سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ - Tuesday 23 October 2018
کد خبر : 10745
تاریخ انتشار : پنج شنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۴ - ۹:۴۶
بازدید: -

آلمان به دنبال ایجاد موازنه اقتصادی با ایران است


آلمان به دنبال ایجاد موازنه اقتصادی با ایران است

رییس گروه دوستی پارلمانی ایران و آلمان ضمن تشریح و ارزیابی از سفر وزیر امور خارجه آلمان در شرایط کنونی گفت: حضور وزیر امور خارجه آلمان در ایران برای این مساله است که بتوانند میانجیگری در مسائل منطقه‌ای داشته ضمن این که بستر مساعدی برای رشد و توسعه اقتصادی میان دو کشور فراهم شود. جواد هروی با اشاره به سفر وزیر امور خارجه آلمان به […]

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

رییس گروه دوستی پارلمانی ایران و آلمان ضمن تشریح و ارزیابی از سفر وزیر امور خارجه آلمان در شرایط کنونی گفت: حضور وزیر امور خارجه آلمان در ایران برای این مساله است که بتوانند میانجیگری در مسائل منطقه‌ای داشته ضمن این که بستر مساعدی برای رشد و توسعه اقتصادی میان دو کشور فراهم شود.

جواد هروی با اشاره به سفر وزیر امور خارجه آلمان به ایران اظهار کرد: دیدارهایی که اشتاین‌مایر در ایران با مسئولان عالی رتبه اعم از رییس جمهور و رییس مجلس شورای اسلامی داشته است نشان از توافقات سیاسی مابین ایران و آلمان دارد.

وی با بیان این که حضور وزیر امور خارجه آلمان در ایران برای این مساله است که بتوانند میانجیگری در مسائل منطقه ای داشته باشند، افزود: آماده سازی زمینه جهت توافقات اقتصادی میان دو کشور از دیگر اهداف این سفر است که فرصت خوبی برای پیشبرد مناسبات اقتصادی ما بین دو کشور و حضور تجار بعد از این خواهد بود.

رییس گروه دوستی پارلمانی ایران و آلمان همچنین بیان کرد: البته بیشتر نگرانی آلمان از شرایط موجود در منطقه است؛ با توجه به این که پس از پساتحریم آلمان به دنبال ایجاد موازنه اقتصادی با کشور جمهوری اسلامی ایران است و می‌خواهد نگرانی خودش را از منطقه رفع کند، این گونه نشست ها و دیدارها بیشتر در راستای ایجاد یک فضای آرام برای بستر اقتصادی و معادلات اقتصادی آینده است.

هروی اظهار کرد: خوب است که دولت های غربی بیشتر به خاطر منافع خودشان هم که شده چنین موضوعاتی را در دستور کار قرار می‌دهند؛ البته آنچه تحت عنوان درگیری‌های منطقه‌ای در خاورمیانه به وجود آمده مثل سوریه، عراق، یمن و … آتشی است که خود اروپایی‌ها برپا کردند و امروز خودشان هم باید آن را خاموش کنند؛ به همین خاطر امروز دست به کار شدند تا بتوانند در این مقوله میانجیگیری کرده و ورود کنند.

وی تاکید کرد: دولت آلمان با توجه به پیش زمینه‌هایی که با جمهوری اسلامی ایران دارد به دنبال این است که شرایط منطقه ای را به سمت آرامش پیش ببرد تا بتواند در معادلات اقتصادی منطقه هم شرکت فعال‌تری داشته باشد. بنابراین بعد از دوران تحریم این نقطه قوتی است که دولت های غربی برای حضور اقتصادی خودشان نیاز به آرامش سیاسی در منطقه دارند تا شرایط را برای تجار خود و صاحبان شرکت‌های بزرگ تجاری که در عرصه نفت، گاز و صنایع پتروشیمی کارهایی را انجام می دهند، فراهم کنند. همچنین در مقوله‌ای مانند تروریسم بتوانند فعالیت‌های درخوری داشته باشند .

رییس گروه دوستی پارلمانی ایران و آلمان با بیان این که هر دو کشور علاقه‌مند هستند تا بتوانند در زمینه علایق و روابط مورد توافق همدیگر کار کنند، گفت: این همکاری باید به گونه ای باشد که روابط از طریق بحران های منطقه‌ای دچار مخاطره نشود، البته هر دو کشور علایق مشترک دارند برای این که بحث تروریسم در منطقه از میان رفته و تنش هایی که در منطقه وجود دارد کاهش یابد تا بتوان معادلات اقتصادی در منطقه را با جدیت دنبال کرد.

هروی با تاکید براین که دولت‌های غربی به این نتیجه رسیده اند که ایجاد مناسبات اقتصادی کاملا متکی به ایجاد ثبات درمنطقه است، اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران رویکرد اساسی در ثبات منطقه دارد و دولت های غربی هم می دانند مهمترین دولتی که می تواند ثبات در منطقه را تضمین کند جمهوری اسلامی ایران است.

وی افزود: بنابراین سفر اشتاین‌مایر براساس این دیدگاه و به جهت ایجاد تنش زدایی در منطقه و ثبات اقتصادی است و عامل اصلی این گونه سفرها و دیدارها نیز بیشتر نگرانی‌هایی است که از تنش‌های منطقه‌ای دارند و این ها باید رفع شود .

این نماینده مجلس در ادامه بیان کرد: اعتقاد داریم امروز منطقه خاورمیانه فضای بعد از جنگ جهانی دوم نیست که دولت ایالت متحده آمریکا بخواهد مستقیما دخالت کند و هر گونه دخالتی از سوی دولتی مانند آمریکا موجب ایجاد بی‌ثباتی می‌شود، به همین خاطر رویکرد آمریکا در منطقه پذیرفته شده نیست. در واقع تنش‌هایی که در منطقه از جانب غربی‌ها به وجود آمده امروز دامن خودشان را هم گرفته است و باید به هر شکلی که می‌توانند حل کنند. در نتیجه سفر اشتاین‌مایر به جهت ایجاد شرایط مناسبت‌تر و رونق و رشد اقتصادی میان دو کشور است.

منبع : ناموجود
نویسنده : ناموجود

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

test