سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷ - Tuesday 17 July 2018
کد خبر : 18851
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۰
بازدید: -

مقاله

آلارم مقدماتی یا آلارم تخلیه


escape-route-safety-sign-p4244-119425_zoom
اکثر قریب به اتفاق ارائه‌کنندگان خدمات ایمنی، به ویژه پیمانکاران سیستم‌های اعلام حریق و حتی مصرف‌کنندگان این سیستم‌ها با موارد متعددی از خاموش‌شدن کنترل پنل اعلام حریق به علت آلارم‌های بی‌مورد مواجه شده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

بابک میرسعید قاضی – گرانسنگ صنعت  www.gss.net

babakghazi@yahoo.com

 

آلارم مقدماتی یا آلارم تخلیه

اکثر قریب به اتفاق ارائه‌کنندگان خدمات ایمنی، به ویژه پیمانکاران سیستم‌های اعلام حریق و حتی مصرف‌کنندگان این سیستم‌ها با موارد متعددی از خاموش‌شدن کنترل پنل اعلام حریق به علت آلارم‌های بی‌مورد مواجه شده‌اند. البته عوامل متعددی می‌تواند باعث بروز آلارم بی‌مورد در سازه‌های دارای سیستم اعلام حریق خودکار باشد که در سلسله مقالات ارائه شده در شمارگان پیاپی تلاش خواهد شد تا حدالامکان به بررسی عوامل بروز آن و روش‌های کاهش میزان خطای سیستم پرداخته شود. در این بخش به عنوان اولین قسمت از سلسله مقالات، به تعریف و تفکیک آلارم مقدماتی از آلارم تخلیه پرداخته می‌شود که از عمده‌ترین عوامل موثر در کاهش آلارم خطا و درنتیجه افزایش آرامش بهره‌بردار و جلب اطمینان وی به سیستم اعلام حریق است.

آلارم مقدماتی هشداری است که وظیفه آگاه‌سازی بخشی از کل ابنیه تحت‌حفاظت را در مقابل خطر احتمال بروز حریق دارد. در حالی‌که آلارم تخلیه به معنای جدی‌بودن بروز شرایط اضطراری و ضرورت تخلیه ابنیه مورد حفاظت است.

براساس معماری ایمنی در ساختمان یا سایت، می‌توان آلارم مقدماتی متناسب با آن را طراحی و اجرا کرد. ازجمله شایع‌ترین انواع آلارم مقدماتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

– هشدار در محل استقرار دستگاه مرکزی: تنها جهت اماکن دارای نگهبان یا مسئول توصیه می‌شود.

– هشدار به‌صورت منقطع در زون موضوع آلارم تخلیه و یا در کل ابنیه: این روش در کلیه اماکن به غیر از اماکنی که آلارم به هر شکل، باعث سلب آسایش و یا بروز مشکل جهت ساکنین و یا مراجعه‌کنندگان می‌شود، قابل اجرا است.

– هشدار در طبقه  و یا زون موضوع آلارم مقدماتی: این روش نیز درصورتی توصیه می‌شود که در طبقه و یا زون مربوطه، افرادی جهت آگاه‌سازی و انجام مراحله واسطه تا آلارم تخلیه حضور داشته باشند.

تنها در برخی اماکن خاص از سیستم اطلاع‌رسانی صوتی جهت آگاهی ساکنین از بروز حریق و یا هرگونه شرایط اضطراری دیگر استفاده می‌شود. در اغلب محیط‌ها، صدای آژیر حریق، تنها ابزار اطلاع‌رسانی از بروز آتش‌سوزی است که این امر درصورت عدم کاربرد صحیح این سیستم، موجب بروز حس بی‌اعتمادی به صدای آژیر اعلام حریق گرادیده و می‌تواند منشاء بروز خسارات جبران‌ناپذیر جانی و مالی گردد. درصورت تثبیت بی‌اعتمادی افراد به این سیستم، خسارت موردانتظار، ازکارانداختن آن و درنتیجه به هدررفتن تمامی هزینه و کارهای صورت‌گرفته جهت طراحی و نصب سیستم‌ است.

