جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ - Friday 19 October 2018
کد خبر : 18794
تاریخ انتشار : جمعه ۱۷ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۰
بازدید: -

مقاله

آمادگی در مقابل حوادث انفجار گاز طبیعی


download
انفجارات گاز در سراسر آمریکا با یک اطلاع‌رسانی همگانی و عمومی براساس گزارشی که بر روی سایت www.naturalgaswatch.org  منتشر می‌شود، همراه است. هنگامی‌که Allentown ( واقع در60 مایلی شمال فیلادلفیا) در اثر انفجار گاز طبیعی در 9 فوریه دچار حادثه گردید، تأمین‌کنندگان همه‌چیز را درباره شرایط اضطراری مقابله با حوادث گاز طبیعی و تست آزمایشی آن فرا گرفته بودند.

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

انفجارات گاز در سراسر آمریکا با یک اطلاع‌رسانی همگانی و عمومی براساس گزارشی که بر روی سایت www.naturalgaswatch.org  منتشر می‌شود، همراه است. هنگامی‌که Allentown ( واقع در۶۰ مایلی شمال فیلادلفیا) در اثر انفجار گاز طبیعی در ۹ فوریه دچار حادثه گردید، تأمین‌کنندگان همه‌چیز را درباره شرایط اضطراری مقابله با حوادث گاز طبیعی و تست آزمایشی آن فرا گرفته بودند. با وجود تمام تلاش‌های سیستماتیک تیم‌های پاسخ‌دهنده، در انتها پنج نفرکشته، شش نفر زخمی و نزدیک به ۵۰۰ نفر مجبور به تخلیه محل گردیدند. در پی این حادثه رئیس آتش‌نشانی شهر که در این عملیات حضور داشته است، گفت: این انفجار بدترین نمونه از هفت حادثه انفجاری بود که در این شهر اتفاق افتاد. در این حادثه ۱۰ خانه به‌کلی ویران شده و ۴۷ خانه دیگر آسیب دیدند.

حوادثی از این دست و با این ابعاد، مطمئناً بدون چالش نخواهند بود. در میان برف، یخ، باد شدید و فقدان شیرهای قطع اضطراری جریان گاز، هنوز تهدید واقعی برای انفجارات ثانویه وجود داشت. مدیر بحران شهر فوراً به کارکنان واحدهای تابعه حالت آماده‌باش اعلام و در لحظات اولیه حادثه، پس از تأیید انفجار گاز طبیعی، ۱۴ آمبولانس به محل اعزام نمود. به‌علاوه در این حادثه ۱۴ ایستگاه آتش‌نشانی، تیم عملیات ویژه HAZMAT، تیم فنی نجات و پایش شرایط زیست محیطی، مدیران و کارکنان نمایندگی سازمان بهداشت پنسیلوانیا و همچنین تیم‌های جستجو و نجات شمالی منطقه نیز شرکت داشتند.
[auth]

هنگامی‌که تیم اول امداد پزشکی به محل رسید، اقدام به ارزیابی صحنه کرده و فرماندهی پزشکی را برپا نمودند. سپس هم‌زمان با شروع تریاژ و دسته‌بندی مصدومین، محل تجمع تجهیزات امدادی را مشخص نمودند. وظایف دیگری که توسط تیم پزشکی به عهده گرفتند عبارت بودند از:

 • ایجاد امکانات پزشکی و توان‌بخشی برای امدادگران حاضر در صحنه
 • مدیریت برنامه‌های تخلیه گروهی ساکنان
 • تغییر برنامه محلی حادثه از دیدگاه بهداشتی
 • کمک به مکان‌یابی افراد مفقودشده، نجات حیوانات خانگی و بازگرداندن ‌آنها به مالکین‌شان
 • بازگرداندن آن دسته از اموال شخصی خاص، مانند: دارو به محل تخلیه افراد
 • هماهنگی موارد مورد انتظار بیمارستان
 • عملکرد هماهنگ با تیم شبکه مدیریت فجایع و پزشکان اورژانس محلی جهت ویزیت‌های اورژانسی و تجویز داروهای مورد نیازی که در تجهیزات تیم امداد وجود نداشت. مانند: انسولین و ارائه آن به افراد و شهروندان اسکان داده شده
 • موظف‌کردن کارکنان امداد پزشکی با اسکان موقت در محل
 • مستند‌سازی وقایع جهت بازبینی‌های بعدی

