یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷ - Sunday 18 November 2018
کد خبر : 19136
تاریخ انتشار : یکشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۰
بازدید: -

مقاله

آلارم مقدماتی یا آلارم تخلیه – بخش دوم


download
در ادامه بخش قبلی درخصوص آلارم مقدماتی یا تخلیه، آلگوریتم‌های اجرائی تفکیک آلارم مقدماتی از آلارم تخلیه و چگونگی عملیاتی آن حضور خوانندگان عزیز ارائه می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

(آلگوریتم‌ها)

در ادامه بخش قبلی درخصوص آلارم مقدماتی یا تخلیه، آلگوریتم‌های اجرائی تفکیک آلارم مقدماتی از آلارم تخلیه و چگونگی عملیاتی آن حضور خوانندگان عزیز ارائه می‌شود.

وقتی صحبت از عباراتی نظیر آلگوریتم می‌شود، شاید اندیشه همکاران و مصرف‌کنندگان محترم به سمت نرم‌افزارهای رایانه‌ای معطوف شود. ولی مفهوم آلگوریتم در سیستم‌های اعلام حریق بطور اخص، یا ایمنی حریق بطور اعم، عبارت ‌است از: ساختار منطقی سیستم که ترکیبی است از ساختار معماری بنا، امکانات فرار اضطراری، نیروی انسانی و میزان آموزش آنها، روش‌های و دستورالعمل‌های بهره‌برداری از سیستم و نهایتاً آلگوریتم‌های نرم‌افزاری سیستم اعلام حریق. (در صورت وجود) حتی ترکیب سخت‌افزاری سیستم اعلام حریق می‌تواند در این زمینه موثر باشد و هست. ذیلاً براساس اولویت، محدودیت‌های تعیین‌کننده آلگوریتم مطرح شده و سپس گزینه‌های مربوط به سیستم‌های آنالوگ و مرسوم، بصورت مستقل به خوانندگان محترم پیشنهاد خواهد شد.

 • حضور نگهبان و یا فرد مسئول ۲۴ ساعته
 • وجود محلی بعنوان لابی ورودی و یا بخش نگهبانی در ساختمان
 • آموزش کافی نیروهای مسئول و یا نگهبانان
 • رعایت استاندارد EN و یا NFPA در زون‌بندی سیستم اعلام حریق
 • رعایت نکات استاندارد برای مقاومت ابنیه در مقابل ابنیه
 • وجود مسیرهای فرار استاندارد در ساختمان
 • طراحی و جانمائی استاندارد سیستم اعلام حریق بویژه شستی‌های اعلام حریق

حداقل موارد ۷ گانه فوق بعنوان پیش‌فرض در ساختمان در نظر گرفته می‌شود. البته در بسیاری ساختمان‌های مسکونی، برخی موارد وجود ندارد که درصورت وجود مجال کافی به ارائه راه‌حل اینگونه ساختمان‌ها نیز خواهیم پرداخت. به هر حال امکان فشرده‌سازی روش‌های تفکیک آلارم در قالب یک مقاله عملاً امکان ندارد.

یک نکته: پیش از این بنده در طی سخنرانی‌ها و مقالات متعدد، به بومی‌سازی استانداردها و روش‌ها اشاره کرده بودم که در این بخش یکی از موارد عینی آن را خواهیم دید. براساس کلیه استانداردهای معتبر غربی، درصورت فعال‌شدن شاسی‌های اعلام حریق می‌باید ساختمان را تخلیه کرد. این در حالی‌ست که همگی شاهد موارد بسیاری از شکسته‌شدن شیشه و یا فعال‌شدن شاسی اعلام حریق توسط افراد غیرمسئول بوده‌ایم. لذا پیش از بیان هرگونه آلگوریتم ابتدا توصیه می‌شود، فعال‌شدن شاسی اعلام حریق باعث فعال‌شدن فوری آلارم تخلیه در ساختمان نشود. اما چگونگی عکس‌العمل سیستم اعلام حریق در زمان فعال‌شدن شاسی اعلام حریق در بخش‌های بعدی مقاله آورده خواهد شد.

سیستم مرسوم

وضعیت چگونگی خروجی آلارم سیستم‌های مرسوم به سه دسته اصلی تقسیم می‌شوند که ذیلاً به آنها پرداخته شده است.

 • قابلیت برنامه‌ریزی خروجی آلارم: اینگونه سیستم‌ها می‌توانند دارای آلگوریتم مشابه سیستم آنالوگ باشند.
 • دارای آلارم در هر زون و یا بیش از ۲ خروجی: درصورت امکان تنظیم نرم‌افزاری و یا سخت‌افزاری و اختصاص یکی از خروجی‌های آلارم، توصیه می‌شود درصورت فعال‌شدن هر یک از زون‌های اعلام حریق، آلارم مربوط به اطاق نگهبانی و یا نیروی مسئول به صدا درآید. سپس درصورت قطعی‌بودن وضعیت تخلیه بتوان کلیه خروجی‌های آلارم را فعال کرد.

نکته: کلیه ساکنین می‌بایست درصورت شنیدن صدای آلارم بیش از چند ثانیه، محل را با آرامی تخلیه کنند. در بسیاری از اماکن هیچ‌گونه اطلاع‌رسانی دیگری جهت اعلام وضعیت تخلیه صورت نخواهد گرفت.

 • دارابودن تنها ۲ خروجی آلارم: در این‌گونه دستگاه‌ها اگر هر یک از ورودی‌ها فعال شوند، کلیه خروجی‌های خود را فعال خواهند کرد. لذا تنها روش ممکن، صدور فرمان سکوت (SILENT ALARM) بلافاصله پس از فعال‌شدن سیستم خواهد بود. در این حالت پس از حصول اطمینان از وضعیت تخلیه، کلیه آلارم‌ها توسط نگهبان به صدا درآمده و در غیر اینصورت سیستم به وضعیت عادی بر می‌گردد. (RESET)

یادآور می‌شود، صرفاً فعال‌کردن شاسی اعلام حریق در زون دیگری غیر از زون فعال‌شده قبلی، می‌تواند سیستم را به وضعیت آلارم برگرداند. این درحالی‌ست که گسترش حریق و فعال‌شدن دتکتورهای سایر زون‌ها نیز سیستم را مجدداً فعال کند. لذا اکیداً توصیه می‌شود، سیستم به‌گونه‌ای طراحی شود که تا حد امکان دتکتورهای مجاور، از زون‌های متفاوت باشند. بعنوان مثال دتکتور و شاسی درون کریدور، در دو زون جداگانه انتخاب شوند و دتکتورهای درون اتاق‌ها نیز در زون دیگری جانمایی شوند. در این روش برای هر طبقه می‌باید حداقل از ۲ زون بصورت (CROSS ZONE) برای دتکتورهای نقطه‌ای و یک زون مستقل جهت شاسی‌ها استفاده شود.

نکته: شاسی‌های اعلام حریق می‌باید درصورت بازشدن دتکتورهای نقطه‌ای، از مدار خارج نشوند. لذا باید در زون مستقل و یا پیش از هر دتکتور نقطه‌ای، نصب شده باشند. (EN54) در این آلگوریتم می‌بایست فرد مسئول، بلافاصله سیستم را ساکت کرده و اطمینان حاصل نماید که پس از مراجعه به محل بروز آلارم، امکان فعال‌شدن آلارم تخلیه بصورت خودکار و یا دستی وجود خواهد داشت.

 

نویسنده :

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 0
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

test