[auth]

آلارم مقدماتی یا آلارم تخلیه

مرحله واسطه بین آلارم مقدماتی و آلارم تخلیه، تشخیص قطعی بروز حریق احتمالی و ابعاد آن است. این‌کار طبیعتاً می‌بایست توسط افراد آموزش‌دیده صورت گیرد. لذا درصورت بروز آلارم تخلیه باید به محل مراجعه و از بروز حریق اطمینان حاصل کرد. درصورت محدودبودن ابعاد حریق، افراد آموزش‌دیده تلاش می‌کنند تا با استفاده از ‌خاموش‌کننده‌های دستی، جعبه آتش‌نشانی و یا هر ابزار ممکن دیگر، آتش را خاموش کنند. درصورت عدم امکان اطفاء و یا گستردگی حریق (و یا هرگونه شرایط اضطراری دیگر) سیستم اعلام حریق، وظیفه اعلام وضعیت تخلیه و اطلاع‌رسانی به کل ساکنین را داراست. از طرف دیگر به علت احتمال بروز هرگونه خطای انسانی، فقدان فرد موردنظر در محل و یا هر عامل دیگری از قبیل خفگی و یا آسیب‌دیدن فرد و یا افراد مسئول، سیستم اعلام حریق باید دارای وضعیت خودکار اعلام آلارم تخلیه، پس از گذشت مدت زمان تاخیر ازپیش‌برنامه‌ریزی‌شده باشد. عموماً زمان تاخیر برنامه‌ریزی‌شده در سیستم، متناسب با حداکثر زمان موردنیاز جهت مراجعه فرد به دورترین نقطه سازه مورد حفاظت و سپس برگرداندن سیستم (RESET) به حالت عادی تنظیم می‌شود. این درحالی است که آلارم اعلام‌شده مجازی بوده و یا مورد حریق به‌سادگی مهار شده است.

یادآور می‌شود جهت بهره‌برداری بهینه از سیستم‌های اعلام حریق، برگزاری آموزش‌های عملی و اجرای مانورهای آزمایشی از اهمیت بالایی برخوردار است. این امر به‌سادگی در کلیه ابنیه مسکونی، اداری، تجاری و یا دارای کاربری‌های خاص امکان‌پذیر است. در بخش بعدی به آلگوریتم تفکیک آلارم تخلیه از آلارم‌های مقدماتی در سیستم‌های مرسوم و آنالوگ خواهیم پرداخت و روش‌های اجرایی آن را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 

 

۹۲۶۳۸۵۲۸

سوتیترها:

 

در اغلب محیط‌ها، صدای آژیر حریق، تنها ابزار اطلاع‌رسانی از بروز آتش‌سوزی است که این امر درصورت عدم کاربرد صحیح این سیستم، موجب بروز حس بی‌اعتمادی به صدای آژیر اعلام حریق گردیده و می‌تواند منشاء بروز خسارات جبران‌ناپذیر جانی و مالی گردد.

 

مرحله واسطه بین آلارم مقدماتی و آلارم تخلیه، تشخیص قطعی بروز حریق احتمالی و ابعاد آن است.

 

جهت بهره‌برداری بهینه از سیستم‌های اعلام حریق، برگزاری آموزش‌های عملی و اجرای مانورهای آزمایشی از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

escape-route-safety-sign-p4244-119425_zoom

[/auth]

نویسنده :

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 357
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نهمین نمایشگاه حفاظتی،امنیتی،پلیسی،ایمنی و آتش نشانی HSE  اصفهان چهارمین کنگره آسیاپاسفیک طب نظامی سام پاک پایرو نمایشگاه مجازی اولین نمایشگاه بین المللی صنعت گازایران نهمین کنفرانس ملی و سومین کنفرانس بین المللی سازه و فولاد هفدهیمن نمایشگاه بین المللی لوازم و تجهیزات پلیسی،امنیتی و ایمنی تبلیغات
test