ابعاد مسئله

انفجارات گاز طبیعی در Allentown مشکل جدیدی نیست. از سال ۱۹۵۸ حداقل ۱۶ نفر، شامل دو آتش‌نشان در اثر انفجار گاز طبیعی در این شهر کشته شدند. لوله‌های چدنی انتقال گاز در زیر شهر کشیده شده‌اند. بعضی از آنها مثل لوله ۱۲ اینچی‌ای که در حادثه فوریه باعث انفجار گردید، بیش از ۸۰ سال عمر داشتند. لوله‌های چدنی که در سراسر امریکا در طول سال‌ها، لوله‌های استاندارد محسوب می‌شدند، متشکل از مقداری کمی فولاد بودند. متأسفانه در آن زمان هنوز شیرهای قطع اضطراری جریان، استاندارد نبودند و این دلیل خسارات جانی و مالی زیادی شد. در حادثه اخیر، ۴ ساعت طول کشید تا مکان شیر اصلی در زیر خیابان با کندن یخ و آسفالت، پیدا شده و ۳۰ دقیقه پس از بستن آن، حادثه تحت کنترل درآید. به هر حال این حادثه به دلیل وجود ۲۵ کشته، به عنوان یک حادثه درجه ۳ از لحاظ تعداد تلفات محسوب شد.

این شرایط در Allintown منحصر به‌فرد به‌حساب نمی‌آید. همانند بسیاری از شهرهای سراسر امریکا، مسئولین این شهر نیز امروزه برای تعمیر و نگهداری زیر‌ساختها، درگیری‌های زیادی دارند. سیستم لوله‌کشی انتقال گاز ملی، طولی معادل ۳/۲ میلیون مایل دارد. نقشه لوله‌کشی پنسیلوانیا نشان می‌دهد که ۴۷۰۰۰ مایل لوله در این ایالت وجود دارد که از این مقدار ۳۶۰۰ مایل از جنس چدن و ۹۰۰۰ مایل آن از فولاد حفاظت‌نشده ساخته شده است. در یک تحقیق و بازرسی از ۵ درصد شبکه توزیع گاز پنسیلوانیا، حدود ۹۵ درصد نشت‌ شناسایی شد که قطعاً مسئله مهمی برای امدادرسانان اولیه حوادث می‌باشد. جنس و طول عمر لوله، دو فاکتور اساسی در حوادث خط لوله گاز می‌باشند و نقشی مستقیم با ثبات خاک، فشار گاز و سابقه تعمیر و نگهداری دارند.

تعداد انفجارات خط لوله گاز طبیعی که تنها در سپتامبر سال ۲۰۱۱ اتفاق افتاد و باعث مرگ و تلفات جانی و مالی شد، در زیر لیست شده است:

: ویرانی مک دونالد بدون گزارش تلفات Encinitas (Calif.)

آسیب‌دیدگی یک خانه، یک نفر به‌شدت مجروح گردید.: Bakersfield (Calif.)

: ویرانی یک خانه، مجروحی گزارش نگردید.Norfolk (Va.)

: یک خانه فرو ریخت و سه آتش‌نشان مجروح شدند.Long Island (N.Y.)

: یک خانه ویران شده و یک نفر به‌شدت دچار سوختگی شد.Plainfield (N.J.)

: سه خانه ویران شده و یک نفر مصدوم گردید.Murphysboro (Ill.)

: یک خانه ویران شده و یک نفر کشته شد.Girard (Ill.)

: در اثر یک انفجار، یک نفر کشته و سه نفر زخمی شدند. Kenedy (Texas)

: آتش‌سوزی واحد گاز طبیعی با یک نفر کشته.Mont Belvieu (Texas)

: نقص ریگلاتور گاز باعت تخلیه یک مدرسه گردید و مصدومی گزارش نشد.Leavenworth (Kansas)

: یک کشته و شش مجروحPhiladelphia

: ۹ خانه ویران گردید، با تخلیه ایمن نفرات مجروحی گزارش نگردید.Fairport (Ohio)

: دو خانه آسیب دید و یک نفر مجروح شد.Hanoverton (Ohio)

همانند Allentown ، مناطق دیگری از امریکا نیز مشکلات گاز طبیعی را تجربه خواهند کرد. به‌طوری‌که از فوریه گذشته تاکنون ۳۳۰ مورد نشت گاز پیش آمده که ۳۷ مورد از آنها قابل‌توجه بوده و در موارد مهم تخلیه اضطراری صورت گرفته است.

هم‌اکنون حوادث خط لوله به بمب عمل‌نکرده‌ای تشبیه می‌شوند که منتظر آدرس محلی نشسته‌اند. یکی از مسئولین دولتی توصیه می‌کند که می‌بایست برای سروسامان‌دادن به این صنعت اقدامی انجام داد. پیش از آنکه حادثه غم‌انگیز دیگری اتفاق افتد. به‌تازگی یک گروه تحقیقات ایمنی خط لوله گزارش کرده که هر ۹ یا ۱۰ روز یک نفر در اثر مسائل مربوط به حوادث خط لوله جانش را از دست می‌دهد. توجه جدی به حوادث خط لوله ملی، باعث فشار به مراجع قانون‌گذار برای اقدام سریع شده است. ولی این تنها شروعی برای سامان‌دهی به این خطوط و حفاظت از جان ساکنین و امدادگران می‌باشد.
[/auth]

نویسنده :

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 1
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

test