چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷ - Wednesday 24 October 2018
کد خبر : 17477
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۳
بازدید: -

با اشاره به آتش سوزیهای سه سال اخیر

آتش‌افروزان جنگلها و مناطق حفاظت شده ۵ سال زندانی می‌شوند


آتش سوزی جنگل
مدیرکل دفتر شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست گفت: کسانی که به عمد در جنگلهای کشور و مناطق حفاظت شده آتش‌سوزی برپا می‌کنند، طبق ماده ۶۷۵ قانون مجازات اسلامی به سه تا پنج سال حبس محکوم می‌شوند.

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

علی تیموری با اشاره به آتش سوزیهای سه سال اخیر در کشور اظهار کرد: در سال ۹۳ ، ۶هزار و ۷۰۰ هکتار از مراتع و مناطق حفاظت شده و جنگلی کشور دچار حریق شده که بر همین اساس سازمان حفاظت محیط زیست طبق یک برنامه منسجم، منظم و مفصلی را در دستور کار قرار داد تا بتواند در سالهای بعد یعنی سال ۹۴ و ۹۵ میزان آتش سوزی را کاهش دهد.

وی ادامه داد: در سال ۹۴ ، سه هزار و ۴۰۰ هکتار از مناطق چهارگانه و حفاظت شده دچار حریق شد که نسبت به سال ۹۳ کاهش ۵۰ درصدی داشته است اما در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴ در رابطه با آتش سوزی مناطق چهارگانه و حفاظت شده ۳۵ درصد کاهش داشتیم و این آمار به دو هزار و ۲۰۰ هکتار حریق در مناطق چهارگانه و حفاظت شده کشور رسیده است که در مقایسه با سال ۹۳ ، ۷۰ درصد کاهش آتش سوزی در مناطق حفاظت شده و جنگلهای کشور داشته‌ایم.

مدیرکل دفتر شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: طبق برنامه محیط زیست با کمک جوامع محلی تشکلهای محیط زیست دوستداران محیط زیست و یگان حفاظت محیط زیست استانها را به لباس اطفاء حریق و تجهیزات انفرادی مجهز کردیم که خوشبختانه در ابتدای سال ۹۴ از طریق اعتبارات سازمان مرکزی و اعتبارات یگان حفاظت استان ها توانستیم این تجهیزات را تهیه کنیم و دراختیار جوامع و تشکلهای محیط زیست و یگان حفاظتهای محیط زیست کشور قرار دهیم.

تیموری با اشاره به برگزاری مانور مقابله با آتش سوزی در کشور گفت: در سال ۹۴ حدود ۱۶ استان کشور را درگیر مانور مقابله با آتش سوزی کردیم تا اینها بتوانند آموزشهای لازم و آمادگی کافی برای پیشگیری و اطفاء حریق مناطق جنگلی کشور پیدا کنند.

وی ادامه داد: درکنار این مانورها یک ستاد واکنش سریع به تناسب ادارات کل استان و زیر نظر مدیریت همان استان تشکیل دادیم تا نقاط آسیب پذیر را که در سالهای گذشته آتش سوزیهای زیادی در آن محدوده رخ داده شناسایی و در همان نقاط پاسگاههای سیار در فصل آتش سوزی که همین فصل است برقرار کردیم و یگان محیط زیست را در آن مکان مستقر کرده‌ایم.

مدیرکل دفتر شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به استفاده بالگرد و هلی برد برای خاموش کردن آتش سوزی در مناطق حفاظت شده و چهارگانه افزود: با اقداماتی که در داخل سازمان حفاظت محیط زیست و قراردادی که بین وزارت دفاع و سازمان هوافضا صورت گرفت، از سال ۹۴ استفاده از بالگرد و هلی برد نیرو برای خاموش کردن آتش در استانهای کشور را در دستور کار قرار دادیم و هم اکنون نیز برای خاموش کردن آتش سوزی در مناطق حفاظت شده و چهارگانه می توانیم از بالگرد و هلی برد برای انتقال نیرو استفاده کنیم.

تیموری اظهار کرد: ما سال گذشته در استانهایی مانند آذربایجان شرقی ، فارس و کرمانشاه برای اطفای حریق از عرصه‌های جنگلی و مناطق حفاظت شده کشور از بالگرد استفاده کرده‌ایم.

وی ادامه داد: در سال ۹۶ نیز با توجه به بارندگیهای خوبی که در کشور داشته‌ایم و پوشش گیاهی فراوان در سراسر کشور نیروهای ما در همه استانها طبق بخشنامه و دستورالعملهایی که از ابتدای سال ارسال کرده‌ایم آمادگی برخورد با آتش سوزی را دارند.

مدیرکل دفتر شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به برگزاری مانور در سال جدید به منظور جلوگیری از حریق در مناطق جنگلی کشور افزود: در استانهای البرز و شمالی کشور و استانهای غرب کشور که جنگلهای زاگرس در آن مناطق قرار داد امسال نیز برگزاری مانور را در دستور کار قرار دادیم و همچنین استفاده از بالگرد را با سازمانهای مربوطه مکاتبه کرده‌ایم تا بتوانیم از این بالگردها در این مناطق نیز استفاده کنیم.

تیموری تصریح کرد: درحال حاضر امسال در استانهایی مانند خوزستان، کهکیلویه و بویراحمد، کردستان و سیستان و بلوچستان شاهد آتش سوزی بودیم که کمتر از ۱۵ هکتار از این مناطق طعمه حریق شده است.

وی اظهار کرد: عامل ۹۵ درصد از آتش سوزیهای رخ داده در کشور انسانی است که در برخی موارد افراد از روی نداشتن آگاهی لازم، مناطق حفاظت شده و عرصه‌های جنگلی را آتش می‌زنند یا بعضاً در یک درگیری و اختلاف بین افراد مناطق حفاظت شده را طعمه حریق می‌کنند و این در صورتی است که مردم بدانند، قانون تکلیف کسانی که جنگل و مراتع را آتش می‌زنند کاملاً مشخص کرده است .

مدیرکل دفتر شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست توضیح داد: براساس ماده ۶۷۵ قانون مجازات اسلامی کسانی که به صورت عمدی جنگلها و مراتع را آتش بزنند به سه تا پنج سال حبس محکوم می‌شوند و همینطور کسانیکه براساس بی مبالاتی مبادرت به آتش سوزی جنگل می‌کنند براساس ماده ۱۳ قانون شکار و صید به ۹۱ روز تا سه سال حبس محکوم و جریمه می‌شوند و درصورت تکرار هم زندان و هم جریمه برای آنان درنظر گرفته می‌شود.

انتهای پیام/منبع گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا
نویسنده :

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

test