یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - Sunday 18 March 2018
کد خبر : 17560
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۳
بازدید: بازدید: 4611

مقاله

آتش نشان داوطلب نگاهی به تاریخچه آتش نشانی وقوانین ودستورالعمل ها


۶۳۶۲۰۴۳۹۳۱۶۴۰۳۶۶۱۷
مشارکت به معنای عام آن از دیرباز با زندگی انسان پیوند داشته و همراه با تحول و تکامل او رشد یافته است. علیرغم شکل گیری اندیشه مشارکت در تمامی ابعاد زندگی ، هنوز آن گونه که باید و شاید شاهد گسترش مشارکت در همه ابعاد زندگی نیستیم .

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

رسول شاه محمدی

کارشناس ایمنی و بهداشت حرفه ای shahmohamadi125@gmail.com

مقدمه

مشارکت به معنای عام آن از دیرباز با زندگی انسان پیوند داشته و همراه با تحول و تکامل او رشد یافته است. علیرغم شکل گیری اندیشه مشارکت در تمامی ابعاد زندگی ، هنوز آن گونه که باید و شاید شاهد گسترش مشارکت در همه ابعاد زندگی نیستیم . یکی از مهمترین عواملی که از گسترش سریع مشارکت جلوگیری می کند عبارت است از نبود فلسفه­ای که زیر ساز کوشش های مشارکت جویانه را فراهم آورده و فهم آنرا آسان گرداند و به آن تعهد بیافریند می باشد و مشارکت پدیده ای ذهنی است که باید بر اساس نیاز و ضرورت به صورت جزئی از فرهنگ مردم درآید اما بدون یک فلسفه کار ساز و راهگشا چگونه می توان به این مهم دست یافت ؟ در شرایطی که مشارکت در همه زمینه های زندگی مردم ، به صورت مفهومی کلیدی، برای انگیزش و تعهد و تحول بیشتر پذیرفته شده است ، نیاز به چهارچوب نظری راهگشایی که بر پایه آن بتوان از مشارکت تعریفی سزاوار کرد و به کوششهای بشری در این زمینه جهتی کارساز داد ، بیش از پیش احساس می شود.

واژه مشارکت(Participation)از نظر لغوی به معنای درگیری با امور و تجمع برای رسیدن به یک منظور خاص می باشد . در مورد معنای اصطلاحاتی آن بحثهای فراوانی شده است ولی در مجموع می توان جوهره اصلی آنرا « درگیری ، فعالیت و تأثیرپذیری» دانست با پذیرش این جوهره برخی از صاحب نظران مدیریت ، تعریف زیر را برای مشارکت ارائه نموده اند : « مشارکت درگیری ذهنی و عاطفی اشخاص در موقعیتهای گروهی است که آنانرا بر می انگیزد تا برای دست یابی به هدفهای گروهی یکدیگر را یاری دهند در مسئولیت کار شریک شوند».

هر نوع مشارکت مستلزم نوعی «تشخیص و استقلال فردی» به بیان دیگر افرادی اقدام به مشارکت می کنند که احساس آزادی ، کرامت و هویت فردی نمایند ، احساس«خودمختاری»  منجر به افزایش مشارکت و احساس «دگر مختاری» در نقطه مقابل آن قرار دارد . البته برای مشارکت تنها احساس خودمختاری و داشتن شخصیتی مستقل و منسجم کافی نیست بلکه نوعی احساس مسئولیت در قبال منافع فردی و جمعی نیز ضرورت دارد ، تنها در این حالت است که فرد می تواند به صورت خلاق ، و سازنده حرکت کند برای پرورش انسانهایی که در عین استقلال فردی نسبت به سرنوشت جامعه و دیگران نیز حساس باشند.

با گسترش فعالیت شهرداری تهران در سال‌های اخیر و لزوم گسترش فضاهای‌ایمن و تعمیق فرهنگ‌ایمنی، ‌در سطح شهر تهران، برنامه‌هایی در دستور کار قرار گرفت. ایجاد «خانه­های ایمنی»یکی از اقدامات مهم و اساسی برای حفط ایمنی شهری بوده است. مجموعه خانه ایمنی تشکلی مردمی و داوطلبانه در سرای محلات است که با آموزش نکات و اصول ایمنی و پیشگیری از خطر در جهت ارتقا و  نهادینه سازی فرهنگ ایمنی و آمادگی شهر و شهروندان در مواجهه با حوادث طبیعی، شهری و حوادث با منشاء انسانی در سطح محلات فعالیت می نماید. بی­گمان بدون مشارکت مردمی در همراهی با آتشنشانی­ها، این سازمان به خوبی از عهده انجام وظایف خود بر نخواهد آمد، زیرا آنچه در پیشگیری از بروز حادثه سهم اساسی دارد، آگاهی شهروندان از اصول ایمنی و کاربرد آنها در زندگی روزانه­شان است. بر همین اساس تحقیق حاضر  نگاهی به تاریخچه آتش نشانی وقوانین ودستورالعمل ها ”   آتش نشان داوطلب میپردازد.

بیان مسئله

ادامه این مطلب ویژه کاربران عضو می باشد، لطفاً وارد شوید

نویسنده :

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

سام پاک پایرو نمایشگاه مجازی تبلیغات تبلیغات
test