یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - Sunday 18 March 2018
کد خبر : 19246
تاریخ انتشار : شنبه ۱ مهر ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۰
بازدید: بازدید: 2911

مقاله

آتش‌نشان‌ها و استرس‌های حرارتی (fire fighters & heat stresses)


۲
آتش‌نشان‌ها متناسب با وظیفه‌شان در معرض محیط‌هایی با شرایط دمایی متفاوتی فعالیت می‌کنند. پاسخ‌دهی به حوادث آتش‌سوزی ساختمان، جنگل و دیگر شرایط اضطراری شامل حوادث صنعتی، خودرو، هواپیما، حمل و نقل دریایی، مواد خطرناک (HAZMAT) و عملیات امداد و نجات در بلایای طبیعی مثل سیل، طوفان‌، زلزله و ... از جمله آن‌ها است‌.

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

آتش‌نشان‌ها متناسب با وظیفه‌شان در معرض محیط‌هایی با شرایط دمایی متفاوتی فعالیت می‌کنند. پاسخ‌دهی به حوادث آتش‌سوزی ساختمان، جنگل و دیگر شرایط اضطراری شامل حوادث صنعتی، خودرو، هواپیما، حمل و نقل دریایی، مواد خطرناک (HAZMAT) و عملیات امداد و نجات در بلایای طبیعی مثل سیل، طوفان‌، زلزله و … از جمله آن‌ها است‌. قرارگرفتن در معرض فاکتورهای مختلف محیطی، در موارد دیگری همانند فعالیت‌های‌آموزشی و برنامه‌های آمادگی جسمانی نیز ازجمله مواجهه‌های بدیهی است‌. اگر در برنامه‌های آموزشی آتش‌نشان‌ها، عامل مساعدبودن شرایط آب و هوایی لحاظ شود‌، یکی از فاکتورهای بحرانی که عملیات طولانی در معرض متغیرهای شدید دمای محیط است، نادیده گرفته خواهد شد‌. بنابراین تعریف محیط آتش‌نشان‌ها اولین قدم مهم و اساسی در توسعه اثربخش استراتژی‌ها و فعالیت‌های کاری جهت پیشگیری از بیماری‌ها و آسیب‌های ناشی از استرس‌های محیطی است‌.

شدت مواجهه محیطی با چندین عامل که در مقدار یا نرخ حرارت جذب یا دفع شده به محیط خارج دخالت دارد‌، مرتبط می‌باشد‌. تصور اینکه آتش‌نشان‌ها در محیط‌های به شدت گرم، دچار استرس حرارتی می‌شوند، آسان است. اما این نکته که محیط‌های به شدت سرد نیز می‌توانند استرس‌های دمایی ایجاد کنند و به همان اندازه خطرناکند‌، کمی دور از ذهن است‌. در این مقاله هدف ما پرداختن به تأثیرات محیط داغ بر آتش‌نشان‌ها است که عمومیت دارد‌.

مفهوم استرس حرارتی‌:

واضح‌ترین عامل دخیل در استرس حرارتی، دمای محیط است که در تعریفی ساده، معیاری برای مقدار حرارت اشیاء و مواد فضای اطراف بدن در نظر گرفته می‌شود. گاهی اوقات از آن به عنوان ambient temperature نام برده شده و در منابع استاندارد، با واحدهای فارنهایت و سلسیوس اندازه‌گیری می‌گردد‌.

عامل مهم دیگر، حرارت تشعشعی است که مابین اجسامی با تفاوت دمایی که به صورت امواج مادون قرمزی که با چشم دیده نمی‌شوند، منتقل می‌شود و تنها به اختلاف پتانسیل دمایی مابین اجسام مرتبط است. مثل ارتباط لباس حفاظتی آتش‌نشان‌ها و شعله آتش‌. اندازه‌گیری حرارت تشعشعی شامل نرخ حرارت منتقل شده به واحد سطح در واحد زمان می‌باشد و به صورت وات بر سانتی‌متر مربع (watts/cm2) یا کالری بر سانتی‌متر مربع بر ثانیه (cal/cm2/sec اندازه‌گیری می‌شود. به صورتی که ۱٫۰ watt/cm2 تقریباً برابر ۰٫۲۴cal/cm2/sec می‌باشد‌. حرارت تشعشعی می‌تواند مابین اشیاء گرم و بدن و بالعکس منتقل شود و تنها به اختلاف حرارت بستگی دارد‌. تحقیقات نشان می‌دهد که حرارت تشعشعی مهم‌ترین عامل تأثیرات دمایی بر روی آتش‌نشان‌هایی است که در حال عملیات در محیط داغ بوده و در معرض حرارت هستند.

حرارت همچنین می‌تواند مابین اشیاء با اختلاف پتانسیل دمایی به روش رسانش (conduction) منتقل گردد‌. انتقال حرارت به روش رسانش نیازمند اتصال مابین اشیاء است‌. مصداق‌های این روش زمانی‌ است که آتش‌نشان‌ها در حال خزیدن‌، زانو زدن یا لمس‌کردن سطوح داغ یا سرد می‌باشند‌. باید در نظر داشت که نرخ انتقال حرارت مواد‌، مختلف است مثلاً حرارت در فلزات سریع‌تر از غیرفلزات منتقل می‌گردد‌.

ادامه این مطلب ویژه کاربران عضو می باشد، لطفاً وارد شوید

نویسنده :

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

سام پاک پایرو نمایشگاه مجازی تبلیغات تبلیغات
test