوان یکی از عوامل سببی در بروز این اختلال مطرح میباشد. از آن جا که پرستاران اورژانس بیمارستانها و کارکنان مراکز آتشنشانی بیشتر در معرض حوادث آسیبزا قرار میگیرند، این پژوهش با هدف تعیین میزان شیوع اختلال استرس پس از سانحه در بین این دو گروه تدوین شد.

مواد و روشها: این مطالعه به روش زمینه یابی از نوع مقطعی و همبستگی بود که بر روی ۱۰۰نفر از پرستاران اورژانس بیمارستانی و ۱۰۰نفر از کارکنان مراکز آتشنشانی شهرستان ارومیه در سال ۱۳۸۷به روش نمونه گیری تصادفی ساده انجام شد. اعضای نمونه به صورت انفرادی و در محل کار به پرسشنامه اختلال استرس پس از سانحه پاسخ دادند. داده های جمع آوری شده نیز به وسیله نرم افزار SPSS15 با استفاده از تحلیل رگرسیون چند متغیری مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
یافته ها: میزان شیوع اختلال استرس پس از سانحه در پرستاران اورژانس، ۱۴در صد و در کارکنان مراکز آتشنشانی، ۸ درصد بود. متغیرهای جمعیت شناختی و سن به صورت معکوس و تأهل به صورت مستقیم، اختلال استرس پس از سانحه را پیشبینی کردند ولی سطح تحصیلات و جنسیت نتوانستند این اختلال را پیشبینی کنند.
نتیجه گیری: نتایج نشان داد پرستاران اورژانس و کارکنان آتشنشانی در معرض خطر اختلال استرس پس از سانحه قرار دارند. این امر لزوم آموزش مهارتهای مقابلهای برای این افراد را خاطر نشان میسازد.

همچنین می توانید این مقاله را از پایگاه خبری بامنا دریافت کنید

دریافت مقاله

منبع : ناموجود
نویسنده : ناموجود

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 1
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

test